REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Tak hamuje Polska gospodarka. Już wiadomo, kiedy stanie, i jak bardzo nas to zaboli

Polska gospodarka w drugim kwartale rozwijała się nieco szybciej niż wynikało ze wstępnych danych GUS opublikowanych 17 sierpnia. PKB wzrósł o 5,5 proc., a nie 5,3 proc. Zjazd jest jednak znaczny, dynamika w ujęciu kwartalnym obniżyła się o 2,1 p.proc., a w kolejnych kwartałach ma być jeszcze gorzej.

31.08.2022
12:27
dane GUS gospodarka pkb
REKLAMA

Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w drugim kwartale 2022 r. wzrósł realnie o 5,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 11,3 proc. w analogicznym kwartale 2021 r. (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) – podał GUS.

REKLAMA
 class="wp-image-1901761"
Źródło: GUS

Wyrównany sezonowo w cenach stałych z 2015 r. zmniejszył się realnie o 2,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,7 proc.

Za wzrost PKB w drugim kwartale odpowiadał popyt krajowy, który wzrósł o 7,2 proc. (w pierwszym kwartale 2022 r. +13,2 proc.).

Konsumpcja i inwestycje napędzają PKB

GUS podał w komunikacie, że złożył się na to wzrost akumulacji brutto o 16,7 proc. (w pierwszym kwartale 2022 r. +57,3 proc.) oraz wzrost spożycia ogółem o 4,9 proc. (w pierwszym kwartale 2022 r. +5,1 proc.). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych wzrosło o 6,4 proc. (w pierwszym kwartale 2022 r. +6,6 proc.). Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,1 proc. (w pierwszym kwartale 2022 r. +4,3 proc.).

 class="wp-image-1901764"
Źródło: GUS

Najsilniej wzrosły inwestycje – 7,2 proc., ważnym czynnikiem była również konsumpcja – wzrost o 6,4 proc., ale jak podkreślają eksperci wśród wydatków dominowały zakupy bieżące dla migrujących w wyniku wojny na Ukrainie.

Inwestycje polubiły skakanie, co widać na indeksach. Nie umiemy łatwo wyjaśnić tego fenomenu, może to być kwestia odsezonowania. Wzrost o 7,2 proc. r/r to wynik lepszy od oczekiwań, ale że taki będzie wiedzieliśmy już po danych o nakładach firm sprzed tygodnia – zaznaczyli w komentarzu ekonomiści mBanku.

Hamowanie PKB. Dno osiągniemy w 2023 r.

W drugiej połowie roku oczekujemy dalszego spowolnienia. W trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarczego spadnie do 2,7 proc. – zapowiada Polski Instytut Ekonomiczny.

I wskazuje, że z badań GUS dotyczących koniunktury firmy przemysłowe już zaczęły pozbywać się zapasów, co wyraźnie obniży to wyniki w drugim półroczu.

Spodziewamy się też niewielkiego wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych. To efekt wysokiej inflacji oraz podwyżek stóp procentowych – wzrost cen sprawia, że możemy pozwolić sobie na mniejsze wydatki rekreacyjne, większa część domowego budżetu przeznaczana jest też na spłatę kredytów – pisze Instytut.

 class="wp-image-1901767"
Źródło: GUS
REKLAMA

Najgorszych danych należy się spodziewać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zdaniem analityków PIE gospodarka spowolni do 1,3 proc.

Wydatki publiczne oraz aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw pozwolą utrzymać wzrost gospodarczy. Jednocześnie dodatkowy popyt będą generować osoby z Ukrainy, które zostały w Polsce. Niemniej konsumpcja gospodarstw domowych prawdopodobnie dalej będzie słaba – czytamy w komentarzu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA