REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Afera Amber Gold wielu niczego nie nauczyła. Wciąż powstają nowe piramidy finansowe

Zarzut założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida postawiono firmie International Markets Live, która oferuje na platformie im.academy pakiety edukacyjne. O tym, że jest to piramida finansowa, świadczy model programu partnerskiego, w którym firma obiecuje zyski uzależnione od wprowadzania do systemu nowych członków.

17.08.2022
9:31
Piramidy fiannsowe. Zarzuty UOKiK-u za pakiety edukacyjne IM Academy
REKLAMA

Jak wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, spółka International Markets Live z Nowego Jorku sprzedaje pakiety edukacyjne zawierające materiały z dziedziny finansów oraz e-commerce. Oprócz tego spółka prowadzi program partnerski: osoby, które zawarły tzw. Umowę Niezależnego Przedsiębiorcy IM i co miesiąc uiszczają opłatę w wysokości 16,71 dol., mogą czerpać korzyści, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia nowych członków do systemu.

REKLAMA

Ostrzegam konsumentów przed platformą im.academy. Prowadzącej ją spółce postawiłem zarzut założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida. Jest on prawnie zakazany jako nieuczciwa praktyka rynkowa – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po przeprowadzonym dochodzeniu UOKiK uznał, że organizator systemu i osoby promujące platformę im.academy nastawione są przede wszystkim na marketing i pozyskiwanie nowych członków, a działalność edukacyjna jest poboczna i ma na celu stworzenie pozoru legalności projektu i zamaskowanie faktycznego celu, którym jest pozyskiwanie pieniędzy od użytkowników platformy.

Tego typu systemy potrzebują ciągłego, lawinowego dopływu nowych członków i ich pieniędzy. W dłuższej perspektywie nie jest to możliwe – wówczas taki system upada, a konsumenci tracą pieniądze. Jest poważne ryzyko, że tak może być i w tym przypadku, stąd wydane ostrzeżenie konsumenckie – wyjaśnia szef UOKiK-u.

Za założenie, prowadzenie lub propagowanie systemu promocyjnego typu piramida grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu firmy.

Najbardziej znanym przykładem piramidy finansowej w ostatnich latach jest Amber Gold. Twórcy tej firmy w latach 2009-2012 oszukali ponad 18 tys. osób na 851 mln zł. Firma obiecywała klientom zysk aż 16,5 proc. rocznie dzięki „inwestycji w złoto”, ale w rzeczywistości nie kupowali żadnego złota, lecz papier rzekomo gwarantujący taką transakcję. Wiele osób potraciło majątek życia, bo – skuszeni bajecznym zwrotem z inwestycji – nawet sprzedawały mieszkania, by jak najwięcej wpłacić na konto Amber Gold.

W maju w procesie twórców piramidy finansowej Amber Gold zapadły prawomocne wyroki. Prokuratura chciała kary 25 lat więzienia dla Marcina P., a jego obrona domagała się uniewinnienia. Sąd apelacyjny nie posłuchał żadnej ze stron i uznał, że kary 15 lat nie będzie jednak zmieniał. Jedynie wyrok dla jego został skrócony o rok, ale Katarzyna P. będzie musiała odsiedzieć 11,5 roku w zakładzie karnym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA