REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Fundusze PFR Ventures podpisały umowy na ponad 100 mln zł. Padł nowy imponujący rekord

Fundusze venture capital uruchomione przez PFR Ventures rozpoczęły inwestowanie w połowie 2019 roku. Do tej pory zapewniły one finansowanie 22 spółkom, z którymi podpisały umowy inwestycyjne o wartości 104 mln zł. Docelowo do 2023 roku wprowadzą do sektora MŚP ponad 4 mld zł.

04.09.2019
17:07
rpp stopy procentowe
REKLAMA

PFR Ventures to fundusz funduszy, który w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 zarządza blisko 3 mld zł. Blisko połowa z tych pieniędzy trafiła już do funduszy venture capital, a zarządzające nimi zespoły rozpoczęły proces inwestowania. Od połowy 2019 roku, dziesięć funduszy podpisało 22 umowy inwestycyjne z tego typu firmami. Łączna kwota inwestycji może przekroczyć ponad 100 mln zł.

REKLAMA
 class="wp-image-974901"

– Kwota zainwestowanych przez fundusze PFR Ventures pieniędzy zwiększyła się dwukrotnie od maja. Mówiliśmy wtedy o pierwszych 40 mln zł dla dziewięciu spółek. Teraz można już dodać kolejne 64 mln zł dla trzynastu innowacyjnych przedsiębiorstw. Sądzimy, że to tempo do końca roku będzie się utrzymywać – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

 class="wp-image-974904"

Nowy rekord inwestycji venture capital

Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures, zwraca uwagę, że czeka nas rekordowy rok, jeżeli chodzi o inwestycje venture capital.

W dużej mierze będzie to zasługa transakcji, których dokonają nasze fundusze. Już teraz możemy obserwować duże zmiany na rynku, znaczne inwestycje poza fazą zalążkową, a także zaktywizowanie kapitału aniołów biznesu oraz korporacji – wymienia Maciej Ćwikiewicz.

 class="wp-image-974889"

Minister Jerzy Kwieciński podkreśla, że instrumenty kapitałowe są ważną częścią Programu Inteligentny Rozwój, którym zarządza Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Z satysfakcją obserwuję więc rosnącą dynamikę inwestycji. Ponad 100 milionów złotych to imponujący wynik, tym bardziej, że ponad połowa kapitału wniesiona została przez podmioty prywatne – mówi minister Jerzy Kwieciński. Fundusze europejskie i kapitał prywatny świetnie uzupełniają się w przypadku inwestycji venture capital, które charakteryzują się podwyższonym ryzykiem - dodaje.

 class="wp-image-974892"

Uruchomienie środków PFR Ventures przyczyniło się do znacznego wzrostu inwestycji venture capital. Zestawiając je z danymi InvestEurope, mogą być one dwa razy większe od rekordowego roku 2017 - szacują analitycy PFR Ventures,

Nie tylko kapitał, ale doświadczenie i kontakty

W ramach PFR Starter, którego fundusze mają zapewnić finansowanie spółek znajdujących się na w najwcześniejszej fazie rozwoju, podpisano już dziesięć umów. Z kolei we wspieranym przez Aniołów Biznesu PFR Biznest udało się zaangażować pierwsze 3 mln zł pochodzące od polskich inwestorów, którzy chcą prywatnie wspierać startupy nie tylko kapitałem, ale też swoimi kontaktami i doświadczeniem.

 class="wp-image-974919"

Fundusze PFR Otwarte Innowacje (OI) otworzyły możliwości dla spółek, które poszukują większego kapitału. Największa z inwestycji to Talent Alpha, które podpisało umowę z Aper Ventures na 18,5 mln zł.

REKLAMA

Program PFR KOFFI zapewnił dostęp do zagranicznych projektów, które będą rozwijać się w Polsce. Przykładem może być Cogito Capital Partners, które w rundzie B wraz z innymi inwestorami, zapewniło ponad 130 mln zł dla spółki MarketInvoice.

Pierwsze inwestycje pojawiły się także w programie PFR NCBR CVC, w którym fundusze inwestują środki z PO IR połączone z kapitałem korporacji – dla przedsiębiorstw to możliwość dynamicznego podążania za innowacjami. Uruchomiony z Tauronem fundusz EEC zaczął już inwestować w rozwiązania poprawiające efektywność techniczną i ekonomiczną.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA