REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Orlen dostał zielone światło na przejęcie Ruchu. Ale najpierw Alior umorzy mu długi

Rozpoczęło się układanie finansowych puzzli, na których Orlen ma przejąć pakiet większościowy w spółce Ruch. Zgodnie z oczekiwaniami pierwszy krok należał jednak do Alior Banku.

02.06.2020
13:21
Orlen kupuje Ruch. Paliwowy gigant dostał zielone światło od UOKiK-u
REKLAMA

W operacji przejęcia Ruchu przez PKN Orlen brakującym elementem była tylko zgoda UOKiK-u. Wniosek złożono już 8 kwietnia, a UOKiK teraz dał właśnie zielone światło. Kontrolowany przez rząd paliwowy potentat nabędzie 65 proc. akcji jednego z największych dystrybutorów prasy w Polsce.

REKLAMA

W kwietniu rok temu Alior Bank wraz z PZU i Orlenem ustalili harmonogram działań, których efektem miało być przejecie Ruchu przez paliwowego giganta. Pierwszym elementem układanki miało być najpierw przejęcie 100 proc. akcji Ruchu przez Alior Bank, by ten mógł w ten sposób ułożyć wielomilionowe zadłużenie spółki wobec siebie (nie większe niż 87,5 mln zł). Alior Bank za 100 proc. akcji Ruchu na stole położył 1 zł. 

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Dlatego wydałem zgodę na koncentrację. Decyzja jest ważna przez dwa lata

– wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Orlen idzie w FMCG i usługi kurierskie

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen przekonuje, że taka transakcja pozwoli spółce w dłuższej perspektywie zwiększyć zyski. 

Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów

– twierdzi.

Przejmując Ruch, Orlen chce rozwijać się w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności. „Przyniesie to korzyści w postaci poszerzenia bazy klientów, zapewnienia szerszej oferty i dostępności oraz synergii zakupów towarów i usług” - czytamy w komunikacie spółki. 

Orlenowski hamburger do kupienia też poza stacją

PKN Orlen o własnej gastronomii myśli nie od dziś. Rok temu mówiło się o ich sieć sklepów O!Shop, które mogłyby stanowić konkurencją dla Żabek i formatu Carrefour Express. Ofertę uzupełniałaby kawiarnie Stop Cafe.

REKLAMA

Teraz temat wraca. Wydaje się, że przejęcie spółki dystrybuującej prasę może przyspieszyć otwieranie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii także poza stacjami paliw - z wykorzystaniem aktywów Ruchu. To z kolei powinno wpłynąć na realizację najważniejszego celu dla Orlenu: tworzenie coraz większej bazy klientów.

https://bizblog.spidersweb.pl/oplaty-covid-uokik/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA