REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Nowy rok szkolny. Czy dyrektorzy szkół będą musieli sprawdzać nauczycieli, czy się zaszczepili?

To, że nowy rok szkolny wystartuje w towarzystwie czwartej fali pandemii, jest już raczej pewne. Nie wiadomo jeszcze tylko, czy nauczyciele będą jedną z grup zawodowych z obowiązkowymi szczepieniami. I czy dyrektorzy szkół będą mogli sami sprawdzać, który belfer pozwolił się ukłuć igłą, a który nie. Rząd teraz nad tym się głowi.

04.08.2021
9:11
pensje-nauczycieli-placa-minimalna
REKLAMA

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w „Sygnałach Dnia” radiowej Jedynki stwierdził, że na razie sytuacja epidemiologiczna jest w miarę stabilna. Liczba dziennych zachorowań nie przekracza 200 przypadków, a zgony można policzyć na palcach jednej dłoni. Gorzej jak porównamy pod tym względem tydzień do tygodnia. Wtedy zobaczymy, że jednak mamy do czynienia z powolną tendencją wzrostową. Jedyną szansą na jej wyhamowanie jest zwiększenie szczepień. Inaczej będzie źle.

REKLAMA

Jeżeli tempo szczepień będzie tak wolne, jak dzisiaj, to liczba dziennych zachorowań na koronawirusa może sięgnąć nawet 15 tys. przypadków

– uważa wiceminister Kraska.

Nowy rok szkolny z czwartą falą pandemii

Wiceszef resortu zdrowia potwierdził, że obecnie wszystkie modele matematyczne termin nadejścia czwartej fali pandemii – napędzanej przez najbardziej zaraźliwą do tej pory mutację COVID-19 Deltę – uzależniają od tempa szczepień. I o ile w tym zakresie w najbliższych tygodniach nie będziemy mieli do czynienia z jakimś narodowym zrywem, to najprawdopodobniej pandemia koronawirusa znowu w nas uderzy pod koniec sierpnia lub na początku września. Czyli dokładnie wtedy, kiedy startuje nowy rok szkolny.

Niestety, Waldemar Kraska na temat inauguracji nauki w czasie czwartej fali nie zająknął się ani słowem. Wcześniej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek informował jedynie o tym, że resort przygotowany jest na każdy scenariusz. Opublikowano nawet nowe wytyczne dla dyrektorów szkół, ale ich autorzy ograniczyli się wyłącznie do znanych formułek o konieczności wietrzenia klas i zachowania odpowiedniego dystansu społecznego. Zero konkretów.

Nauczyciele z obowiązkowym szczepieniem?

Z ust wiceministra zdrowia dowiedzieliśmy się za to, że rząd cały czas rozważa obowiązkowe szczepienia określonych grup zawodowych, np. nauczycieli. Tak zalecają naukowcy, w tym eksperci z Rady Medycznej przy premierze. 

Obecnie dokładnie analizujemy sytuację

– przyznaje Kraska.

Wiceszef resortu zdrowia przyznał, że w różnych grupach zawodowych jest różna sytuacja pod względem tempa szczepień. Np. w przypadku nauczycieli mówi się o zaszczepieniu nawet 70 proc. z nich. Warto jednak pamiętać o tym, co akcentuje Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Większość z tych nauczycieli już wcześniej zachorowała na koronawirusa i teraz czują się bezpieczni, co jednak może nie okazać się prawdą

– twierdzi.

Dyrektor szkoły w kajeciku sprawdzi szczepienia

Rząd też cały czas rozważa, czy w ramach namawiania Polaków na szczepienia przeciwko koronawirusowi nie wprowadzić w życie pewnych przywilejów dla tych, którzy już się na szczepionkę zdecydowali. Loteria szczepionkowa z atrakcyjnymi nagrodami najwyraźniej nie spełnia swojego zadania. 

REKLAMA

„Być może będą dla osób zaszczepionych pewne przywileje, jak na przykład wstęp do instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina czy teatry” – mówi Waldemar Kraska. 

Jednym z dodatkowych instrumentów nakłaniającym do szczepień mogłyby być też specjalne uprawnienia pracodawców. Ci mogliby sprawdzać, który pracownik już się zaszczepił, a który nie. I na tej podstawie nawet przesuwać pracowników na inne stanowiska, gdzie jest ograniczony kontakt z innymi ludźmi. Nie do końca wiadomo, jakby miało to wyglądać w szkołach. Czy dojdzie do oddelegowywania niezaszczepionych nauczycieli na nauczanie zdalne? Czas pokaże.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA