Lotnisko pod wodą, odwołane loty, pasażerowie uwięzieni. Służby wydają alerty dla całej Polski
Zalane lotnisko w Budapeszcie to dopiero początek? Ten sam niż nadciąga nad Polskę, a nasze służby wydają ostrzeżenia. IMGW przewiduje nawet 170 mm deszczu, możliwe podtopienia i powodzie błyskawiczne.

Lotnisko w Budapeszcie zostało sparaliżowane przez gwałtowną ulewę. Woda zalała terminal pasażerski, uniemożliwiając odprawę i odloty. Pasażerowie brodzili po kolana w wodzie, a część rejsów została odwołana. Do akcji wkroczyły straż pożarna i służby techniczne. Nad Polskę zbliża się dokładnie ten sam front atmosferyczny.
Niż znad Bałkanów przyniesie intensywne opady w Polsce
We wtorek nad Polskę przemieści się niż znad Bałkanów, który przyniesie ze sobą bardzo silne opady deszczu – informuje synoptyczka IMGW Grażyna Dąbrowska.
To właśnie obecność tego ośrodka niżowego ma spowodować intensywne opady, które – według prognoz – będą najbardziej odczuwalne w centrum, na południu i wschodzie Polski.
IMGW wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia przed deszczem o umiarkowanym i silnym natężeniu. Najwyższy, trzeci stopień obowiązuje w województwach łódzkim, śląskim, częściowo w mazowieckim, małopolskim i opolskim – od wieczora 8 lipca do 10 lipca rano. Prognozowana suma opadów wynosi od 80 do 100 mm, lokalnie nawet do 140 mm.
W nocy z wtorku na środę spodziewane są silne opady deszczu, zwłaszcza w centrum i na południu – do 50 mm, lokalnie na południu woj. śląskiego nawet do 60 mm. Możliwe burze, głównie początkowo – na południu – informuje IMGW.
RCB wysyła alerty, WOT w stanie gotowości
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już w poniedziałek ostrzegało mieszkańców zagrożonych regionów, wysyłając SMS-y o treści:
Uwaga! 08/09.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek. Słuchaj poleceń służb.
Na nadciągające nad Polskę deszcze szykują się służby. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wydało alert gotowości operacyjnej. Terytorialsi mają być gotowi do natychmiastowej reakcji w razie potrzeby: od ewakuacji, po pomoc w usuwaniu skutków powodzi błyskawicznych.
Sytuacja jest rozwojowa. Alerty IMGW mogą być aktualizowane. Wiele wskazuje na to, że największe zagrożenie przypadnie na noc z wtorku na środę oraz środę w ciągu dnia. Wtedy też opady mogą się utrzymywać z umiarkowanym i silnym natężeniem.
W centrum i na południu może spaść do 40–60 mm deszczu, natomiast na wschodzie możliwe są burze. W czasie burz wiatr do 65 km/h, a w górach nawet do 85–90 km/h – prognozuje IMGW.
Polska zna już takie scenariusze
To nie pierwszy raz, gdy gwałtowne opady stwarzają zagrożenie. W czerwcu 2022 roku potężna burza doprowadziła do zalania tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy – kierowcy musieli porzucać auta, a akcja wypompowywania wody trwała wiele godzin. Podobne sytuacje miały miejsce m.in. we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi, gdzie systemy kanalizacji deszczowej nie były w stanie poradzić sobie z nagłym przyrostem wody.
Strażacy interweniowali już w poniedziałek – tylko na Podkarpaciu odnotowano blisko 1200 akcji, a cztery osoby zostały ranne. W wielu miejscowościach uszkodzone zostały dachy, konary drzew spadały na samochody i linie energetyczne, a bez prądu pozostało 55 tysięcy gospodarstw domowych.
Co należy zrobić?
Służby apelują o ostrożność. Mieszkańcy terenów zagrożonych powinni:
- zabezpieczyć odpływy i piwnice,
- nie parkować w zagłębieniach terenu,
- śledzić komunikaty IMGW, RCB i lokalnych władz,
- unikać przemieszczania się podczas silnych burz.
Nie chodzi o panikę, ale o przygotowanie. Przykład z Budapesztu pokazuje, że zlekceważenie prognoz może skutkować poważnymi utrudnieniami. Służby już działają – teraz czas na naszą ostrożność.