REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inwestuj jak Morawiecki. Resort finansów kusi Polaków, którzy mają gotówkę

Jeśli ktoś pozazdrościł premierowi nosa do inwestycji oszczędności w polskie obligacje skarbowe, teraz ma okazję, by samodzielnie spróbować. Od lipca Ministerstwo Finansów wprowadzi do sprzedaży obligacje i w dodatku zwiększy ich oprocentowanie.

24.06.2022
16:49
Inwestuj jak Morawiecki. Resort finansów kusi Polaków, którzy mają gotówkę
REKLAMA

Obligacje to jeden z najgorętszych tematów w ostatnim czasie. Wszystko z powodu ujawnienia, że premier Mateusz Morawiecki zainwestował w zeszłym roku 4,6 mln zł w papiery skarbowe.

REKLAMA

Szef rządu w trakcie wywiadu na kanale "Przygody Przedsiębiorców" w serwisie YouTube przyznał, że kupił dwa różne typy obligacji. Były 3-letnie obligacje oszczędnościowe oparte o WIBOR, drugie to były czteroletnie obligacje oparte o regułę, że w pierwszym roku jest oprocentowanie sztywne 1,3 proc., a potem jest oparte o wskaźnik inflacji podawany za poprzedni okres. Premier Morawiecki zainwestował po 2,3 mln w oba rozwiązania.

Bardzo zachęcałem, zachęcam i jeszcze raz będę zachęcał Polaków do kupowania polskich obligacji. One są bezpieczne, a przede wszystkim to jest też dobrze dla państwa polskiego, jeżeli Polacy kupują polskie obligacje

- powiedział Morawiecki.

Podnosimy oprocentowanie obligacji detalicznych

- tak w najnowszym komunikacie Ministerstwo Finansów zachęca do kupowania obligacji.

Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które resort finansów wprowadził do stałej oferty w ubiegłym miesiącu. Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego.

Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży, powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości

- informuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie, że w lipcu, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,00 proc., a 2-letnich 6,25 proc.

Ponadto resort podnosi oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,00 proc. dla 3-latek, 6,00 proc. dla 4-latek oraz 6,25 proc. dla 10-latek.

W lipcu wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi

 komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Z kolei 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane są odpowiednio na 6,20 i 6,50 proc. w pierwszym roku.

Jak zmienia się oprocentowanie obligacji skarbowych?

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi 0,00 proc. dla obligacji rocznych i 0,25 proc. dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M.

W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc.

Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

REKLAMA

Wszystkie rodzaje obligacji detalicznych można kupić bezpiecznie przez internet w serwisie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl z każdego miejsca w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA