REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Podatki

Kulczyk ma problem. Skarbówka zakwestionowała mu odliczenie milionów VAT-u

23 mln zł odsetek i ponad 30 mln zł nierozliczonego VAT będzie musiała wziąć na siebie kontrolowana przez Sebastiana Kulczyka spółka chemiczna Ciech, jeśli przed sądem podtrzymana zostanie decyzja urzędu skarbowego. Urzędnicy uznali, że spółki zależne Ciechu kilka lat temu niesłusznie odliczyły łącznie 56 mln zł podatku VAT.

18.07.2019
11:09
Sebastian Kulczyk ma problem. Skarbówka zakwestionowała odliczenie VAT przez spółkę miliardera
REKLAMA

Fot. Piotr Porebski/Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

REKLAMA

O kłopotach ze skarbówką w komunikacie giełdowym poinformował sam Ciech. Podano, że pełnomocnik spółek zależnych Ciechu odebrał decyzję Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie oraz protokół badania ksiąg jednej z tych spółek.

Czytaj też:

Sprawa dotyczy dwóch spółek zależnych Ciechu — Verbis ETA oraz Ciech Soda Polska (CSP), która jest następcą prawnym Cerium Finance.

Postępowanie podatkowe wobec Verbis Eta dotyczy rozliczenia VAT za czwarty kwartał 2013 roku. W przypadku spółki CSP postępowanie dotyczy rozliczenia VAT za grudzień 2014 roku.

Jak informuje spółka Kulczyka, krakowski urząd skarbowy zakwestionował prawo odliczenia VAT od części aportu wniesionego przez Ciech na kapitał zapasowy Verbis Eta oraz prawo odliczenia VAT od aportu wniesionego przez CSP na kapitał zapasowy Cerium Finance.

Jeśli stanowisko skarbówki wobec Verbis Eta zostanie utrzymane w postępowaniu sądowoadministracyjnym, na wynik skonsolidowany Grupy Ciech będą miały wpływ następujące kwoty: 30,7 mln zł z tytułu VAT oraz odsetki, które aktualnie wynoszą 13,9 mln zł.

"W związku z faktem, iż cała kwota podatku VAT została odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z obecnym stanem faktycznym, na skonsolidowane przepływy pieniężne Grupy Ciech wpływ może mieć zapłata odsetek" - zaznacza Ciech.

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku CSP. Kwota zapłaconego VAT to 25,2 mln zł, a odsetki to 9 mln zł.

Ciech informuje, że jej spółki zależne analizują otrzymaną decyzję i protokół pod kątem zasadności utworzenia rezerwy na odsetki i nieodliczony podatek VAT w pierwszym postępowaniu i na odsetki w drugim postępowaniu. Jednocześnie Ciech nie zgadza się ze stanowiskiem urzędu i zamierza walczyć o swoje interesy przed sądem.

Sprawa tych rozliczeń ciągnie się za spółką od dłuższego czasu. W przesłanym Bizblog.pl wyjaśnieniu Ciech pisze, że "informował o obu postępowaniach i kwotach potencjalnego zobowiązania podatkowego w sprawozdaniach skonsolidowanych Grupy Ciech za 2018 rok". Oba postępowania opisane są w nocie 9.2 w części „Kontrole w zakresie rozliczeń podatkowych w Grupie Ciech” w zakresie kontroli VAT.

REKLAMA

W pierwszym kwartale bieżącego roku Grupa Ciech miała 952,7 mln zł przychodów i wypracowała 61,4 mln zł zysku netto.

Większościowym udziałowcem Ciechu od 2014 roku jest zarejestrowana w Luksemburgu spółka KI Chemistry ("KI" od Kulczyk Investments). W prywatyzacji państwowej niegdyś spółki udział brał nieżyjący już miliarder Jan Kulczyk.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA