REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ani Kulczyk, ani Solorz. Oto najbogatszy Polak według Tygodnika Wprost

Na 12,1 mld zł wyliczył majątek biznesmena tygodnik "Wprost" w najnowszej edycji swojego rankingu najbogatszych Polaków. Łącznie pierwsza setka ma 153 mld zł, czyli o 10 mld zł więcej niż rok temu.

17.06.2019
13:34
Ani Kulczyk, ani Solorz. Oto najbogatszy Polak według Tygodnika Wprost
REKLAMA

Fot. materiały prasowe

REKLAMA

Na bezpiecznym pierwszym miejscu uplasował się rzutki biznesmen i były kierowca rajdowy Michał Sołowow. Perłą w koronie imperium kieleckiego biznesmena jest Synthos, spółka działająca w szeroko rozumianej branży chemicznej. Z jednej strony produkuje surowce dla przemysłu oponiarskiego i budowlanego, a z drugiej zaopatruje rolnictwo i firmy farmaceutyczne.

Inne biznesy Sołowowa to producent drewnianych podłóg Barlinek, ceramiki sanitarnej Cersanit czy sieć sklepów Komfort. Biznesmen ma też sieć barów rybnych North Fish czy hamburgerowni John Burg.

Najbogatszy Polak pozbył się już akcji firmy deweloperskiej Echo Investment, a także wycofał swoje spółki z GPW. Jeśli zajrzeć do KRS, Sołowow formalnie nie ma nic wspólnego z działającymi w Polsce spółkami — zarządza nimi za pośrednictwem zarejestrowanego w Luksemburgu funduszu Black Forest. 

Nr 2. Zygmunt Solorz-Żak - 10,1 mld zł

 class="wp-image-943178"
Fot, Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Zygmunt Solorz-Żak od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce najbogatszych Polaków. Jego potęga biznesowa opiera się na Cyfrowym Polsacie — największym dostawcy płatnej telewizji nad Wisłą, telewizji Polsat oraz na Polkomtelu, operatorze sieci komórkowej Plus.

Do biznesmena należy także elektrownia Pątnów Adamów Konin, dostawca internetu Netia, a także kilka mniejszych stacji telewizyjnych, w tym Eleven Sports, kanał transmitujący europejskie mecze ligowe.

Nr 3. Sebastian Kulczyk - 7 mld zł

 class="wp-image-943193"
Fot, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Syn zmarłego cztery lata temu Jana Kulczyka w rankingach najbogatszych Polaków występuje już samodzielnie, bez swojej siostry Dominiki. To efekt podziału majątku, do jakiego ostatecznie doszło rok temu.

Główną lokomotywą biznesu mieszkającego w Szwajcarii poznaniaka jest Grupa Kulczyk Investments, która kontroluje takie spółki jak Ciech, czy Serinus Energy. Kulczyk ma też udziały w dwóch spółkach Autostrada Wielkopolska. Jego własnym dziełem jest fundusz Manta Ray, który inwestuje w rokujące na przyszłość spółki.

Nr 3. Dominika Kulczyk - 7 mld zł

 class="wp-image-943205"
Fot. Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Siostra Sebastiana Kulczyka w ramach rozliczeń majątkowych po zmarłym ojcu dostała głównie większą część gotówki pochodzącej ze sprzedaży akcji koncernu piwowarskiego SABMIller. Dominika Kulczyk przejęła jednak także akcje spółki Polenergia, która buduje farmy wiatrowe.

Bizneswoman prowadzi też działalność dobroczynną, głównie w ramach Kulczyk Foundation. Dominika Kulczyk realizuje filmy dokumentalne na temat problemów współczesnego świata i niesienia pomocy ubogim.

Nr 5. Tomasz Biernacki - 6,3 mld zł

 class="wp-image-943238"
Fot. Dino
REKLAMA

Najbardziej tajemniczy wśród najbogatszych Polaków. Właściciel sieci handlowej Dino tak skutecznie chroni swojej prywatności, że w przestrzeni publicznej nie ma ani jednego jego zdjęcia, a praktycznie jedyne informacje na jego temat to niepotwierdzone historie sprzed lat, takie jak rzekome rozbicie ferrari na płocie.

Biernacki przez ostatnie 20 lat stworzył sieć dyskontów, która rośnie w tempie, którego pozazdrościć mogliby właściciele Biedronki czy Lidla. W tym roku w całej Polsce ma działać aż 1200 sklepów Dino.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA