REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inflacja nie spadnie, stóp nie obniżą, realne zarobki nie wzrosną, mieszkania nie potanieją. Dramat!

Wartość zapytań o hipoteki spadła w listopadzie 2022 r. o 65 proc., w ujęciu liczbowym spadek wyniósł 63 proc. – wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej, opublikowanych we wtorek. Szans na przełamanie spadków trwających z małymi przerwami od wiosny 2021 r. nie ma żadnych. Właśnie o tym jest tytuł, a ewentualne spadki cen mieszkań nam za wiele nie pomogą.

06.12.2022
8:59
Inflacja nie spadnie, stóp nie obniżą, realne zarobki nie wzrosną, mieszkania nie potanieją. Dramat normalnie
REKLAMA

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi wśród Polaków znów mocno się zmniejszyło. Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe publikowany przez BIK informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość wskaźnika oznacza, że w listopadzie 2022 r. w przeliczeniu na dzień roboczy banki przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 65 proc. w porównaniu z listopadem 2021 r.

REKLAMA
 class="wp-image-1983982"

O kredyt mieszkaniowy w ubiegłym miesiącu starało się 13,60 tys. osób. w listopadzie ubiegłego roku było to 36,74 tys. Spadek rok do roku wyniósł więc 63 proc. W porównaniu do października 2022 r. liczba osób starających się o hipoteki również spadła – o 2,4 proc.

Listopadowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza ustabilizowanie się wartości Indeksu na niskim poziomie. W listopadzie ponownie wróciliśmy do spadków liczby wnioskujących i to w obu ujęciach rocznym i miesięcznym przy niewielkim wzroście średniej kwoty wnioskowanego kredytu – wskazuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w ubiegłym miesiącu spadła rok do roku o 5,6 proc. do 337,47 tys. zł. W porównaniu z październikiem 2022 r. minimalnie wzrosła o 0,3 proc.

Wysokie stopy procentowe, niska zdolność kredytowa

Powody załamania popytu na hipoteki od wielu miesięcy są te same.

Wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, skutecznie i na dłużej zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe – wylicza prof. Rogowski.

Jak wskazuje ekspert BIK, listopadowa wartość wskaźnika plasuje się wśród najniższych odczytów w całej 14-letniej historii pomiaru. Podobnie jak to się dzieje od wielu miesięcy, na odczycie zaważyła mniejsza o 63 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców.

Jest to jeden z najniższych wyników od stycznia 2007 r. czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców. Nadal więc w grze jest raczej scenariusz negatywny, w którym liczba wnioskujących spada – powtarza prof. Rogowski.

Aby doszło do odwrócenia trendu, konieczne byłoby skokowe zwiększenie zdolności kredytowej Polaków. Ta zależy od czterech czynników:

  • stóp procentowych
  • wynagrodzeń
  • cen nieruchomości
  • kosztów utrzymania

Prof. Waldemar Rogowski uważa, że obecnie najbardziej prawdopodobny jest spadek cen nieruchomości. Jak wskazuje, wynagrodzenia realnie od kilku miesięcy spadają, stopy procentowe w najbliższym czasie nie zostaną obniżone, a inflacja dalej będzie zwiększać koszty utrzymania gospodarstw domowych.

W przypadku cen nieruchomości nie liczyłbym na jakieś spektakularne obniżki rzędu 20-30 proc., które istotnie zwiększyłyby zdolność kredytową, a tym samym pobudziły popyt na kredyty mieszkaniowe – tonuje nastroje ekspert SGH i BIK.

Popyt na kredyty mieszkaniowe szoruje pod nie

Wartość indeksu PKM najwyższą wartość osiągnęła w kwietniu 2021 r. Od marca 2022 r. regularnie spada. Najniższą wartość osiągnęła w sierpniu 2022 r. Od tego czasu pozostaje na najniższych poziomach w historii.

 class="wp-image-1983979"
REKLAMA

Przypomnijmy, że w październiku 2022 r. wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe obniżyła się o 68,7 proc. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego spadła wtedy o 4,5 proc. do 336,66 tys. zł. W porównaniu z wrześniem obniżka wyniosła 0,3 proc.

Wnioski złożyło 13,02 tys. osób – o 67,2 proc. mniej niż rok wcześniej. W ujęciu miesięcznym liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy obniżyła się o 4,1 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA