REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kolejny bank z karą od UOKiK-u. Raiffeisen ustalał kurs franka według własnego widzimisię

Arbitralne zmienianie sposobu ustalania kursów walut to niedopuszczalna, jednostronna zmiana ważnej umowy kredytu hipotecznego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę finansową na kolejny bank, który udzielał kredytów frankowych. Tym razem ukarany został Raiffeisen Bank International.

01.10.2020
10:27
Kredyty frankowe. Raiffeisen ukarany przez UOKiK za ustalanie kursu franka
REKLAMA

1,2 mln zł kary będzie musiał zapłacić Raiffeisen Bank International za wprowadzenie w 2016 roku nowego sposobu wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych w przypadku kredytów hipotecznych. UOKiK uznał to za jednostronną zmianę warunków umów, czyli praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

REKLAMA

„Zasady wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut, od których zależy wielkość zadłużenia i wysokość poszczególnych rat płaconych przez kredytobiorców, to bardzo ważny element umowy o kredyt hipoteczny. Takich postanowień nie wolno jednostronnie zmieniać w umowach zawieranych na czas oznaczony, w których dochodzi do zadłużenia się konsumentów” – podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

Jak zaznacza, choć kredytobiorcy mogli teoretycznie wypowiedzieć umowę w przypadku braku zgody na zmianę warunków, ale w praktyce oznaczałoby to konieczność dokonania natychmiastowej spłaty całego zadłużenia. Tomasz Chróstny ocenia, że był to czysto „fikcyjny” wybór.

Banki wykorzystały swoją silniejszą pozycję, żeby narzucić swoje warunki

– podkreśla szef UOKiK-u.

Kursów walut szukaj w Reutersie

Na czym konkretnie polegała wprowadzona przez Raiffeisen zmiana? Bank odsyłał kredytobiorców do serwisu Reuters, dodając „Indeks Marżowy Banku”. Klient nie wiedział nawet, gdzie ma szukać informacji o kursach walut.

UOKiK zwraca uwagę, że Raiffeisen powoływał się na – zakwestionowane UOKiK – jednostronne doprecyzowanie postanowień regulaminów przed sądami w sporach z frankowiczami. „Miało to na celu przekonanie sądów i konsumentów o rzekomym »naprawieniu« niejasnych zasad ustalania przez bank kursów walut, na podstawie których wyliczana jest rata do zapłaty w złotówkach. Tego rodzaju postanowienia są uważane za niedozwolone” – stwierdza UOKiK.

Postępowanie wobec Raiffeisen w sprawie klauzul zawartych we wzorcach umów, regulaminach i aneksach do umów kredytów i pożyczek hipotecznych wyrażonych w walutach obcych wciąż jest w toku.

Kary dla BNP Paribas, Millennium i Santandera

Zaledwie tydzień temu UOKiK poinformował o nałożeniu kar za arbitralne ustalanie kursów walut na banki BNP Paribas, Millennium i Santander. Tutaj kary były jednak dużo wyższe i wyniosły od 10,5 do 26,6 mln zł. Prezes UOKiK-u uznał, że banki te miały możliwość subiektywnego kształtowania kursów walutowych stanowiących podstawę ustalania wysokości rat płaconych przez kredytobiorców.

REKLAMA

BNP Paribas, Santander i Millennium nie były oczywiście pierwszymi bankami, które zostały ukarane przez UOKiK za niedozwolone działania wobec frankowiczów, choć tak wysokich kar jeszcze nie było. Deutsche Bank Polska dostał wcześniej prawie 7 mln zł kary, a Getin Noble Bank prawie 13,5 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA