1. bizblog
  2. Biznes

Beneficjenci dotacji unijnych mogą już skorzystać ze specjalnego Kredytu Unia

Lokowanie produktu: Bank Pekao

15 kwietnia Polska otrzymała 27 mld zł z KPO w ramach pierwszego wniosku naszego kraju. Bank Pekao, chcąc zapewnić wsparcie polskim przedsiębiorcom, uruchomił nowy produkt – Kredyt Unia. Jego zadaniem jest zintegrowanie wkładu własnego z kredytem pomostowym i zapewnienie finansowania inwestycji w ramach unijnej perspektywy na lata 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

22.04.2024
16:42
Beneficjenci dotacji unijnych mogą już skorzystać ze specjalnego Kredytu Unia

Adresatami oferty Banku Pekao są przedsiębiorstwa będące beneficjentami środków z KPO – zarówno bezpośrednimi jak i pośrednimi. Kredyt Unia umożliwia finansowanie wkładu własnego i nakładów inwestycyjnych przed i po otrzymaniu finansowania.

Bank podkreśla, że jego nowe rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby stabilności finansowej przedsiębiorców i zapewnia elastyczność potrzebną do efektywnego zarządzania kapitałem w trakcie oczekiwania na wypłatę dotacji.

Jak działa Kredyt Unia w Banku Pekao S.A.?

Nowy produkt Banku Pekao łączy dwa instrumenty: kredyt na sfinansowanie wkładu własnego, w tym pokrycie kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych, które nie mogą zostać sfinansowane w ramach unijnej dotacji oraz kredyt pomostowy umożliwiający finansowanie nakładów ponoszonych do uruchomienia dotacji.

Bank wydaje klientom korzystającym z Kredytu Unia promesę ważną przez 9 miesięcy. To ważny element, bo w ramach procedury pozyskania unijnych środków w wielu przypadkach konieczne jest posiadanie promesy.

„W wielu programach unijnych bardzo istotne jest załączenie promesy bankowej do dokumentacji konkursowej. Promesa Kredytu Unia to najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji, ponieważ jest dowodem na zdolność beneficjenta do realizacji projektu, zapewnieniem jego finansowania i swoistą gwarancją dla przedsiębiorstwa, że po podpisaniu umowy o dotację bank podpisze z nim już finalną umowę kredytu i uruchomi środki” - mówi Dominika Byrska, dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S.A.

Przedsiębiorcy dzięki takiemu rozwiązaniu mają pewność, że konieczne środki otrzymają zgodnie z terminami, które obowiązują w przypadku unijnych postępowań.

Jak wydawana jest promesa? Na podstawie zdolności kredytowej przedsiębiorcy i dokumentacji konkursowej związanej z unijnym projektem. „Kredyt Unia jest kluczowym elementem naszej strategii wspierania innowacyjności i rozwoju polskich przedsiębiorstw. Jestem przekonana, że dzięki tej ofercie, przedsiębiorcy będą w stanie nie tylko efektywnie realizować projekty finansowane z funduszy unijnych, ale także przyspieszyć wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w swoich firmach. Kredyt Unia to nie tylko wsparcie finansowe, ale przede wszystkim impuls do rozwijania działalności, który przyczyni się do budowania silniejszej, bardziej konkurencyjnej gospodarki” - mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw.

Wśród zalet Kredytu Unia, oprócz bezpieczeństwa w postaci promesy, można wymienić fakt, że jest to elastyczny i prosty produkt, który w ramach jednego kredytu integruje dwa instrumenty finansowe.

Żeby otrzymać Kredyt Unia należy wypełnić wniosek i załączyć niezbędne dokumenty. Na ich podstawie bank dokona analizy, a pozytywnej decyzji uruchomi promesę kredytową, która pomoże dopełnić procedur związanych z dotacją.

Szczegóły na temat Kredytu Unia można znaleźć na stronie Banku Pekao S.A.

Lokowanie produktu: Bank Pekao
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu