REKLAMA

Koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorcy czekali na te zmiany

Koszty uzyskania przychodu (KUP) umożliwiają przedsiębiorcom obniżenie podstawy opodatkowania w kontekście podatku dochodowego. Wraz z wejściem w życie kasowego PIT zmianie ulegają zasady rozliczania kosztów dla podmiotów, które wybrały tę metodę. W 2025 roku wprowadzono również nowe limity dla tej części składki zdrowotnej, którą można zaliczyć do KUP.

Koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorcy czekali na te zmiany
REKLAMA

Kasowy PIT a koszty uzyskania przychodów

REKLAMA

Kasowy PIT zakłada rozliczenie przychodu dopiero w momencie otrzymania płatności od kontrahenta. Oznacza to, że powstanie obowiązku podatkowego uzależnione jest od pozostawienia do dyspozycji podatnika środków finansowych. Takie rozwiązanie wydaje się korzystne, ale ma też drugą stronę, która odzwierciedla się w kosztach uzyskania przychodu. Przedsiębiorca będzie mógł je odliczyć dopiero w momencie dokonania płatności za towar lub usługę.

Przykład 1:

Przedsiębiorca zakupił towar za 15 000 zł w styczniu, jednak płatności dokonał w terminie wskazanym na fakturze (15 lutego). Koszt powinien więc ująć dopiero w rozliczeniu za luty.

Przykład 2:

Przedsiębiorca zakupił usługę szkoleniową dla swoich pracowników. Szkolenie odbyło się 15 stycznia i z taką datą usługodawca wystawił fakturę. Termin płatności to 10 lutego, jednak przedsiębiorca wykonał przelew wcześniej, 30 stycznia. Koszt zostanie ujęty w księdze podatkowej w styczniu.

Kasowe rozliczenie kosztów znajduje zastosowanie wobec tych, które zostały poniesione po 31 grudnia 2024 roku. Zasada ta ma szczególne znaczenie na przełomie roku. Pomimo iż część grudniowych faktur kosztowych przedsiębiorca stosujący kasowy PIT opłaci dopiero w styczniu, są one kosztem grudnia roku poprzedniego, gdy ten sposób rozliczeń jeszcze nie funkcjonował.

Nowe zasady ujmowania w kosztach składki zdrowotnej

Składka zdrowotna co do zasady nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, jednak ustawodawca przewidział w tej kwestii pewne wyjątki. Odliczenia mogą dokonać przedsiębiorcy, którzy opodatkowują dochód za pomocą:

  • podatku liniowego,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nowy, roczny limit odliczenia wynosi 12 900 zł. Kwotę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, zmniejszając podstawę opodatkowania. Zasada ta dotyczy jednak wyłącznie podatników stosujących podatek liniowy, natomiast ryczałtowcy mogą odliczyć od przychodu 50 proc. zapłaconej składki zdrowotnej.

Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:

Koszty uzyskania przychodu – co się zmienia w 2025 roku?

W 2025 roku zarówno definicja kosztów podatkowych, jak i ustawowy katalog wydatków, które nie mieszczą się w ich ramach, pozostaje bez zmian. W dalszym ciągu za koszt podatkowy można uznać wydatek, który został poniesiony:

  • przez podatnika,
  • w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • w celu uzyskania lub zachowania przychodu albo zabezpieczenia jego źródła.

Ponadto koszty muszą być właściwie udokumentowane oraz mieć charakter definitywny, a więc bezzwrotny.

Choć ustawodawca nie zdecydował się na zmianę przepisów w kontekście kosztów, nowe światło na ich rozliczanie rzucają interpretacje podatkowe wydane w 2024 roku. Zgodnie z nimi można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:

REKLAMA
  • wydatki na zakup artykułów spożywczych dla osób współpracujących (interpretacja szefa KAS z 11 października 2024 nr DOP4.8221.8.2021.CPXV),
  • wydatki poniesione na zakup hulajnogi elektrycznej lub roweru elektrycznego (interpretacja Dyrektora KIS z 28 czerwca 2024 r. nr 0115-KDIT3.4011.425.2024.2.KP),
  • wydatki poniesione na zakup odzieży, strojów, butów czy innych akcesoriów do prowadzenia transmisji sprzedażowych (interpretacja Dyrektora KIS z dnia 1 lipca 2024 r. nr 0115-KDWT.4011.34.2024.2.DS).

Pamiętajmy, że interpretacja indywidualna chroni podatnika, który o nią wystąpił. Może natomiast stanowić pewną wskazówkę odnośnie rozliczania wydatków i kwalifikowania ich do kosztów uzyskania przychodu dla pozostałych podatników.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA