REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kierowcy dopięli swego. Uber ich zatrudni i da płatne urlopy

Uber straszył, ale gdy przyszedł właściwy moment ugiął się przed żądaniami kierowców. Spółka stworzy w Wielkiej Brytanii tysiące miejsc pracy i zapewni przywileje socjalne.

18.03.2021
9:05
Kierowcy dopięli swego. Uber ich zatrudni i da płatne urlopy
REKLAMA

Decyzja Ubera jest pokłosiem orzeczenia Sądu Najwyższego w Wielkiej Brytanii. SN uznał, że kierowcy to nie jednoosobowe podmioty gospodarcze i spółka musi ich traktować jak swoich własnych pracowników.

REKLAMA

Sąd uznał, że skoro Uber narzuca stawki z góry i ma dużą, jak na zwykłego zleceniodawcę, kontrolę nad swoimi współpracownikami, to nie ma powodu, by nie wziął ich oficjalnie pod swoje skrzydła.

Konflikt między kierowcami, a amerykańską firmą tlił się od 2016 r. Orzeczenie przecięło wątpliwości zgłaszane wcześniej przez Inspekcję Pracy. Uber miał dwa wyjścia – zwolnić większość kierowców, lub dostosować się do realiów i zatrudnić nowe osoby.

Spółka zdecydowała się na drugi wariant

Uber poinformował, że 70 tys. jego kierowców w Wielkiej Brytanii będzie miało prawo do pensji minimalnej (8,72 funta/h), dwóch tygodni płatnego urlopu i świadczeń emerytalnych. Firma twierdzi, że pasażerowie nie odczują wzrostu cen, ale w Kalifornii, w której została zmuszona do analogicznych wydatków, opłaty za kurs poszły jednak w górę.

Jest to zgodne z niedawnym orzeczeniem Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, które zapewnia bardziej przejrzystą ścieżkę modelu, który daje kierowcom prawa do statusu pracownika, jednocześnie pozwalając im na elastyczną pracę

– poinformował Uber

Bez etatów i z kulawą minimalną

Kierowcy odnieśli sukces, ale pewnych postulatów nie udało im się przeforsować. Wśród nowych praw zabraknie zasiłku chorobowego i urlopu rodzicielskiego, bo sąd nie określił, czy Uber musi zatrudnić ich na umowie o pracę. Świeżo upieczeni pracownicy Ubera godziny zaczną też nabijać dopiero w momencie wzięcia kursu.

REKLAMA

Firma nie zapłaci im za czas oczekiwania pomiędzy jednym a drugim kursem. Tymczasem badania przeprowadzane przy okazji forsowania podobnego prawa w Kalifornii, pokazały, że kierowcy spędzają „na słupku” nawet jedną trzecią dnia.

Przypadek Ubera pokazuje jednak w jaki kierunku zmierza gig economy na Wyspach. Z modelu biznesowego praktykowanego przez startup korzystają również inne firmy parataksówkarskie jak Bolt i Ola, oraz platformy oferujące dowóz jedzenia z restauracji jak Deliveroo. W całym kraju pracuje dla nich około 5,5 mln Brytyjczyków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA