Im bliżej piłkarskich mistrzostw świata w Katarze, tym głośniejsze stają się wezwania do bojkotu tej imprezy. Niepotrzebne. Może się okazać, że część kibiców i tak ta nie dotrze. Głównym winowajcą będzie lotnisko Heathrow, którego załoga zdecydowała, że start mundialu to dobry moment na kilkudniowy strajk.
Można to uznać za zwykły zbieg okoliczności, choć gdzie jak gdzie, ale w stolicy futbolu Wielkiej Brytanii przeciętny obywatel wyrecytowałby pewnie godzinę rozpoczęcia inauguracyjnego spotkania nawet wyrwany w środku nocy. Ale to tylko spekulacje.
Fakty są takie, że strajk na Heathrow rozpoczyna się 18 listopada i potrwa do 20 listopada włącznie. A mundial rozpoczyna się właśnie tego ostatniego dnia. Oznacza to, że część kibiców może mieć problem z dotarciem do Kataru na pierwsze spotkania fazy grupowej.
O co chodzi? Jak zwykle – o pieniądze. Związek zawodowy Unite twierdzi, że firmy zatrudnione przez port lotniczy do obsługi naziemnej i obsługi transportu cargo dorabiają się potężnych zysków, a potem nie chcą podzielić się nimi z pracownikami.
Spółka Menzies zarobiła na czysto 69 milionów funtów, a Dnata 27 milionów funtów. Związkowcy wywalczyli wprawdzie 5-6 proc. podwyżki, ale w obliczu ponad 12-proc. inflacji, jaka panuje na Wyspach, uważają, że są one raczej „zawoalowanym cięciem płac”. W efekcie od pracy powstrzyma się aż 700 pracowników obu firm.
Obie firmy są bardzo dochodowe i mogą sobie w pełni pozwolić na uczciwą podwyżkę płac. Właściciele i dyrektorzy po prostu nabijają sobie kieszenie, zamiast uczciwie płacić pracownikom – przekonuje sekretarz generalna Unite, Sharon Graham
Niezależnie do tego, czy termin strajku był zgrany z rozpoczęciem mistrzostw Unite ma świadomość, że cięcia w siatce połączeń będą miały wpływ na transport kibiców. Zakłócenia mają dotknąć terminale 2., 3. i 4. Związek wymienia też nazwy linii lotniczych: Singapore Airlines, Emirates, Virgin Atlantic i Cathay Pacific.
Najmocniej po głowie dostanie jednak narodowy przewoźnik kraju-organizatora, czyli Quatar Airways. Linie specjalnie z okazji piłkarskiego święta zdecydowały się zwiększyć liczbę połączeń realizowanych z Heathrow w kierunku Dohy do kilkunastu tygodniowo.
A może lepiej nie jechać do Kataru?
Inna sprawa, że zbuntowana obsługa londyńskiego lotniska może oddać kibicom sporą przysługę. Koszt nawet krótkiego pobytu w Katarze przyprawiają bowiem o ból głowy.
Przyczyną są głównie ceny noclegów. Licząca około pół miliona mieszkańców stolica to zdecydowanie największe miasto w całym kraju - reszta terytorium państwa składa się głównie z pustyni. Od początku było więc wiadomo, że walka o miejsca w hotelach będzie bardzo zacięta.
Tym fanom futbolu, którym nie udało się znaleźć miejsca, zostały kontenery. Ich wygląd nie zachęca:
Tak samo zresztą jak i cena, która oscyluje wokół 1000 złotych za noc. Potężne pieniądze trzeba będzie również wydać na przywilej napicia się alkoholu. Katarczycy po ostrych targach z FIFA zgodzili się na sprzedaż piwa wyłącznie w wyznaczonym czasie i miejscu, np. w hotelowych barach.
Efekt? Brytyjskie media ostrzegają swoich czytelników, że za taką przyjemność przyjdzie im wybulić prawie 50 funtów. W sensie tyle za samo wejście, w którego cenie są 3 napoje. Bilet wstępu obowiązuje przez trzy godziny, potem należy wykupić kolejny. Dziennikarze na wyspach szacują, że cała podróż wraz z biletem lotniczym i miesięcznym pobytem na miejscu może kosztować ich rodaków 5 tys. funtów od łebka (ponad 26 tys. zł).
Jakby tego było mało kibice na każdym kroku będą śledzeni przez aplikację szpiegującą, o której pisał Paweł. Ehteraz, bo tak się właśnie nazywa to oprogramowanie, poza ustalaniem lokalizacji może także odczytywać, usuwać i zmieniać zawartość telefonu, a także zapobiegać wprowadzeniu go w stan uśpienia lub wyłączenie go.
Pierwszy gwizdek jeszcze nie zabrzmiał, ale już możemy napisać, że zapowiadają nam się wyjątkowe mistrzostwa.