REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Energetyka

Dymisja prezesa JSW. Akcje na najniższym poziomie od trzech lat

Rząd postawił na swoim i w towarzystwie protestujących górników doprowadził do zmiany na stanowisku prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Na reakcję giełdy nie trzeba było długo czekać. Akcję JSW zaczęły tracić na wartości.

11.06.2019
12:42
nowa kopalnia w Rybniku
REKLAMA

Związkowcy JSW S.A. nie chcieli odwoływania ze stanowiska byłego już prezesa JSW S.A. Daniela Ozona. Bali się ręcznego sterowania giełdową spółką z pozycji biurka ministra energii. I tego, że bez Ozona rząd będzie wyciągał pieniądze z JSW bez opamiętania. Mówi się np. o planach zakupu przez górniczą spółkę aktywów Tauron Wydobycie.

REKLAMA

Wcześniej próbowano zmienić prezesa JSW S.A. we wrześniu i październiku. Bez sukcesu. Ten przyszedł dzisiaj, kiedy Rada Nadzorcza górniczej spółki, w asyście kilkuset protestujących w końcu dopięła swego i Daniela Ozona na stanowisku prezesa zastąpił Robert Małłek.

Reakcja giełdy. JSW spada o 3 proc.

Na reakcję giełdy nie trzeba było długo czekać. Dzisiaj JSW S.A dzień rozpoczęła z kursem 48,5 zł. Ale po takiej a niej innej decyzji RN akcje zanotowały spadek do poziomów sprzed co najmniej 3 lat. Po godz. 11 sięgnęły 45,8 zł.

Resort uspokaja inwestorów, że nie ma absolutnie powodów do obaw. A decyzja dotycząca zmiany na stanowisku prezesa JSW S.A. dyktowana była wyłącznie pragmatyzmem ekonomicznym. Już w drugim kwartale 2018 r. wszak zyski spółki mocno leciały na łeb i szyję. Chociaż cena węgla uparcie rosła w górę.

 class="wp-image-941219"

Związkowcy zapowiadają spór zbiorowy z rządem.

Zupełnie z innej pozycji na byłego już prezesa JSW S.A. patrzą związkowcy i pracownicy. Dla nich wskazanie dzisiaj lepszego kandydata na to stanowisko jest niemożliwe, bo takiego nie ma. Trudno też się ich uporowi dziwić. Wszak jak Daniel Ozon pierwszy raz siadał w fotelu prezesa górniczej spółki (2016 r.) średnie płace w JSW S.A. kształtowały się na poziomie 4,6 tys. zł netto. Dzisiaj to 7 tys. zł netto.

REKLAMA
 class="wp-image-941186"

I chociaż pikieta górników nic nie dała i RN postawiła na swoim, to na tym konflikt ze związkowcami wcale się nie kończy, a raczej zaczyna. Jak informuje na Twitterze dziennikarka Dziennik Gazeta Prawna Karolina Baca-Pogorzelska: “Związkowcy wchodzą w spór zbiorowy z zarządem JSW S.A. i ogłoszą pogotowie strajkowe. Chodzi o nagrody z zysku za 2018”.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA