Jak założyć stowarzyszenie lub fundację? Poradnik
Istnieją różne formy działalności społecznej, a jednymi z najpopularniejszych są stowarzyszenia i fundacje. Między tymi dwoma organizacjami występują istotne różnice, które warto poznać, wybierając rozwiązanie dla siebie. Sprawdź, jak założyć stowarzyszenie, a jak fundację.

Stowarzyszenie a fundacja – podobieństwa i różnice
Stowarzyszenia i fundacje powoływane są w celach społecznych. Mogą przyjmować darowizny, ubiegać się o status OPP, przyjmować wolontariuszy i zatrudniać pracowników. Prowadzą też księgowość. Różnice widoczne są natomiast w formie prawnej i sposobie funkcjonowania. Fundacja wymaga rejestracji w KRS, a stowarzyszenie można albo założyć w KRS, albo wpisać do rejestru prowadzone przez starostę (stowarzyszenie zwykłe). Ponadto fundacja musi posiadać kapitał początkowy, który zostanie przeznaczony na cele społeczne.
Jak założyć fundację?
Mówi się, że fundacja to rozwiązanie dla osób, które dysponują sporą ilością pieniędzy. Rzeczywiście, trzeba przeznaczyć pewną kwotę na kapitał założycielski (przy fundacji z działalnością gospodarczą jest to min. 1000 zł ). Jeśli chcesz założyć fundację, musisz złożyć oświadczenie woli w akcie notarialnym. Jednak osobowość prawną zyska ona dopiero po rejestracji w KRS. Zakładający fundację, czyli fundator, ma dużą swobodę w konstruowaniu statutu. Fundacja co do zasady musi mieć zarząd, jednak o tym, kto go tworzy, decyduje fundator.
Istnieje również możliwość powołania rady fundacji, choć nie jest to obowiązkowe. Organ ten sprawuje funkcję kontrolną.
Więcej o KRS przeczytasz na Bizblog.pl:
Jak założyć stowarzyszenie rejestrowe?
Stowarzyszenie rejestrowe to takie, które zostało wpisane do KRS. Nie założysz go jednak w pojedynkę, ponieważ musi ono liczyć minimum siedem osób. Gdy zbierzesz taką grupę, przygotujcie status stowarzyszenia. W kolejnym kroku wystarczy złożyć wniosek do KRS, który zostanie rozpatrzony w ciągu siedmiu dni. Następnie stowarzyszeniu zostaną nadane numery: REGON i NIP. To jednak nie koniec formalności, ponieważ kolejnym zadaniem jest złożenie w urzędzie skarbowym formularzu NIP-8 (podaje się w nim m.in. informacje dotyczące konta bankowego).
Jak założyć stowarzyszenie zwykłe?
Aby założyć stowarzyszenie zwykłe, wystarczy trzech członków. Ich zadaniem jest stworzenie regulaminu i złożenie wniosku we właściwym starostwie powiatowym o wpis do rejestru stowarzyszeń zwykłych. Procedura jest prosta, nie pociąga za sobą kosztów i nie wymaga posiadania wiedzy prawnej z zakresu funkcjonowania stowarzyszeń. Z drugiej strony, stowarzyszenie zwykłe nie może:
- prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego,
- prowadzić działalności gospodarczej,
- zrzeszać osób prawnych,
- tworzyć oddziałów,
- łączyć się w związki stowarzyszeń.
Mają natomiast liczne obowiązki księgowo-podatkowe. Mają one zapewnić przejrzystość finansów stowarzyszenia zwykłego.
Jak pozyskać finansowanie dla stowarzyszenia lub fundacji?
Ideą powstania zarówno stowarzyszenia, jak i fundacji jest działalność w pewnym szczytnym celu. Niemniej jednak do jej prowadzenia potrzebne są środki. Fundacje muszą dysponować pewnym kapitałem, ale w przypadku większych przedsięwzięć nie będzie on wystarczający. Jak więc pozyskać finansowanie? Najczęściej wykorzystywane metody to:
- partnerstwo i sponsoring,
- stypendia, dotacje i granty,
- organizacja wydarzeń i akcji charytatywnych,
- kampanie społeczne,
- crowdfunding,
- moduł dobrowolnych darowizn.
Fundacje i stowarzyszenia są finansowane przede wszystkim ze środków prywatnych, jednak w niektórych przypadkach mogą być beneficjentami dotacji publicznych. Dzieje się tak na przykład w sytuacji, gdy pieniądze mają zostać przeznaczone na realizację celu społecznego, jak choćby stworzenie nowych miejsc pracy.
Pozyskiwanie funduszy odbywa się w trybie ciągłym. Ponadto większość organizacji korzysta z różnych źródeł finansowania. W przypadku stowarzyszeń dobrych rozwiązaniem może być wprowadzenie składek członkowskich, za które organizowane będą działania na rzecz członków.