REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Drożyzna, że aż strach. Zobaczcie tylko, o ile zdrożały paliwa

Było wiadomo, że inflacja przyśpieszy w kwietniu, ale nie, że aż tak. Z opublikowanego w piątek przez GUS szacunku flash wynika, że ceny towarów i usług poszły w górę o 4,3 proc. Pełne dane poznamy za dwa tygodnie.

30.04.2021
10:22
Drożyzna, że aż strach. Zobaczcie tylko, o ile zdrożały paliwa
REKLAMA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS wzrosły w kwietniu 2021 r. o 4,3 proc. rok do roku, a w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,7 proc. – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA
 class="wp-image-1422043"
Źródło: GUS

Ceny poszły w górę bardziej niż oczekiwał rynek

Ekonomiści zapytani przez PAP Biznes zapowiadali wzrost o 4,0 proc. rok do roku i 0,6 proc. w ujęciu miesięcznym, Co najbardziej podbiło inflację? Wychodzi na to, że drożejące paliwa (+28,1 proc. r/r)

 class="wp-image-1422046"
Źródło: GUS

Bum! Ceny konsumpcyjne w kwietniu w górę o 4,3 proc. r/r. Duża w tym rola cen paliw (+28,1 proc. r/r), ale inflacja bazowa także pozostaje podwyższona (ok. 3,9 proc. r/r). Inflacja nie przestaje zaskakiwać w górę

– skomentowali na Twitterze ekonomiści Pekao.

Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że inflacja bazowa spadła nieznacznie do 3,8 proc. Rynkowe prognozy wskazywały 3,7 proc.

Spadek zatrzymała m.in. duża podwyżka cen wywozu śmieci w Warszawie. Prawdopodobnie zaskoczyły też opłaty za usługi finansowe - w kwietniu podniosły je trzy duże banki. Wysokie ceny dalej obserwujemy w przypadku usług świadczonych stacjonarnie np. stomatologicznych czy fryzjerskich

– wylicza Michał Gniazdowski z PIE.

Inflacja powyżej celu NBP przez cały drugi kwartał

PIE zapowiada, że w maju inflacja przekroczy 4,5 proc., a wzrost cen paliw przekroczy 30 proc. rdr.

To efekt statystyczny - punktem odniesienia będą pierwsze miesiące pandemiczne. W czerwcu dynamika opadnie

– czytamy w komentarzu Michała Gniazdowskiego.
REKLAMA

Niemniej – jego zdaniem – wzrost cen paliw będzie regularnie podnosić CPI, średnio o 1 p. proc. Do tego dojdzie wysoka inflacja bazowa, do czego przyczynią się banki i operatorzy telekomunikacyjni, którzy zapowiedzieli podwyżki na maj i czerwiec.

Inflacja będzie oscylować ponad górną granicą celu NBP (3,5 proc.) w pozostałej części drugiego kwartału. Powrót do dopuszczalnego pasma wahań nastąpi najwcześniej w trzecim kwartale. Będzie to efekt stabilizacji cen paliw oraz niższego wzrostu cen usług. Niemniej inflacja bazowa wciąż będzie przekraczać 3 proc.

– zapowiada PIE w komentarzu.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA