1. bizblog
  2. Technologie

Ten inteligentny zegarek wygląda jak od jubilera. Czy można wziąć go na firmę?

Lokowanie produktu: Huawei Polska

Przez długi czas smartwatch nie był realną alternatywą dla eleganckich zegarków. Jego funkcje, w tym te biznesowe, na pewno pomagały w pracy, ale bardziej sportowy czy casualowy wygląd nie pasował do eleganckiego stroju. Teraz to się zmienia, a takie zegarki jak Huawei Watch Ultimate nie tylko zastępują klasyczne, ale stają się wręcz niezbędnym gadżetem w pracy. Czy to oznacza, że można je rozliczyć na firmę?

21.04.2023
16:26
watch ultimate

"Huawei Watch Ultimate wygląda jakby kupiło się go u jubilera, a nie w sklepie z elektroniką" – pisał w recenzji Spider's Web Paweł Grabowski. Na pierwszy rzut oka faktycznie trudno jest stwierdzić, czy to klasyczny zegarek, czy inteligentny, naszpikowany czujnikami i oferujący funkcje daleko wykraczające poza zwykłe pokazywanie godziny. Jeszcze do niedawna nie każdy inteligentny zegarek dało się zestawić z klasycznym, który przecież był rodzajem biżuterii. W przypadku nowoczesnych sprzętów mało który model dobrze prezentował się w połączeniu z garniturem czy nawet koszulą i marynarką.

Zawsze wiesz, co się dzieje

To była poważna przeszkoda, wszak inteligentny zegarek znacząco ułatwia pracę. Cały czas ma się go przy sobie, ale sprawdzanie powiadomień odbywa się w sposób dyskretny i niezwracający uwagi. Podczas spotkania biznesowego można łatwo spojrzeć, kto pisze do nas maila lub dzwoni. Jeżeli rozmowa może poczekać, można ją szybko odrzucić i odpowiedzieć SMS-em, że zadzwoni się później. To samo zachowanie w przypadku sięgnięcia po telefon mogłoby zostać odebrane jako brak poświęcanej uwagi – w przypadku inteligentnego zegarka raczej mało kto odnotuje zdarzenie.

Fakt, że nie trzeba często sięgać po telefon, jest chyba najważniejszym argumentem przemawiającym za inteligentnym zegarkiem. Szczególnie w pracy. Ważne powiadomienia – jak te o umówionych spotkaniach wpisanych w kalendarz – mamy w zasięgu wzroku, bez większego rozpraszania się. A jednocześnie cały czas jesteśmy na bieżąco i w razie czego można reagować, przenosząc się już na większy sprzęt.

Dziś smartwatch jest jak służbowy telefon

Skoro inteligentny zegarek staje się niezbędny w pracy, to czy można go potraktować tak samo jak komputer czy telefon i rozliczać go na firmę?

- Co do zasady przepisy podatkowe nie odnoszą się wprost do możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych takiego czy innego konkretnego przedmiotu. Jednakże bazując na art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatek poniesiony w związku zakupem zegarka typu smartwatch będzie można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że pomiędzy poniesieniem wydatku a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu zaistnieje związek przyczynowy tj. wydatek związany jest z prowadzona działalnością gospodarczą i nie jest wykorzystywany na cele osobiste podatnika czy jego pracowników. Aktualne stanowisko organów podatkowych jest pozytywne dla podatników i potwierdza, że jeśli podatnik jest w stanie wykazać, iż smartwatch służy wykorzystaniu go w działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika to można uznać zakup jako koszt podatkowy – mówi Anna Misiak - doradca podatkowy, przewodnicząca zarządu mazowieckiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Jak dodaje ekspertka, jeśli w działalności prowadzonej przez podatnika kontakt z klientem jest niezbędny i zapewnia lepszą dostępność, to takie argumenty jak odbieranie maili, wyświetlanie przychodzących połączeń czy monitorowanie powiadomień przemawiają za uznaniem wydatku na zakup urządzenia jako związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

I do biura, i na siłownię

Dużą zaletą inteligentnych zegarków jest ich wielozadaniowość. Huawei Watch Ultimate świetnie sprawdzi się w biurze, dobrze dopasowując się do "służbowego" stroju, ale jego pozostałe możliwości pozwalają wykorzystać go po godzinach pracy. Smartwatch umożliwia monitorowanie ponad 100 aktywności, w tym bieganie, jazdę na rowerze, grę w golfa i wiele, wiele innych. W ich rejestrowaniu pomaga niezwykle precyzyjny GPS. Jest nawet tryb ekspedycyjny, w którym możemy zaplanować naszą wyprawę na różne sposoby, np. camping, wspinaczka, eksploracja terenu, czy opcja przygotowana z myślą o nurkach. Pod wodą zegarek wyświetla dane dotyczące głębokości, temperatury, informacje o dekompresji czy krzywej wynurzania oraz inne przydatne podczas uprawiania tego hobby.

Teoretycznie te funkcje kłócą się jednak z prowadzeniem działalności gospodarczej, za to dowodzą, że taki "zegarek na firmę" jest wykorzystywany w celach prywatnych. O ile z telefonu czy komputera łatwiej zrezygnować poza biurem, tak w przypadku zegarków, szczególnie tak eleganckich jak Huawei Watch Ultimate, chce się je mieć cały czas na sobie. Nawet podczas snu, wszak mierzą one jego jakość i pozostałe funkcje zdrowotne. Czy to nie jest przeszkodą w kwestiach podatkowych?  

- Podatnik decydując się na zakup smartwatcha powinien mieć na względzie, że dany wydatek może być zakwestionowany, gdy organ podatkowy udowodni jego użytkowanie dla celów osobistych. Charakter danej działalności podatnika może przesądzać o tym czy jest duże ryzyko zakwestionowania wydatku czy nie. W obszarze np. usług doradczych wielu podatników pracuje także w weekendy, stąd używanie smartwatcha może być uzasadnione i nie budzić wątpliwości organu podatkowego. Sami podatnicy ubiegając się o interpretacje podatkowe wskazywali, że w godzinach poza pracą urządzenie jest odkładane, potwierdzając tym samym, iż w czasie wolnym nie korzystają z urządzenia dla potrzeb służbowych – komentuje Anna Misiak.

Ostatnia szansa na promocję

Inteligentny zegarek staje się więc zakupem nie tylko praktycznym – tym bardziej że to naprawdę wytrzymałe sprzęty; w Huawei Watch Ultimate obudowa wykonana jest ze stopu cyrkonu, który jest 4 razy wytrzymalszy niż stal, więc zegarek, tak jak ten klasyczny, posłuży przez lata – ale i racjonalnym ze względów finansowych, skoro koszt można rozliczyć. Dziś inteligentny zegarek wygląda jak tradycyjny, jest tak samo elegancki i wytrzymały, a przy tym znacząco ułatwia pracę. Dawna wątpliwość, czy smartwatch jest sprzętem dla dyrektorów, prezesów czy menadżerów przestaje istnieć.

Sugerowana cena detaliczna HUAWEI WATCH Ultimate w wersji Voyage (kolor srebrzysty) to 4199 zł, natomiast w wersji Expedition (kolor czarny) to 3299 zł.
Tylko do niedzieli 23 kwietnia 2023 r., smartwatch dostępny jest w specjalnej ofercie przedsprzedażowej, w ramach której nabywcy otrzymają w prezencie słuchawki HUAWEI FreeBuds Pro 2 o wartości 799 zł. Zegarek dostępny będzie w oficjalnym sklepie huawei.pl, w strefie marki na Allegro oraz u wybranych Partnerów Biznesowych firmy – operatora sieci Plus oraz sieciach handlowych Media Expert, RTV Euro AGD, Media Markt oraz X‑kom.

W sklepie huawei.pl kupujący HUAWEI WATCH Ultimate otrzymają w prezencie wagę HUAWEI Scale 3 o wartości 149 zł, jak również będą mieć możliwość wydłużenia gwarancji o rok za pół ceny. W sklepie producenta dostępna będzie również wersja Expedition w wariancie z dodatkową, tytanową bransoletą za 3699 zł. Zalogowani użytkownicy przy zakupie HUAWEI WATCH Ultimate mogą odebrać aż 5% wartości zamówienia w programie lojalnościowym w postaci Punktów Huawei, które można wymieniać na zniżki przy kolejnych zakupach. Tradycyjnie sklep huawei.pl oferuje również darmową, szybką dostawę oraz możliwość skorzystania z 20 rat z RRSO 0 %. Szczegóły oferty znajdują są pod tym adresem.

Lokowanie produktu: Huawei Polska
Najnowsze