REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Polacy zarobili we wrześniu średnio ponad 5841 zł. Mało? Spokojnie, wkrótce będzie jeszcze więcej

GUS podał, że rok do roku wynagrodzenia znowu dynamicznie poszły w górę. Za to zatrudnienie właściwie się nie zwiększyło. Brak rąk do pracy zacznie wkrótce być problemem dla polskich firm.

19.10.2021
10:47
Polacy zarobili we wrześniu średnio 5841,16 zł. Mało? Spokojnie, wkrótce będzie jeszcze więcej
REKLAMA

We wrześniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 0,6 proc. r/r i wyniosło 6347,2 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8,7 proc. r/r i wyniosło 5841,16 zł brutto – podał we wtorek GUS.

REKLAMA
 class="wp-image-1576036"
Źródło: GUS

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się odpowiednio wzrostu o 0,6 i 8,6 proc.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazał w komentarzu, że tempo wzrostu zatrudnienia spowolniło, ale popyt na pracę dalej jest wysoki.

W przyszłym roku ponownie dadzą o sobie znać problemy niedoboru pracowników. W efekcie presja płacowa pozostanie wysoka – uważa.

IT z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem

W ujęciu miesięcznym wrześniowe wynagrodzenie było na poziomie zbliżonym do sierpnia 2021 r.

Jakub Rybacki z PIE uważa, że wysoki wzrost wynagrodzeń jest konsekwencją niedoboru pracowników .

We wrześniu dynamika spowolniła z 9,5 do 8,7 proc., ale to dalej wysokie tempo nawet w porównaniu do lat 2018-2019. Badanie NBP Szybki Monitoring wskazuje, że w II kwartale 63 proc. firm raportowało większe żądania płacowe ze strony pracowników – to wielkość zbliżona do szczytowych poziomów. Dlatego też dynamika wzrostu wynagrodzeń pozostanie wysoka w kolejnych kwartałach – napisał w komentarzu przesłanym do Bizblog.pl.

Z danych GUS wynika, że najwyższą płacę brutto w sektorze przedsiębiorstw odnotowano w sekcji „Informacja i komunikacja” w wysokości 10.001,58 zł (wzrost o 8,2 proc. względem poprzedniego miesiąca), najniższą w sekcji „Zakwaterowanie i gastronomia” na poziomie 4127,85 zł (wzrost odpowiednio o 9,8 proc.).

Narastająco w okresie dziewięciu miesięcy 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD – od 5,3 proc. w sekcji „Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją” do 12,3 proc. w sekcji „Pozostała działalność usługowa”, co dało ogółem wzrost o 8,4 proc.

Zatrudnienie w dół

Porównując wrzesień 2021 r. do analogicznego miesiąca 2020 roku przeciętne zatrudnienie wzrosło o 0,6 proc. W porównaniu z sierpniem minimalnie obniżyło się – o 0,1 proc.

 class="wp-image-1576039"
Źródło: GUS

Niewielki spadek przeciętnego zatrudnienia we wrześniu 2021 r. wynikał m.in. z zakończenia i nie przedłużania umów terminowych, rozwiązywania umów o pracę (niekiedy z powodu COVID-19), sezonowości zatrudnienia, a także pobierania przez pracowników zasiłków chorobowych – wyliczył GUS w komunikacie.

REKLAMA

PIE prognozuje, że w nadchodzących kwartałach ponownie da o sobie znać niedobór pracowników.

Dane GUS wskazują, że od kwietnia 2020 odsetek osób długotrwale niepracujących w relacji do bezrobotnych wzrósł z 45 do 55 proc. - także do poziomów sprzed pandemii. Oznacza to, że coraz mocniej kurczy się pula łatwo dostępnych pracowników. Polskie przedsiębiorstwa będą coraz częściej musiały aktywizować pracowników 50+ – zapowiada Jakub Rybacki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA