Kiedy założyć dziecku konto i dać kartę? Totalmoney.pl przygotował pomocny raport

Lokowanie Produktu: Totalmoney.pl

Nowy odcinek cyklu Dwie Strony Monety, przygotowywanego przez ekspertów Totalmoney.pl, porusza niezwykle ważny temat: finansową edukację naszych podopiecznych. Materiał „Generacja Alfa w świecie finansów” podpowiada, jak nauczyć dzieci mobilnego bankowania, oszczędzania oraz stosowania kart płatniczych. To świetny punkt wyjścia, inspirujący do ważnej rozmowy z podopiecznymi.

Kiedy założyć dziecku konto i dać kartę? Totalmoney.pl przygotował pomocny raport

Kiedy dziecko powinno otrzymać własną kartę płatniczą? Ile powinno mieć lat, aby założyć mu konto? Kiedy zacząć rozmawiać z nim o finansach? To pytania, nad którymi głowi się wielu rodziców. Pytania słuszne i zasadne, gdyż dzieci już od najmłodszych lat stykają się ze światem finansów. Nie tylko w osiedlowym sklepie, ale także grając w gry na tablecie czy przeglądając internet. Aby pociecha była na ten świat przygotowana, edukacja finansowa jest niezbędna.

Żyjemy w czasach, gdy dziecko od najmłodszych lat ma bezpośredni kontakt z cyfrową bankowością. Dla Generacji Alfa to naturalne środowisko.

Współczesne dziecko jest narażone na znacznie szerszy kontakt z mechanizmami zawierania transakcji niż jego rodzic w tym samym wieku. Weźmy niezwykle popularną grę Minecraft, dostępną od siódmego roku życia. Użytkownicy mogą w niej kupować dodatkową zawartość, za wirtualną walutę nabywaną za prawdziwe pieniądze. Jeśli konto na tablecie jest zintegrowane z kartą płatniczą, wystarczą dwa kliki. Cyfrowa transakcja zawarta, kilkadziesiąt złotych znika z konta.

Generacja Alfa, a więc osoby urodzone w latach 2010 - 2025, od samego początku stykają się ze światem cyfrowym, nowymi technologiami i sztuczną inteligencją. Obsługa tabletu jest dla nich tak naturalna jak oddychanie. Od wczesnych lat czerpią w zasobów internetu, postrzegają świat globalnie, a granica między rzeczywistością oraz cyberprzestrzenią dla nich jest elastyczna. Alfy wychowują się w świecie pełnym możliwości, ale jednocześnie obfitującym w zupełnie nowy rodzaj zagrożeń, nieobecny w życiu ich rodziców i dziadków.

Nie brakuje historii o tym, jak dziecko wydało wiele tysięcy złotych w grze wideo, ku późniejszemu przerażeniu rodzica. Tłumaczenie zazwyczaj jest podobne i pokazuje, że podopieczny nie zdawał sobie sprawy ze swoich czynów lub wartości pieniądza. Mogłoby być inaczej, gdyby wcześniej rodzic przeprowadził z dzieckiem rozmowę na temat finansów i budżetu. Edukacja finansowa to jednak coś, co wielu rodziców odkłada na później, czekając na właściwy czas. Tylko kiedy on następuje? Wielu opiekunów liczy także, że to szkoła weźmie na siebie obowiązek edukacji finansowej.

Eksperci alarmują: szkoła nie wystarczy. Edukacja finansowa to obowiązek każdego rodzica. Mamy tutaj wielopokoleniowe braki.

Eksperci ekonomiczni z Totalmoney.pl, znani z popularnej porównywarki kredytów oraz innych produktów bankowych, przygotowali świetny raport pod tytułem „Generacja Alfa w świecie finansów”. Z dostępnego za darmo dokumentu wynika, iż prawie 50% badanych Polaków uważa, iż edukacja finansowa wyniesiona ze szkoły okazała się niewystarczająca w zestawieniu z wymaganiami realnego świata.

W podobnym tonie wypowiada się dla ekspertów Totalmoney.pl Michał Polak, wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości. Według Polaka poziom edukacji ekonomicznej w systemie oświaty jest niewystarczający, dlatego ciężar edukacji finansowej muszą wziąć na siebie rodzice, dziadkowie oraz opiekunowie. W Polsce relacje bezpośrednie, najczęściej w gronie rodzinnym, pozostają fundamentalnym i najważniejszym źródłem wiedzy o pieniądzu.

Wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości wskazuje, że Polacy wykazują braki wiedzy finansowej zwłaszcza w obszarach:

  • Oszczędzania
  • Inwestowania
  • Cyberbezpieczeństwa

Na rodzicach i opiekunach ciąży zatem wielka odpowiedzialność. W dużej mierze to właśnie od nich zależy, czy uda się zaszczepić w dzieciach chęć do oszczędzania, wskazać im zalety oraz zagrożenia inwestycji, a także zapoznać z kluczowymi niebezpieczeństwami bankowości cyfrowej. To duża odpowiedzialność, zwłaszcza, że wiedza finansowa dorosłych Polaków nie zawsze jest wzorowa. Tutaj z pomocą przychodzą eksperci Totalmoney.pl, z darmowym raportem poświęconym Generacji Alfa w świecie finansów.

Kiedy założyć dziecku konto? Kiedy dać własną kartę? W znalezieniu odpowiedzi pomagają eksperci z Totalmoney.pl.

Darmowy raport będzie świetnym punktem wyjścia dla rodzica, pomagającym rozpocząć rozmowę o finansach. Dzięki materiałowi przygotowanemu przez ekspertów Totalmoney.pl opiekun może zapoznać się z aktualną, szeroką ofertą bankową dla najmłodszych. Także dla malutkich dzieci od momentu narodzin do 7 roku życia, bo również z myślą o takich osobach zostały przygotowane oferty poszczególnych banków.

Gigantyczną wartością raportu Totalmoney.pl jest zestawienie ofert bankowych dla najmłodszych, z podziałem na dzieci oraz nastolatków. Eksperci wskazują na fundamentalne różnice, możliwości oraz narzędzia kontroli rodzicielskiej każdej oferty. W ten sposób rodzic oszczędza masę czasu, mogąc w jasny i czytelny sposób porównać oferty, a następnie wybrać taką, która jak najlepiej odpowiada jego wizji wychowania.

Istotny walor edukacyjny raportu „Generacja Alfa w świecie finansów” stanowi sekcja poświęcona sposobom zdobywania wiedzy finansowej przez najmłodszych. Czytelnik dowie się z niej, że poza instytucjami szkolnictwa oraz relacją osobistą, świetnym sposobem na edukowanie najmłodszych mogą być narzędzia przygotowane przez same banki: edukacyjne filmy, programy czy nawet specjalne gry wideo, uczące podstaw oszczędzania oraz inwestowania. Dla opiekunów niepewnych jak podejść do tematu edukacji finansowej, takie narzędzia mogą okazać się świetnym wsparciem.

Eksperci Totalmoney.pl w świetny sposób odpowiadają na pytanie: dać dziecku kartę debetową czy jej nie dawać?

Współcześnie aż 89% dzieci posiada własny smartfon, a 23% ma na nim zainstalowaną aplikację bankową. W połączeniu z szeroką ofertą bankową skierowaną do dzieci, a także łatwymi płatnościami zbliżeniowymi w smartfonie, wielu rodziców zadaje sobie trudne pytanie: czy i kiedy sprawić dziecku pierwszą kartę debetową?

W raporcie „Generacja Alfa w świecie finansów” eksperci Totalmoney.pl zapoznają czytelników nie tylko z zagrożeniami oraz zaletami karty debetowej w rękach dziecka, ale zwracają także uwagę na fundamentalne podstawy systemu, np. ograniczenie wiekowe usług płatności bezgotówkowych w smartfonie. Nie każdy o tym wie, ale rozwiązania takie jak Google Pay i Apple Pay, zgodnie z ich regulaminem, są dostępne po skończeniu określonego wieku. Szczerze, sam nie zdawałem sobie z tego pojęcia.

Z raportu opiekun dowie się także o ciekawych i bezpiecznych rozwiązaniach w sam raz dla młodszych dzieci, jak przedpłacone karty debetowe albo aplikacje za pośrednictwem których rodzice zatwierdzają transakcje wykonywane przez dzieci. Eksperci Totalmoney.pl pokazują opiekunom, że mogą mieć ścisłą kontrolę nad wydatkami oraz oszczędnościami podopiecznego, opisując to na konkretnych przykładach.

Bezpłatny raport „Generacja Alga w świecie finansów” to część edukacyjnego cyklu Dwie Strony Monety, prowadzonego przez Totalmoney.pl także w formie wideo na YouTube.

Dwie Strony Monety to seria filmów oraz artykułów eksperckich, skoncentrowana na tematach aktualnych i istotnych, które dotyczą typowego Polaka oraz które mają bezpośredni wpływ na jego życie. Mimo fachowej wiedzy, eksperci Totalmoney.pl zachowują przystępną formę swoich materiałów, dzięki czemu są one zrozumiale dla każdego odbiorcy.

Raport „Generacja Alfa w świecie finansów”, jak i wcześniejsze odsłony cyklu Dwie Strony Monety, można obejrzeć w formie wideostreszczenia na platformie YouTube, bądź przeczytać w formie dokumentu pdf. Ten drugi jest znacznie bardziej wyczerpujący i to w nim znajduje się najwięcej wiedzy. Aby pobrać bezpłatny raport dotyczący Generacji Alfa i edukacji finansowej, wystarczy zostawić swój adres e-mail.

Korzystając z okazji, zachęcam do zapoznania się w poprzednimi odsłonami Cyklu Dwie Strony Monety. Specjaliści Totalmoney.pl poruszali w nich tak praktyczne tematy jak rosnące na popularności płatności odroczone, sytuacja na rynku hipotek czy analiza ustawy antylichwiarskiej 2.0.

Lokowanie Produktu: Totalmoney.pl
Najnowsze
Zobacz komentarze