EduCat pomaga dostać się na studia za granicą. Polski startup celuje w europejskiego lidera
Liceum, licencjat, studia magisterskie, doktorat czy MBA za granicą – EduCat to platforma, która skupia wszystko, co potrzebne do aplikacji na studia za granicą. Użytkownikom pomagają mentorzy, którzy dzielą się doświadczeniami z młodszymi kolegami i koleżankami.
Chcemy poszerzać dostęp do edukacji światowej klasy
– mówi Nina Wieretiło, współzałożycielka EduCat i absolwentka BA Economics and Management na Uniwersytecie w Oksfordzie.
Była zaledwie siódmą Polką, której się to udało się dostać na ten kierunek. Jedna osoba na 20 chętnych – tak wygląda konkurencja na Uniwersytecie w Oksfordzie. EduCat chce podnieść szanse aplikujących na studia na granicą.
Jakie są efekty? Osoba numer „12”, która na kierunek BA Economics and Management dostała się z Polski, skorzystała właśnie z pomocy EduCata.
EduCat doradzi, gdzie kandydat powinien zaaplikować
EduCat wykorzystuje testy diagnostyczne, które badają zainteresowania i kompetencje ucznia w kontekście dostępnych ścieżek kariery. Po wykonaniu testu online uczeń spotyka się na godzinę z doradcą zawodowym i omawia test. Doradca dobiera mu następnie mentora, który pomoże mu w aplikowaniu na studia zgodne z wynikami testu diagnostycznego.
Przez ostatnie dwa lata EduCat pomógł ponad 200 osobom w wysłaniu ponad 1 tys. aplikacji na uczelnie na całym świecie.
Choć startup działa w Unii Europejskiej, to najpopularniejszy jest w Polsce i Ukrainie. Obecnie z platformy korzysta ponad 1000 użytkowników, w tym ponad 120 mentorów. Każdy z nich indywidualnie ustala stawkę i dostępność. Sama platforma zarabia na prowizji od stawki i pakietu pomocy w aplikacji. Przykładowy pakiet obejmuje całościową pomoc w aplikacji do USA, Niemiec czy Holandii, a także przygotowanie do egzaminu kwalifikującego na medycynę we Włoszech czy Irlandii.
W zarządzaniu firmą pomaga jej Marek Hołówko (CEO). Marek już na studiach na SGH-u szefował Akademickiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości. Później zdobywał doświadczenie w konsultingu (m.in. w Deloitte), aby przed sześciu laty założyć własną firmę. Marek do dziś rozwija Clinic Hunter, łącząc pacjentów z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Skandynawii z klinikami w Polsce, Turcji i na Węgrzech.
EduCat w portfelu AIP Seed
Fundusz wesprze finansowo dalszy rozwój platformy oraz dobierze koinwestorów w rundzie pre-seed.
Do inwestycji w EduCata AIP Seed skłoniły również wyniki spółki, która w tym roku planuje urosnąć czterokrotnie pod kątem przychodów. W ciągu pół roku działalności w 2022 roku jej przychody wyniosły 200 tys. zł.
W przeszłości AIP Seed m.in. w Qpony–Blix czy CallPage. Na pierwszej firmie odniósł ponad 10–krotny zwrot początkowego kapitału, a na drugiej 20-krotny. Obecnie w portfelu posiada takie startupy, jak Glov, Sidly, Plenti, Foodsi, Emenago, Audiomagic, Saloner, Kangur czy Park Interakcje.