REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

EduCat pomaga dostać się na studia za granicą. Polski startup celuje w europejskiego lidera

Liceum, licencjat, studia magisterskie, doktorat czy MBA za granicą – EduCat to platforma, która skupia wszystko, co potrzebne do aplikacji na studia za granicą. Użytkownikom pomagają mentorzy, którzy dzielą się doświadczeniami z młodszymi kolegami i koleżankami.

07.11.2022
6:39
EduCat pomaga dostać się na studia za granicą. Polski startup celuje w europejskiego lidera
REKLAMA

Chcemy poszerzać dostęp do edukacji światowej klasy

– mówi Nina Wieretiło, współzałożycielka EduCat i absolwentka BA Economics and Management na Uniwersytecie w Oksfordzie.
REKLAMA

Była zaledwie siódmą Polką, której się to udało się dostać na ten kierunek. Jedna osoba na 20 chętnych – tak wygląda konkurencja na Uniwersytecie w Oksfordzie. EduCat chce podnieść szanse aplikujących na studia na granicą.

Jakie są efekty? Osoba numer „12”, która na kierunek BA Economics and Management dostała się z Polski, skorzystała właśnie z pomocy EduCata.

W zeszłym roku aplikacyjnym 100 proc. osób, które zaaplikowało na zalecaną przez nas liczbę pięciu uczelni, dostało się na przynajmniej jedną z nich. Łącznie aplikowało z nami wtedy 100 osób. W tym roku liczba aplikantów znacząco wzrosła, a wyniki rekrutacji dopiero przed nami – dodaje Nina.

EduCat doradzi, gdzie kandydat powinien zaaplikować

EduCat wykorzystuje testy diagnostyczne, które badają zainteresowania i kompetencje ucznia w kontekście dostępnych ścieżek kariery. Po wykonaniu testu online uczeń spotyka się na godzinę z doradcą zawodowym i omawia test. Doradca dobiera mu następnie mentora, który pomoże mu w aplikowaniu na studia zgodne z wynikami testu diagnostycznego.

Przez ostatnie dwa lata EduCat pomógł ponad 200 osobom w wysłaniu ponad 1 tys. aplikacji na uczelnie na całym świecie.

Choć startup działa w Unii Europejskiej, to najpopularniejszy jest w Polsce i Ukrainie. Obecnie z platformy korzysta ponad 1000 użytkowników, w tym ponad 120 mentorów. Każdy z nich indywidualnie ustala stawkę i dostępność. Sama platforma zarabia na prowizji od stawki i pakietu pomocy w aplikacji. Przykładowy pakiet obejmuje całościową pomoc w aplikacji do USA, Niemiec czy Holandii, a także przygotowanie do egzaminu kwalifikującego na medycynę we Włoszech czy Irlandii.

Nie pośredniczymy między uczniami, a uczelniami w modelu, gdzie firma za darmo pomaga uczniowi, ale potem bierze pieniądze („success fee”) od uczelni, na którą wyśle ucznia. Taki model uważamy za szkodliwy dla ucznia, który kończy na uczelni, od której firma dostaje pieniądze, a nie na takiej, która jest dla danego ucznia najlepsza – wyjaśnia Nina.

W zarządzaniu firmą pomaga jej Marek Hołówko (CEO). Marek już na studiach na SGH-u szefował Akademickiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości. Później zdobywał doświadczenie w konsultingu (m.in. w Deloitte), aby przed sześciu laty założyć własną firmę. Marek do dziś rozwija Clinic Hunter, łącząc pacjentów z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Skandynawii z klinikami w Polsce, Turcji i na Węgrzech.

EduCat w portfelu AIP Seed

Fundusz wesprze finansowo dalszy rozwój platformy oraz dobierze koinwestorów w rundzie pre-seed.

Kluczowy jest dla nas impakt i wartość, jaką wnoszą na rynek nasze projekty, a my chcemy wspierać edukację na uniwersytetach i ułatwiać Polakom i Europejczykom dostęp do kształcenia na światowym poziomie. Wierzę, że zbudujemy lidera w Europie – mówi Dariusz Żuk, CEO AIP Seed.

REKLAMA

Do inwestycji w EduCata AIP Seed skłoniły również wyniki spółki, która w tym roku planuje urosnąć czterokrotnie pod kątem przychodów. W ciągu pół roku działalności w 2022 roku jej przychody wyniosły 200 tys. zł.

W przeszłości AIP Seed m.in. w Qpony–Blix czy CallPage. Na pierwszej firmie odniósł ponad 10–krotny zwrot początkowego kapitału, a na drugiej 20-krotny. Obecnie w portfelu posiada takie startupy, jak Glov, Sidly, Plenti, Foodsi, Emenago, Audiomagic, Saloner, Kangur czy Park Interakcje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA