Polski startup obniża rachunki za prąd. Wypełnisz ankietę i dostaniesz cały potrzebny sprzęt
Ecosavers Club został wyróżniony podczas tegorocznej konferencji TechCrunch Disrupt jako jeden z najciekawszych startupów roku 2020.

Jak można najkrócej opisać to, co robi ecosavers club? Klienci trafiają na stronę ecosavers clubu, gdzie wypełniają ankietę. W oparciu o jej wyniki otrzymują zestaw akcesoriów do obniżania zużycia energii (i w efekcie rachunków). Później ecosavers club prowadzi ich po ścieżce zmiany taryfy energii, przyzwyczajeń czy korzystania z nowych trendów.
Startup podchodzi do problemu z dwóch perspektyw: ceny energii i jej marnowania.
Jak ecosavers club chce pomóc w oszczędzaniu energii?
Przyjrzyjmy się bliżej pierwszemu krokowi, czyli wypełnieniu ankiety, która dotyczy charakterystyki gospodarstwa domowego lub firmy. Klienci odpowiadają na pytania o posiadanie lodówki i pralki czy żarówek energooszczędnych. Dzieją się informacjami o rachunkach, dostawcy energii czy kształcie gniazdka. Na tej podstawie startup komponuje przesyłkę, w której skład wchodzić mogą:
- Wyłączniki trybu czuwania
- Przełączniki trybu standby
- Smart ładowarki USB
- Czujniki ruchu do żarówek
- Czasowe wyłączniki żarówek
- Analogowe oraz cyfrowe wyłączniki czasowe
- Mierniki energii
Startup wylicza również, ile oszczędności mogą przynieść urządzenia.
Wciąż jednak zastanawiałem się, dlaczego ktoś miałby skorzystać z usługi startupu, zamiast kupować produkty samodzielnie. Mógłby wówczas liczyć na niższą cenę. Dodatkowo startup nie oferuje aplikacji, która spinałaby wszystkie urządzenia w jeden ekosystem.
Gontarek kontrargumentuje oszczędnością czasu, wygodą procesu zakupowego, łatwością ewentualnych zwrotów i dostępnością ekspertów, z którymi skonsultować można kierunek rozwoju domowej lub firmowej strategii oszczędzania energii.
Łukasz Gontarek chce stworzyć globalną społeczność oszczędzających
Sugestię co do kierunków zmian zawarł już w samej nazwie firmy inspirowanej filmem „Witaj w klubie” (Dallas Buyers Club) i firmą Dollar Shave Club. Pierwszy pokazał przykład siły i skali działania grupy ludzi w ważnej społecznej sprawie. Drugi zaś spopularyzował zakupy kosmetyków do golenia w modelu subskrypcyjnym.

Co może się stać z cenami energii w przyszłości?
Obniżając wydatki na energię możemy już teraz przygotować się na potencjalne podwyżki, ale tego rzeczywiście powinniśmy się spodziewać? Niestety najpewniej stanie się to naszym udziałem mimo państwowych interwencji. Wzrosnąć mogą koszty produkcji energii z węgla, o który oparta jest nasza gospodarka. Cenę podbiją dodatkowo opłaty od emisji CO2.
Przedsiębiorca planuje w przyszłości ekspansję na rynki zagraniczne, rozbudowę portfolio produktów i wprowadzenie nowych form płatności. Na razie koncentruje się jednak na jak najlepszym zareklamowaniu pomysłu za Oceanem.