Zapisz się na hackaton i stwórz rozwiązanie ratujące życie. Organizatorzy przygotowali dane z prawdziwych zdarzeń
Innowacje w kardiologii połączą liderów branży life science, administrację publiczną, studentów i startupy. Tęgie umysły będą pracowały nad rozwiązywaniem aktualnych problemów świata medycyny z wykorzystaniem technologii. Dziś ostatni dzień na rejestrację.
E-Health Hackathon startuje już za nieco ponad tydzień. To maraton programistyczny, który ma zaowocować innowacjami kardiologicznymi. Właśnie ta sfera medycyny pilnie potrzebuje integracji z najnowszymi zdobyczami technologii.
Narzędzia informatyczne mogą sprostać długowi kardiologicznemu na całym świecie
– mówi Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich, współorganizującej e-Health Hackathon.
Specjalista podkreśla również rolę danych w świecie przyszłości.
Dostęp do danych medycznych ułatwia i będzie ułatwiał wiele decyzji terapeutycznych. To szansa na rozwój medycyny spersonalizowanej – dodaje Pączka.
Właśnie dlatego na potrzeby e-Health Hackatonu Centrum e-Zdrowia udostępni uczestnikom ponad 9 mln rekordów zdarzeń medycznych związanych z niewydolnością serca. Będą one odpowiednio zanonimizowane, ale dzięki temu, że pochodzą z prawdziwych źródeł mają szansę zainspirować uczestników.
To będzie hackaton kardio
Przygotowanie efektywnych rozwiązań kardiologicznych jest o tyle ważne, że z powodu niewydolności serca każdego roku umiera ok. 140 tys. Polaków. Szansę na ich ocalenie w czasie e-Health Hackatonu dostaną studenci i przedstawiciele startupów, którzy do udziału mogą się zgłaszać za pomocą formularza dostępnego na stronie Federacji Przedsiębiorców Polskich, w zakładce poświęconej wydarzeniu.
Chętni mogą tworzyć 3-5-osobowe zespoły, które wesprą eksperci z obszarów zdrowia i IT. Pracy mentorowali będą młodzi kardiolodzy, rekomendowani przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Dzięki temu rozwiązania mają wpisywać się w potrzeby systemu ochrony zdrowia.
Jest szansa, że e-Health Hackathon będzie organizowany cyklicznie
Finalnie rozwiązanie w postaci działającego, interaktywnego prototypu będzie oceniane przez jury. Na zwycięskie trzy zespoły czeka nagroda pieniężna o łącznej wartości 40 tys. zł, a także możliwość prezentacji opracowanego rozwiązania informatycznego przed Grupą ds. Interesu Publicznego WHiH.
Choć e-Health Hackathon jest formą pilotażu, to organizatorzy chcą, aby stał się wydarzeniem cyklicznym. W przyszłości ma mu przyświecać cel wykorzystania danych do ratowania życia.
Projekt edukacyjny e-Health Hackathon powstał pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub, firm Roche Polska oraz Janssen Polska we współpracy z Federacją Przedsiębiorców Polskich. Partnerami i patronami wydarzenia są: Public Policy, Agencja Badań Medycznych, Centrum e-Zdrowia, Klub 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia. Szczegóły i regulamin e-Health Hackathonu.