REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zapisz się na hackaton i stwórz rozwiązanie ratujące życie. Organizatorzy przygotowali dane z prawdziwych zdarzeń

Innowacje w kardiologii połączą liderów branży life science, administrację publiczną, studentów i startupy. Tęgie umysły będą pracowały nad rozwiązywaniem aktualnych problemów świata medycyny z wykorzystaniem technologii. Dziś ostatni dzień na rejestrację.

30.09.2022
15:41
Zapisz się na hackaton i stwórz rozwiązanie ratujące życie. Organizatorzy przygotowali dane z prawdziwych zdarzeń
REKLAMA

E-Health Hackathon startuje już za nieco ponad tydzień. To maraton programistyczny, który ma zaowocować innowacjami kardiologicznymi. Właśnie ta sfera medycyny pilnie potrzebuje integracji z najnowszymi zdobyczami technologii.

REKLAMA

Narzędzia informatyczne mogą sprostać długowi kardiologicznemu na całym świecie

– mówi Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich, współorganizującej e-Health Hackathon.

Specjalista podkreśla również rolę danych w świecie przyszłości.

Dostęp do danych medycznych ułatwia i będzie ułatwiał wiele decyzji terapeutycznych. To szansa na rozwój medycyny spersonalizowanej – dodaje Pączka.

Właśnie dlatego na potrzeby e-Health Hackatonu Centrum e-Zdrowia udostępni uczestnikom ponad 9 mln rekordów zdarzeń medycznych związanych z niewydolnością serca. Będą one odpowiednio zanonimizowane, ale dzięki temu, że pochodzą z prawdziwych źródeł mają szansę zainspirować uczestników.

Dane są prawdziwymi zdarzeniami medycznymi zarejestrowanymi przez polskie szpitale – przy czym nie pozwolą na identyfikację osoby, której dotyczą. Dane będą udostępnione tylko uczestnikom i po podpisaniu zobowiązania, że będą ich używali tylko na potrzeby tego wydarzenia – wyjaśnia Arkadiusz Pączka.

To będzie hackaton kardio

Przygotowanie efektywnych rozwiązań kardiologicznych jest o tyle ważne, że z powodu niewydolności serca każdego roku umiera ok. 140 tys. Polaków. Szansę na ich ocalenie w czasie e-Health Hackatonu dostaną studenci i przedstawiciele startupów, którzy do udziału mogą się zgłaszać za pomocą formularza dostępnego na stronie Federacji Przedsiębiorców Polskich, w zakładce poświęconej wydarzeniu.

Zależy nam na kreatywnych pomysłach i świeżym spojrzeniu, których wśród studentów i przedstawicieli startupów nie brakuje. Chcieliśmy zapewnić im możliwość uczciwej konkurencji, dlatego wyłączyliśmy z udziału w projekcie przedstawicieli średnich i dużych firm, czyli osoby z dojrzałymi i przemyślanymi koncepcjami – dodaje Arkadiusz Pączka.

Chętni mogą tworzyć 3-5-osobowe zespoły, które wesprą eksperci z obszarów zdrowia i IT. Pracy mentorowali będą młodzi kardiolodzy, rekomendowani przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Dzięki temu rozwiązania mają wpisywać się w potrzeby systemu ochrony zdrowia.

Jest szansa, że e-Health Hackathon będzie organizowany cyklicznie

Finalnie rozwiązanie w postaci działającego, interaktywnego prototypu będzie oceniane przez jury. Na zwycięskie trzy zespoły czeka nagroda pieniężna o łącznej wartości 40 tys. zł, a także możliwość prezentacji opracowanego rozwiązania informatycznego przed Grupą ds. Interesu Publicznego WHiH.

W gronie tym zasiadają przedstawiciele wielu firm związanych z sektorem ochrony zdrowia, ale także przedstawiciele administracji publicznej. Prezentacja ma na celu zainteresowanie biznesu przygotowanymi rozwiązaniami i zwiększenie szansy na dopracowanie koncepcji produktu a następnie znalezienie finansowania do jego rozwoju, tak by już niedługo mogło służyć pacjentom – podkreśla Pączka.

REKLAMA

Choć e-Health Hackathon jest formą pilotażu, to organizatorzy chcą, aby stał się wydarzeniem cyklicznym. W przyszłości ma mu przyświecać cel wykorzystania danych do ratowania życia.

Projekt edukacyjny e-Health Hackathon powstał pod auspicjami Warsaw Health Innovation Hub, firm Roche Polska oraz Janssen Polska we współpracy z Federacją Przedsiębiorców Polskich. Partnerami i patronami wydarzenia są: Public Policy, Agencja Badań Medycznych, Centrum e-Zdrowia, Klub 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia. Szczegóły i regulamin e-Health Hackathonu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA