REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Domy aukcyjne mogą mieć kłopoty z UOKiK-iem za łamanie praw konsumentów. Ruszyło dochodzenie

Pięć największych domów aukcyjnych w Polsce zostało objętych przez UOKiK postępowaniami wyjaśniającymi, które wykażą, czy firmy te naruszały zbiorowe prawa konsumentów albo stosowały w umowach niedozwolone klauzule. Jeśli podejrzenia urzędu potwierdzą się, domom aukcyjnym będą grozić wysokie kary finansowe. Fot. Financial Times/Flickr (CC BY 2.0)

12.07.2022
10:58
Prawa konsumenta. Domy aukcyjne pod lupą UOKiK-u
REKLAMA

Prezes UOKiK-u poinformował we wtorek, że wszczął postępowania wyjaśniające sprawdzające działalność pięciu największych domów aukcyjnych działających w Polsce: Agra – Art, Desa Unicum, Dom Aukcyjny Polswiss Art, Rempex, a także Sopocki Dom Aukcyjny.

REKLAMA

UOKiK zbada stosowane w relacjach z konsumentami wzorce umów oraz ewentualne zasady ich zmiany. Sprawdzi również reklamacje napływające do domów aukcyjnych w ciągu ostatnich dwóch lat oraz tryb i efekt ich rozpatrywania. Prezes UOKiK przyjrzy się również stosowanym przez domy aukcyjne reklamom.

W postępowaniach wyjaśniających zbadamy, jak przebiega współpraca między domami aukcyjnymi a konsumentami. W czasie, kiedy wiele branż przeżywało kryzys wywołany pandemią, rynek sztuki rósł w siłę. Dla wielu konsumentów zakup dzieł sztuki to nie tylko inwestycja w kulturę, ale również forma ochrony pieniędzy przed inflacją – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

Chcemy zweryfikować, czy prawa i interesy konsumentów nie są przez przedsiębiorców działających na rynku sztuki naruszane

– podkreśla.

Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie rutynowe, co oznacza, że nie zostało wszczęte na podstawie skarg konsumentów czy sygnałów od policji, czy innych służb. UOKiK tłumaczy, że podstawą wszczęcia dochodzenia jest fakt, że rynek sztuki staje się dla konsumentów coraz ważniejszy, a zainteresowanie nim rośnie z roku na rok.

REKLAMA

Jeżeli jednak po wstępnej analizie okaże się, że są podstawy do postawienia domom aukcyjnym zarzutów, to prezes UOKiK-u będzie mógł wszcząć postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów albo stosowania we wzorcach umów klauzul niedozwolonych. Grożą za to kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu firmy. Trzeba też usunąć skutki bezprawnych działań, co także zwykle ma wymiar finansowy.

UOKiK zwraca uwagę, że zeszły rok przyniósł rekordy na rynku sztuki, a z danych serwisu Artinfo wynika, że w 2021 roku w Polsce odbyło się 578 aukcji. Wylicytowano łącznie ponad 28 tysięcy obiektów, czyli o 7 tys. więcej niż rok wcześniej. Obroty na aukcjach sztuki w 2021 roku wyniosły 634 mln zł, a w porównaniu z 2020 rokiem, kiedy zanotowano 380 mln zł, daje to roczny wzrost o blisko 67 proc. Zaznaczmy, że na wyniki branży w 2020 roku duży wpływ miały obostrzenia związanie z walką z koronawirusem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA