REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

3000+ na węgiel. Rząd przyspiesza działania, bo dał plamę

Cena gwarantowana węgla miała nie tylko uspokoić klientów. Po tym, jak światło dzienne ujrzał list prezesa URE do minister klimatu i środowiska z początku czerwca, jest raczej pewne, że to był też pomysł na ukrócenie rekordowych marż spółek energetycznych, o których robi się w Polsce coraz głośniej. Energetyka, zwłaszcza ta węglowa, może jednak spokojnie spać dalej. Na razie nie będzie cięć ekstra zysków. Bo cenę gwarantowaną ma zastąpić dodatek węglowy.

20.07.2022
10:27
dodatek-weglowy-Sejm-rzad
REKLAMA

Rząd nie chce już więcej marnować czasu więc przyspiesza z ustanowieniem jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3000 zł dla gospodarstw domowych, opalanych węglem. Proponowane przepisy już trafiły do Sejmu i za chwilę będą procedowane. Tak, jak w przypadku ceny gwarantowanej węgla, z której rząd ostatecznie zrezygnował, tak i tutaj podstawowym warunkiem do otrzymania pieniędzy będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

REKLAMA

Naszym zadaniem jest z jednej strony zabezpieczyć odpowiednią ilość węgla na zbliżający się sezon grzewczy, a z drugiej strony chronić polskie rodziny przed znaczącym wzrostem cen energii - tłumaczy taki a nie inny ruch legislacyjny minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dodatek węglowy - do kiedy czas na wniosek?

Zgodnie z projektem, który trafi na posiedzenie Sejmu zaplanowane od 20 do 22 lipca, dodatek węglowy będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Żeby dostać taki dodatek trzeba będzie najpóźniej do 30 listopada 2022 r. złożyć stosowny wniosek w swojej gminie. Samorządowi urzędnicy będą mieli miesiąc na wypłatę pieniędzy.

Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego zostanie określony w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw energii - czytamy w projekcie.

Premier o luce węglowej wie już od dawna

Zawierucha na rynku węgla ostatnio tylko przybiera na sile. Wszystko zaczęło się od wprowadzenia embarga na węgiel z Rosji. Złośliwi wytykają rządowi, że zrobił to za szybko i bez odpowiedniego przygotowania. Z kolei z ustaleń dziennikarzy Radia Zet wynika, że premier Mateusz Morawiecki otrzymywał już bardzo wyraźne sygnały o możliwym braku węgla na przełomie lutego i marca, tuż po napaści Rosji na Ukrainę. Szef rządu miał zareagować dopiero po dwóch miesiącach decyzją o utworzeniu niewielkiej rezerwy węgla. Pierwszy w tej sprawie do premiera miał pisać, już w lutym, szef aktywów państwowych Jacek Sasin. Potem też minister Anna Moskwa. 

Wolumen niedoboru może być zmniejszony przez zintensyfikowane wydobycie w kopalniach krajowych oraz zakup węgla importowanego przez spółki Skarbu Państwa, jednakże pomimo tych działań, szacuje się, że na rynku wciąż pozostanie luka surowcowa - czytamy w liście szefowej resortu klimatu i środowiska do Mateusza Morawieckiego z 3 marca.

REKLAMA

Taki apel w żaden sposób jednak nie przeszkadzał w tym, żeby minister Anna Moskwa zapewniała w kolejnych tygodniach na Twitterze, że w Polsce węgla nikomu nie zabraknie. Chociaż swojego szefa ostrzegała o zgoła czymś innym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA