REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Juan przyszłości jak bitcoin. Chińskie banki już go wdrażają

Chiny cały czas bez wytchnienia prowadzą testy cyfrowej waluty i w najbliższych latach zamierzają wprowadzić ją do użytku i upowszechnić w całym Państwie Środka.

23.04.2020
14:02
Juan przyszłości jak bitcoin. Chińskie banki już go wdrażają
REKLAMA

„Global Time” poinformował o postępach prac nad DC/EP, oficjalną chińską kryptowalutą państwową. Kolejne banki mają testować jej przydatność i powoli wdrażać Chińczyków w praktyczne korzystanie z niej. Największą bolączką powstającego systemu jest poziom zabezpieczeń. Chińczycy zapowiadają bowiem, że DC/EP ma obsługiwać transakcje opiewające na biliony juanów.

REKLAMA
Aplikacja testowa Chińskiego Banku Rolnego

DC/EP juanem przyszłości

Oficjalna chińska waluta cyfrowa nie została jeszcze oficjalnie wydana, ale będzie już stopniowo wdrażana do użytku.

Chiński Instytut Badań nad Cyfrową Walutą Chińskiego Banku Ludowego, poinformował, że prace badawczo-rozwojowe nad DC/EP wciąż trwają. W czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie, w obrębie czterech miast mają zostać przeprowadzane wewnętrzne testy pilotażowe.

Chen Bo, dyrektor Centrum Badań Finansowych w Instytucie Finansów i Ekonomii w Central University of Finance and Economics, powiedział, że z czasem coraz więcej banków będzie uczestniczyć w testowaniu DC/EP, dążąc do poprawy technologii, bezpieczeństwa i stabilności nowego narzędzia płatniczego.

Przykładowo w zeszłą środę Chiński Bank Rolny, jeden z czterech dużych chińskich banków państwowych, przetestował DC/EP w czterech miastach - Xiong'An, Suzhou, Chengdu i Shenzhen - przy pomocy uruchomionej przez siebie aplikacji.

Gigant opracował interfejs, w którym użytkownicy mogli wchodzić w interakcje z DC/EP.

Za pośrednictwem e-portfela klienci mogli dokonywać płatności za pomocą kodów QR, odbierać i wysyłać pieniądze oraz inicjowania transakcji przez dotknięcie telefonu innego użytkownika.

W przyszłych testach będą brały udział dwa typy graczy - banki oraz firmy telekomunikacyjne. Obecnie bank centralny testuje oprogramowanie DC / EP, a czy w przyszłości będzie ono połączone z 5G i kartami SIM to wymaga jeszcze przedyskutowania.

– poinformował Chen

Ponadto zauważył, że w przyszłości mogą zaistnieć dwie formy płatności w walucie cyfrowej - jedna ma być stosowana w aplikacjach, a druga powiązana z kartami SIM.

W przyszłości technologia blockchain będzie bardziej dojrzała i na pewno zostanie połączona z cyfrową walutą w celu poprawy bezpieczeństwa.

– zapowiedział Chen.

Testy sprawdzą z jednej strony bezpieczeństwo i stabilność systemu płatności cyfrowych banku, a z drugiej nawyki użytkowników. Obecnie Chińczycy są przyzwyczajeni do korzystania z Alipay i WeChat Pay. Aktualnie nadal gromadzone są dane o tym, jak użytkownicy mogą uczyć się nowych wzorców płatności i rozwijać nowe nawyki związane z płatnościami.

– dodał Chen.

PBC zajmuje się badaniami nad cyfrową walutą już od 2014 roku.

Kartą, gotówką, a może jak w Afryce?

Chiny mają dużą bazę użytkowników płatności bezgotówkowych. 

W 2018 r. banki w całym kraju obsługiwały 220,3 mld transakcji bezgotówkowych, co stanowi wzrost o blisko 37 proc. r/r, z łączną kwotą 3768.7 bilionów juanów (532,77 bilionów dolarów), co stanowi wzrost o 0,23 procent rocznie.  

USA w 2018 r. odnotowano 174,2 mld płatności bezgotówkowych, o wartości 97 bilionów dolarów.

W Polsce w roku 2005 płatności gotówkowe stanowiły jeszcze 98 proc. ogółu. Do roku 2018 ich udział spadł do 57 proc. Spośród płatności bezgotówkowych 43 proc. odbywało przy użyciu kart płatniczych. Drugim najchętniej wybieranym przez Polaków rodzajem było wykonywanie przelewów, które stanowiły 37,2 proc. transakcji bezgotówkowych.

REKLAMA

Według danych zebranych przez Visa na koniec 2018 roku już ponad 99,9 proc. terminali płatniczych używanych w Polsce obsługiwało płatności zbliżeniowe. W naszym kraju ten rodzaj płatności przyjął się nadzwyczaj dobrze.

Co ciekawe, w Afryce aż 80 proc. społeczeństwa korzystająca z transakcji bezgotówkowych płaci przelewami internetowymi, z kolei płatności mobilne czy kartą stanowią bardzo niewielki odsetek.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA