REKLAMA

Zmiany w Programie Czyste Powietrze. Kasy na fotowoltaikę już nie dostaniesz

Wychodzi na to, że zmiany w programie Czyste Powietrze będą większe, niż nam się wydawało. Właśnie się okazało, że z wykazu dotowanych do tej pory inwestycji wypadną instalacje fotowoltaiczne. Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) chce w ten sposób skoncentrować program wyłącznie na wymianie źródła ciepła. A po kasę na fotowoltaikę odsyła do innego systemu dopłat Mojego Prądu.

czyste-powietrze-dofinansowanie--fotowoltaika
REKLAMA

Zmiany w Programie Czyste Powietrze miały głównie obejmować kwestie organizacyjne. Wszyscy spodziewali się, że skoncentrują się na przepływów pieniędzy oraz na ograniczeniach nieprawidłowości dotyczących 100-proc. wsparcia najuboższych. NFOŚiGW obiecywał, że po ponownym uruchomieniu programu, co ma nastąpić w kwietniu, procedury będą uproszczone, a dofinansowanie będzie łatwiejsze do uzyskania niż do tej pory. Ale to nie na wszystko.

REKLAMA

Z wykazu maksymalnych dopłat do poszczególnych usług wynika, że w nowej odsłonie Czystego Powietrza nie będzie już możliwości uzyskania dotacji na mikroinstalacje fotowoltaiczne, które były dofinansowane od początku uruchomienia programu.

Czyste Powietrze bez kasy na fotowoltaikę

Fotowoltaika i Czyste Powietrze były do tej pory jak nierozłączna para. Na stronie programu, w rubryce „Na co i ile?” stoi czarno na białym, że wśród dotowanych przedsięwzięć jest także zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Ale to już historia. Wiadomo, że po odblokowaniu zawieszenia programu, do którego dojdzie 1 kwietnia, wnioskujący nie będą mogli już starać się o pieniądze na fotowoltaikę

Przygotowywana nowa odsłona programu Czyste Powietrze nie przewiduje możliwości uzyskania dofinansowania na instalacje PV - tak NFOŚiGW odpowiedział na pytanie serwisu globenergia.pl.

Tym samym to złamanie zasady panującej od początku uruchomienia programu Czyste Powietrze. Dzięki dofinansowaniu instalacji PV beneficjenci mogli liczyć na mniejsze rachunki przy okazji wymiany źródła ciepła. Teraz będą musieli po postu głębiej sięgnąć do własnej kieszeni. Skąd taka decyzja? Czyste Powietrze ma się skoncentrować na wymienię źródła ciepła i ewentualnie izolacji termicznej budynku. A kasę na instalacje fotowoltaiczne można uzyskać w innym sposób. 

Zainteresowanym dopłatom do PV zostaje Mój Prąd

Nie oznacza to, że rząd zrezygnuje całkowicie ze wsparcia finansowego prosumentów. Jak tłumaczy NFOŚiGW: dopłaty do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych będą dostępne w innych programach, przede wszystkim w Moim Prądzie. Przypomnijmy, że obecnie trwa nabór wniosków do szóstej edycji tego programu. Początkowo miał trwać do 20 grudnia 2024 r., ale ostatecznie wydłużono go do 6 marca 2025 r. lub do wyczerpania przeznaczonych na ten cel pieniędzy.

Więcej o Czystym Powietrzu przeczytasz na Spider’s Web:

Budżet programu Mój Prąd wynosi tym razem 1,25 mld zł. Szósta edycja promuje rozliczanie się w systemie net-billing. Istotny jest termin zgłoszenia instalacji fotowoltaicznych do przyłączenia (moc może wynieść od 2 kW do 20 kW). Jeżeli stało się to do 31 lipca 2024 r., to wtedy magazyny energii lub magazyny ciepła (jako urządzenia dodatkowe) nie są warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania. Po 1 sierpnia 2024 r. taka inwestycja będzie już obligatoryjna.

Obowiązkowe jest złożenie zaświadczenia z OSD - dokumentu wystawianego przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzającego przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Brak tego zaświadczenia skutkuje odrzuceniem wniosku bez oceny pozostałych, złożonych dokumentów - czytamy na stronie programu.

Jakie zmiany czeka dotacje na wymianę kopciucha?

REKLAMA

Do zawieszenia programu Czyste Powietrze doszło 28 listopada ub.r. NFOŚiGW od początku przekonuje, że powodem nie były kłopoty z finansowaniem, a wyeliminowanie nieprawidłowości, które uderzały w beneficjentów programu i pozwalały oszustom wykorzystywać pieniądze publiczne do woli. Stąd wprowadzenie limitów kosztów, dzięki którym nie będzie można już wykazywać okien do wymiany po 40 tys. zł sztuka. Inna modyfikacja wprowadza wypłaty zaliczek nie na konto wykonawców, jak to miało miejsce do tej pory, tylko na konto beneficjenta. 

Nie będzie też, budzących od początku spore kontrowersje, 100-proc. dotacji dla osób najuboższych. Przyspieszony ma być okres rozpatrywania poszczególnych wniosków. Dojdzie również ubezpieczanie OC wykonawców. Uruchomiony zostanie specjalny system informatyczny. Kolejną zmianą będzie obowiązkowa termomodernizacja. W Czystym Powietrzy pojawią się specjalni operatorzy, wyłonieni w przetargach, którzy będą pomagać beneficjentom na każdym kroku ubiegania się o dotacje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA