Chcesz podnieść kompetencję lub zmienić branżę? Sprawdź darmowe kursy i szkolenia
Chcesz podnieść swoje kompetencje na rynku pracy? A może zastanawiasz się nad zmianą branży lub założeniem własnej firmy? Rynek pracy wymaga od nas nieustannego rozwoju, który pochłania sporo pieniędzy. Wtedy z pomocą przychodzą darmowe kursy i webinary dostarczające dawki wiedzy. Ale trzeba uważać, bo nie wszystkie są wartościowe. Sprawdź, jak nie dać się oszukać, wybierając najlepsze szkolenia dla siebie.

Na co uważać, zapisując się na darmowe szkolenie?
Darmowe szkolenia to z pozoru duża dawka wiedzy i szansa na rozwój. Tymczasem nie wszystkie webinary czy kursy są tak samo wartościowe. Dziś tego typu wydarzenie może zorganizować każdy. Dlatego przed zapisaniem się na szkolenie, sprawdź:
- kto będzie je prowadził – jakie wykształcenie i doświadczenie w przekazywaniu wiedzy ma dana osoba,
- szczegółowy program – wiele szkoleń ma charakter teoretyczny i w niczym nie różni się od samodzielnego czytania podręcznika,
- jakie kompetencje zyskasz – organizator powinien określić, jakie korzyści przyniesie udział w szkoleniu,
- kto jest adresatem oferty – niektóre szkolenia skierowane są do osób początkujących, inne do profesjonalistów.
Coraz więcej szkoleń tylko z nazwy dostarcza wiedzy. W praktyce są to natomiast luźne pogadanki, podczas których prowadzący opowiada o swoich doświadczeniach. Choć dla wielu mogą być ciekawe, udział w nich to raczej sposób na spędzenie wolnego czasu niż pozyskanie wiedzy.
Sprawdź, czy szkolenie rzeczywiście jest darmowe
Niektóre szkolenia tylko z nazwy są darmowe. Organizatorzy proponują udział w pierwszych zajęciach bez opłat, ale jeśli chcesz uczyć się dalej, musisz uiścić należną kwotę. Inne wyglądają tak, że podczas spotkania omawiana jest na przykład książka organizatora, którą – chcąc zgłębić temat – musisz zakupić. Niestety, podczas takich szkoleń nie dowiesz się zbyt wiele, dlatego udział w nich jest dla wielu kursantów stratą czasu.
Więcej o szkoleniach przeczytasz na Bizblog.pl:
Gdzie szukać darmowych szkoleń i webinarów?
Jeśli chodzi o prywatne firmy czy osoby, to rzadko organizują one pełne szkolenia za darmo. Warto więc szukać ofert na stronach instytucji państwowych. Oto kilka przykładów:
Bezpłatne kursy na platformie NAVOICA
NAVOICA to platforma należąca do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znajdziesz tam bezpłatne kursy przygotowane przez uczelnie i instytucje. Oferta jest rozbudowana i obejmuje kursy m.in. z zakresu:
- ekonomii,
- socjologii,
- pedagogiki,
- finansów,
- informatyki.
Niektóre dostępne są po polsku, inne także w językach obcych. Po zakończeniu kursu, który możesz odbyć w dowolnym czasie i tempie, otrzymasz certyfikat. Tematy może nie są mocno specjalistyczne, ale jako uzupełnienie wiedzy kursy na platformie sprawdzają się doskonale.
Kursy Polskiego Funduszu Rozwoju
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) organizuje kursy z zakresu:
- finansów,
- prawa,
- zarządzania projektami,
- sztucznej inteligencji,
- badań i rozwoju,
- cyfryzacji,
- zrównoważonego rozwoju.
Materiały zostały opracowane przez ekspertów, zatem korzystając ze szkoleń masz pewność, że są wartościowe. Ponadto po ukończeniu kursu otrzymasz certyfikat.
Kursy Akademii PARP
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) specjalizuje się w organizacji szkoleń przeznaczonych przede wszystkim dla przedsiębiorców lub osób zainteresowanych założeniem własnej działalności. Dzięki nim dowiesz się na przykład, jak promować firmę w internecie, jak korzystać z funduszy unijnych bądź jak przygotować wystąpienie publiczne.
W Akademii PARR coś dla siebie znajdą też osoby, które chcą nauczyć się wykorzystywać w praktyce swoje umiejętności, zarządzać czasem lub zaplanować dalszą karierę. Materiały oczywiście przygotowane są przez ekspertów.
Szkolenia z urzędu pracy
Bezpłatne szkolenia przysługują też osobom zarejestrowanym jako bezrobotne w urzędzie pracy. Oferta jest zróżnicowana i zależy od konkretnej jednostki, inne mogą być też warunki uczestnictwa w kursie. Jeśli aktualnie poszukujesz pracy, zorientuj się, co może ci zaproponować twój urząd. Tego typu szkolenia to często szansa na zdobycie nowych umiejętności i zmianę branży.