REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy /
  4. Środowisko

Carrefour wygania plastik. Do końca roku w sklepach tylko torby z recyklingu

Antyplastikowe tsunami, które obserwujemy od miesięcy nie ominie sieci Carrefour. Ta ma już gotowy plan działania w tym względzie na lata. Do końca tego roku w sklepach mają być dostępne tylko torby kasowe pochodzące z recyklingu.

08.08.2019
13:22
Carrefour BIO Warszawa
REKLAMA

Carrefour Polska - obok m.in. Coca-Coli, Danone, czy Pepsi - jest sygnatariuszem pierwszego w Polsce paktu na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych. Tworzący tę inicjatywę chcą do końca tego roku mieć gotową mapę drogową z przeznaczonymi zadaniami do realizacji.

REKLAMA

Carrefour Polska przystąpił do polskiego paktu na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych ponieważ troska o środowisko naturalne, a także założenia tej szczytnej inicjatywy są nam bardzo bliskie. Filarem strategii biznesu odpowiedzialnego społecznie w Carrefour jest program „STOP Marnotrawstwu”, który w znacznej mierze dotyczy zrównoważonego korzystania z opakowań oraz zagospodarowania odpadów z nich powstających - deklaruje Barbara Kowalska, dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju, Carrefour Polska.

Carrefour wygania plastik już w tym roku.

Niezależnie od paktu dotyczącego wykorzystywania w przyszłości tworzyw sztucznych Grupa Carrefour podjęła już sama w tym względzie pewnie zobowiązania.

Głównymi celami wyznaczonymi w tym obszarze są: wprowadzenie 100 proc. opakowań marki własnej nadających się do recyklingu lub kompostowania do 2025 r., a także redukcja masy opakowań marki własnej do 2022 r. o 5 proc. w stosunku do 2017 r. W sklepach Carrefour Polska są już dostępne pierwsze produkty ze zmniejszoną masą opakowań - zdradza serwisowi portalspozywczy.pl Barbara Kowalska z Carrefour Polska.

Żeby plan wypalił trzeba działać już teraz. Dlatego do końca tego roku w sklepach Carrefour w obiegu mają zostać tylko torby kasowe, pochodzące wyłącznie z recyklingu. Dzięki temu sieci ma udać się ograniczyć plastik nawet o 800 ton w skali roku.

Dbaj o środowisko i przyjdź do sklepu z własnym opakowaniem.

Carrefour namawia klientów, by przychodzili do sklepów sieci z własnymi opakowaniami i tak kupowali produkty sprzedawane na wagę. 

Klienci, którzy zechcą robić zakupy w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, mogą zabrać do sklepu swoje pudełeczka, woreczki lub słoiki - podpowiada Barbara Kowalska.

Żeby skorzystać z własnego opakowania wystarczy w sklepie Carrefour podejść do stanowiska, gdzie sprzedawany jest towar na wagę. Sprzedawca wytaruje nasze opakowanie, na którym przyklei etykietę z wartością zakupu do zeskanowania przy kasie.

Napij się kawy z własnego kubka.

Ta filozofia przekłada się także na działające w polskich sklepach Carrefour bary bistro “Smacznie”. Teraz na kawę możemy tam przyjść z własnym kubkiem. Zresztą tych jednorazowego użytku, podobnie jak torebek na pieczywo i samych słomek, ma być w carrefourskich bistrach coraz mniej. Właśnie zaczęła się ich wymiana na wersje w pełni biodegradowalne. 

Carrefour to nie wyjątek. To trend.

REKLAMA

Takie plany sieci Carrefour dzisiaj tak naprawdę nikogo nie mogą dziwić. Trzeba byłoby raczej zachodzić w głowę dlaczego jeszcze nie chcą wyrzucać oficjalnie plastiku, tak jak robią to konkurenci.

Swoje kroki w tym względzie podejmuje już Biedronka (np. klientom proponowana jest ekologiczna torba wielokrotnego użytku), Lidl (akcja “Kupuję, nie marnuję”), czy Ikea (już teraz przetwarzane są odpady kartonowe; do 2025 r. podobnie ma stać się z tymi plastikowymi).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA