REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Zakupy

BLIK od teraz także zbliżeniowo. Polski format płatniczy wyrusza na podbój światowych rynków

BLIK oficjalnie zapowiedział, że w najbliższych miesiącach klienci banków będą mogli zacząć korzystać z płatności zbliżeniowych. A dzięki partnerstwu z Mastercard ta technologia ma być nie dość, że bezpieczna, to jeszcze dostępna niemal na całym świecie.

15.10.2019
12:21
REKLAMA

O wprowadzeniu transakcji zbliżeniowych mówiło się już od grudnia 2018 roku, gdy BLIK i Mastercard ogłosili partnerstwo. Teraz dostaliśmy oficjalne potwierdzenie – pierwsze udostępnienie tej funkcji ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch kwartałów.

REKLAMA

Z BLIK-a korzystają dzisiaj wszystkie największe banki w Polsce. Zmiany odczuje więc mniej więcej 90 proc. klientów w naszym kraju.

BLIK staje się globalny

Współpraca z Mastercard oznacza, że będziemy mogli zapłacić zbliżeniowo we wszystkich terminalach POS na całym świecie, w których akceptowane są płatności zbliżeniowe Mastercard. Polski system płatności stanie się więc rozwiązaniem stosowanym na skalę globalną.

Płatności zbliżeniowe BLIK możliwe będą dzięki integracji usługi z Mastercard Digital Enablement Service (MDES). Będą inicjowane i uwierzytelniane bezpośrednio w aplikacji mobilnej banku, który oferuje BLIKA – pisze Polski Standard Płatności, operator Blika.

Bezpieczeństwo ma zapewniać technologia tokenizacji Mastercard, która umożliwia generowanie tokenów dla transakcji bezgotówkowych.

Współpraca z Mastercard umożliwi nam znaczne przyśpieszenie dalszego rozwoju i przyniesie wiele korzyści wszystkim klientom banków, którzy dziś tak chętnie płacą BLIKIEM. System płatności mobilnych BLIK powstał dzięki porozumieniu i współpracy największych banków. Teraz, dzięki współpracy z silnym, globalnym partnerem rozpoczyna nowy etap rozwoju – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

Świetny rok BLIK-a

REKLAMA

Polski system płatności ma za sobą wspaniały rok. W 2018 zanotował 2 razy więcej transakcji niż w pierwszych trzech latach swojej działalności. Klienci dokonali łącznie 91 mln transakcji (250 tys. dziennie), co oznacza wzrost o 275 proc. w stosunku do roku 2017. Wartość tych transakcji sięgnęła sumy przekraczającej 12 mld zł.

W ostatnim kwartale 2018 r. Polacy płacili BLIK-iem w internecie częściej niż kartami płatniczymi. Mocno rośnie też jednak liczba „stacjonarnych” transakcji. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku liczba transakcji w bankomatach wzrosła o 81 proc. Pomaga w tym z pewnością fakt, że pomaga tu uniknąć prowizji przy wypłacaniu gotówki z Euronetu. Liczba płatności w sklepach stacjonarnych wzrosła w tym czasie 4-krotnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA