BLIK od teraz także zbliżeniowo. Polski format płatniczy wyrusza na podbój światowych rynków
BLIK oficjalnie zapowiedział, że w najbliższych miesiącach klienci banków będą mogli zacząć korzystać z płatności zbliżeniowych. A dzięki partnerstwu z Mastercard ta technologia ma być nie dość, że bezpieczna, to jeszcze dostępna niemal na całym świecie.
O wprowadzeniu transakcji zbliżeniowych mówiło się już od grudnia 2018 roku, gdy BLIK i Mastercard ogłosili partnerstwo. Teraz dostaliśmy oficjalne potwierdzenie – pierwsze udostępnienie tej funkcji ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch kwartałów.
Z BLIK-a korzystają dzisiaj wszystkie największe banki w Polsce. Zmiany odczuje więc mniej więcej 90 proc. klientów w naszym kraju.
BLIK staje się globalny
Współpraca z Mastercard oznacza, że będziemy mogli zapłacić zbliżeniowo we wszystkich terminalach POS na całym świecie, w których akceptowane są płatności zbliżeniowe Mastercard. Polski system płatności stanie się więc rozwiązaniem stosowanym na skalę globalną.
Bezpieczeństwo ma zapewniać technologia tokenizacji Mastercard, która umożliwia generowanie tokenów dla transakcji bezgotówkowych.
Współpraca z Mastercard umożliwi nam znaczne przyśpieszenie dalszego rozwoju i przyniesie wiele korzyści wszystkim klientom banków, którzy dziś tak chętnie płacą BLIKIEM. System płatności mobilnych BLIK powstał dzięki porozumieniu i współpracy największych banków. Teraz, dzięki współpracy z silnym, globalnym partnerem rozpoczyna nowy etap rozwoju – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.
Świetny rok BLIK-a
Polski system płatności ma za sobą wspaniały rok. W 2018 zanotował 2 razy więcej transakcji niż w pierwszych trzech latach swojej działalności. Klienci dokonali łącznie 91 mln transakcji (250 tys. dziennie), co oznacza wzrost o 275 proc. w stosunku do roku 2017. Wartość tych transakcji sięgnęła sumy przekraczającej 12 mld zł.
W ostatnim kwartale 2018 r. Polacy płacili BLIK-iem w internecie częściej niż kartami płatniczymi. Mocno rośnie też jednak liczba „stacjonarnych” transakcji. W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku liczba transakcji w bankomatach wzrosła o 81 proc. Pomaga w tym z pewnością fakt, że pomaga tu uniknąć prowizji przy wypłacaniu gotówki z Euronetu. Liczba płatności w sklepach stacjonarnych wzrosła w tym czasie 4-krotnie.