REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie /
  3. Pieniądze

W Polsce jest królem, teraz chce podbić świat. Blik obchodzi piąte urodziny

W lutym mija już pięć lat, odkąd Polacy mogą korzystać z systemu płatności mobilnych Blik. To łącznie 353 milionów transakcji o wartości 47 miliardów zł. W sam raz tyle, żeby już teraz myśleć o wypłynięciu na międzynarodowe wody.

27.02.2020
10:45
Piąte urodziny Blika. Czas na ekspansję światową
REKLAMA

Utworzenie jednego standardu płatności mobilnych przez długi czas było marzeniem Zbigniewa Jagiełło, prezesa PKO Banku Polskiego. Ziściło się w połowie 2013 r., kiedy sześć banków łącznie obsługujących ok. 16 mln klientów: PKO BP, Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK i mBank ogłosiło rozpoczęcie prac nad wspólnym modelem płatności. Tak powstała spółka Polski Standard Płatności, która 9 lutego 2015 r. zaprezentowała system Blik. Od tego czasu z takiej formy płatności skorzystało prawie 9 mln użytkowników.

REKLAMA

Przez 5 lat Blik stał się synonimem płatności mobilnych w Polsce. Odnotowaliśmy 353 mln transakcji, z czego prawie 220 mln w ubiegłym roku. Wierzę, że w kolejnych latach Blik stanie się w Polsce również synonimem mobilnych płatności zbliżeniowych

– wskazuje Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

Blik przyspieszył w czwartym kwartale 2019 r.

Dla pięcioletnich wyników Blik nad Wisłą kluczowy okazał się ostatni 2019 r. Tylko w tym czasie system odnotował blisko 220 mln transakcji, z czego 156 mln zrealizowano w internecie, a 20 mln - w sklepach stacjonarnych. Ponadto użytkownicy ponad 24 mln razy wypłacali i wpłacali Blikiem gotówkę z bankomatów i wykonali za pomocą tego systemu płatności ponad 16 mln przelewów na numer telefonu. 

Wzrost popularności Blik dobrze pokazują ostatnie trzy miesiące minionego roku. W czwartym kwartale 2019 r. dokonano bowiem 72 mln transakcji Blikiem, czyli patrząc rok do roku o 113 proc. więcej, Ale to jeszcze nic. O 228 proc. r/r wrosła liczba transakcji w terminalach płatniczych POS. Tylko od października do grudnia było ich ok. 6,6 mln. Nieco mnie, bo 5,8 mln było w tym czasie przelewów na telefon Blik. W tym przypadku wzrost wyniósł 182 proc. r/r. Z kolei o 109 proc. - w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. - urosła liczba wykonanych transakcji w internecie. Teraz takich było prawie 53 mln. Samych wypłat z bankomatów też było więcej - o 56 proc.

O tym, jak popularny wśród Polaków stał się w ostatnim czasie Blik, niech świadczy fakt, że w ostatnim kwartale 2019 r. użytkownicy realizowali średnio 766 tys. transakcji dziennie, czyli 8 na sekundę. Rekord pojedynczego dnia to z kolei 1,3 miliona transakcji. A średnia kwota transakcji Blikiem w tych miesiącach wyniosła 136 zł. 

Król e-commerce jest tylko jeden

Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, jeżeli chodzi o płatności w internecie, Blik pod względem liczby transakcji wyprzedza tradycyjne karty płatnicze już czwarty kwartał z rzędu. Według NBP między lipcem a wrześniem 2019 r. użytkownicy płacili kartami 28 mln, a korzystający z Blika - 40 mln razy.

REKLAMA

Panowanie na rodzimym podwórku Blikowi już nie wystarcza. Dominacja jest na tyle wyraźna, że można na spokojnie rozglądać się za nowymi wyzwaniami. Takim może być wyjście poza granice naszego kraju. Polski Standard Płatności nie zaprzestaje starań, dzięki którym Blik będzie mógł zaistnieć też w światowym e-commerce. W październiku zeszłego roku operator Blika podpisał umowę z globalną platformą oferującą rozwiązania płatnicze - PPRO.

Od dłuższego czasu obserwujemy zwiększone zainteresowanie globalnych operatorów płatności potencjalną współpracą z nami. Sukces Blika od początku był monitorowany przez zagranicznych agentów rozliczeniowych, dlatego jestem przekonana, że ta współpraca zaowocuje jeszcze szerszą siecią akceptacji w e-commerce

- uważa Monika Król, wiceprezes Zarządu Polskiego Standardu Płatności.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA