REKLAMA

Biznes wchodzi w świat wirtualny. Najnowsze trendy pokazują, w co inwestować, by nie zostać w tyle

Jeszcze nie tak dawno nikt nie brał na poważnie gadaniny o sztucznej inteligencji oraz innych technologicznych rozwiązań, aby zastosować je w biznesie. Teraz jednak przy tak dynamicznych zmianach nowe technologie wymuszają na firmach ich wdrożenie. To już nie jest kwestia możliwości pochwalenia się przed innymi, bo to nie jest ani nowy zegarek, ani szybka bryka, to istny wyścig, aby nie zostać daleko w tyle za konkurencją.

Biznes wchodzi w świat wirtualny. Najnowsze trendy pokazują, w co inwestować, by nie zostać w tyle
REKLAMA

Wdrażanie lub zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych wymaga coraz częściej przeniesienia procesów biznesowych do świata wirtualnego. Warunkiem efektywnej transformacji jest jednak powszechne zrozumienie i akceptacja technologii takich, jak sztuczna inteligencja czy metawersum - wynika z raportu Tech Trends 2023, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Jednocześnie rosnąca popularność usług chmurowych skłania część firm do podjęcia prac nad narzędziami umożliwiającymi skuteczne zarządzanie zdecentralizowanymi usługami.

REKLAMA

Autorzy raportu wskazują na kwestie łatwości interakcji ze sprzętem, tempa przepływu informacji oraz szybkości przetwarzania danych, jako elementy od lat determinujące kierunki rozwoju sektora IT. Symbolem tego, w jakim momencie znajduje się branża technologii informatycznych, jest rozszerzona rzeczywistość, która coraz częściej towarzyszy ludziom nie tylko w życiu prywatnym, ale i zawodowym.

I dodaje, że w najbliższej przyszłości to zdolność do implementacji nowoczesnych rozwiązań, jak i otwartość kadry pracowniczej na zmiany mogą decydować o tym, czy dany podmiot uzyska przewagę konkurencyjną w coraz dynamiczniej zmieniającym się świecie.

Metawersum - trend, od którego zależy przyszłość firmy

Metaverse jest jednym z szybciej rozwijających się trendów - wynika z raportu. Raptem w rok, bo do 2024 r., wartość tego rynku zdaniem analityków będzie sięgać 800 mld dol. Technologia ta ma również znaczenie jeśli chodzi o korzyści wdrożenia rozwiązań „wirtualnego świata”, w postaci redukcji kosztów prac projektowych czy zwiększenia zaangażowania konsumentów. Mimo to autorzy raportu podkreślają: metawersum nie powinno być postrzegane jako alternatywa dla osobistych doświadczeń konsumenckich. Ich zdaniem jej wykorzystanie przez biznes powinno iść w kierunku np. bardziej zaawansowanego kanału dotarcia do potencjalnego klienta niż zwykły mailing.

I wyjaśnia, że już teraz część firm przeprowadza symulacje inwestycji za pośrednictwem takich platform, co pozwala im na zwiększenie efektywności procesów.

Sztuczna inteligencja - kluczem do rozwoju technologii jest zaufanie

Kolejnym trendem jest sztuczna inteligencja. Tu jednak zaczynają się schody, bo choć wszyscy sobie zdają sprawę z korzyści z jej zastosowania, to problemem jest kwestia zaufania. Autorzy raportu zaznaczają, że w miarę wzrostu poziomu skomplikowania wykonywanych przez nie zadań, czego przejawem mogą być np. generowane doskonałej jakości obrazy czy rozpoznawanie mowy, wielu pracowników i konsumentów może mieć kłopot z pojmowaniem i akceptowaniem roli sztucznej inteligencji w życiu prywatnym oraz zawodowym.

I przychodzą z rozwiązaniem tego problemu: aby ograniczyć poczucie niepokoju wśród pracowników, należy przyjąć efektywną strategię wdrożenia AI i jej odpowiednią komunikację. Bowiem powszechna akceptacja i rozumienie jej roli pozwala zwiększyć zaufanie do nowych narzędzi odgrywających coraz bardziej znaczącą rolę w procesach firmy. Potwierdzają to również wyniki badania Deloitte „State of AI in the Enterprise”, w którym aż 73 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że zastosowanie AI stanowi kluczowy element sukcesu ich przedsiębiorstwa.

Metaclaud - zarządzaj skutecznie zdalnym środowiskiem

Rozwiązania chmurowe (cloud computing) stały się nieodłącznym elementem działalności dzisiejszych firm, m.in. na skutek upowszechnienia pracy zdalnej. Według autorów raportu, blisko co dziewiąte przedsiębiorstwo korzysta z przynajmniej dwóch takich platform, a co czwarte z minimum pięciu. Jednym z największych wyzwań staje się konieczność koordynacji stosowanych rozwiązań chmurowych, pochodzących od różnych dostawców. Jednak pozyskanie wszystkich potrzebnych narzędzi u jednego twórcy oprogramowania nie zawsze jest możliwe, natomiast kilka środowisk chmurowych może stwarzać ryzyko powstania luk w systemach bezpieczeństwa lub doprowadzać do rozmieszczenia danych w różnych repozytoriach. Powoduje to spore wzywania w obszarze efektywnego zarządzania wirtualną siecią usług, co skłania część firm do podjęcia prac nad strategią metacloud. Rozwiązanie to polega na opracowaniu głównej chmury, pozwalającej na dostęp do usług takich, jak przechowywanie danych, uczenie maszynowe czy sztuczna inteligencja.

REKLAMA

Główną zaletą tej technologii, jak podkreślają autorzy raportu, jest ograniczenie konieczności specjalizowania się przez administratorów w różnego rodzaju środowiskach typu cloud. Unifikacja systemów bezpieczeństwa eliminuje z kolei ryzyko powstania luk w zabezpieczeniach, natomiast optymalizacja wykorzystywanych narzędzi umożliwia redukcję kosztów oraz zmniejszenie ewentualnego poczucia chaosu w zespołach. Z drugiej strony, wyzwaniem dla rozwoju metacloud może okazać się rynek, a dokładniej niechęć dostawców usług typu cloud do tworzenia rozwiązań mogących ograniczyć ich potencjalne zyski. Brak zainteresowania branży może spowodować, że przedsiębiorcy myślący o optymalizacji usług chmurowych, będą musieli samodzielnie stworzyć tego typu rozwiązania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA