REKLAMA

Bitcoin wkradł się w łaski nie tylko USA. Rosja też zaciera ręce

Kurs bitcoina może znów wrócić do ponad 100 tys. dol. Do kryptowaluty pozytywnie nastawieni są nie tylko amerykańscy politycy, ale i Rosjanie starający się obchodzić międzynarodowe sankcje.

Bitcoin wkradł się w łaski nie tylko USA. Rosja też zaciera ręce
REKLAMA

Grudzień 2024 roku zostanie zapamiętany jako historyczny czas dla rozwoju bitcoina. Na wieść o zwycięstwie Donalda Trumpa i prokryptowalutowej polityce jego administracji, kurs największej z kryptowalut zaczął szybko rosnąć. Przebił granicę 100 tys. dol. i 17 grudnia osiągnął poziom 108 tys. dol., co jest historycznym maksimum.

REKLAMA
{ "autosize": true, "symbol": "COINBASE:BTCUSD", "interval": "D", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "allow_symbol_change": true, "save_image": false, "calendar": false, "support_host": "https://www.tradingview.com" }

Przez święta kurs nieco spadł. Obecnie jednego bitcoina można kupić za ok. 97 tys. dol. Co czeka największą kryptowalutę na początku przyszłego roku?

Czytaj więcej o bitcoinie:

Rezerwy bitcoina na największej giełdzie na niskim poziomie

Jak podaje CryptoQuant, rezerwy bitcoina na giełdzie Binance spadły do poziomu 570 tys. bitcoinów. Zwykle dzieje się tak, gdy inwestorzy wycofują środki z giełdy do zimnych portfeli, rezygnując z aktywnego tradingu i wierząc, że w długim okresie posiadanie bitcoina opłaci się najbardziej. Wierzą więc, że bitcoin będzie rósł.

Czy rzeczywiście tak działo się w przeszłości? Tak! Bitcoin zamknął styczeń tego roku na poziomie 42,5 tys. dol., aby pierwszego marca osiągnąć granicę 74 tys. dol. To 74 proc. wzrostu w ciągu 30 dni. Gdyby teraz powtórzył się taki scenariusz, to pod koniec lutego świętowalibyśmy poziom 170 tys. dol.!

Może się to zbiec w czasie z inauguracją prezydentury Trumpa - 20 stycznia.

Nowa administracja zapowiedziała znaczące zmiany w podejściu do kryptowalut. David Sacks, były dyrektor PayPala, obejmie stanowisko pełnomocnika ds. kryptowalut i sztucznej inteligencji w Białym Domu. Dodatkowo Paula Atkinsa, znanego zwolennika cyfrowych aktywów, wyznaczono na szefa amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

To jasny sygnał, że kryptowaluty mogą stać się integralną częścią amerykańskiej polityki gospodarczej. Wzrost regulacyjnej przejrzystości i wsparcie dla innowacji mogą otworzyć drzwi dla większych inwestorów instytucjonalnych i przyspieszyć adaptację cyfrowych aktywów.

Salwador dalej rozwija swoją strategię pomimo presji Międzynarodowego Funduszu Walutowego

REKLAMA

Już od ponad trzech lat w Salwadorze można płacić bitcoinami. Dziś kraj posiada 5968 bitcoinów o wartości około 594 mln dol., choć MFW chce, aby ograniczył ekspozycję na kryptowaluty. Tę będzie w przyszłości zwiększać Rosja. Ta, dotknięta sankcjami zachodnimi, poszukuje nowych sposobów na utrzymanie międzynarodowego handlu.

Rosja wprowadziła przepisy umożliwiające legalne wykorzystywanie kryptowalut w handlu zagranicznym oraz rozpoczęła regulację rynku wydobycia kryptowalut, na którym jest jednym ze światowych liderów. Minister finansów Anton Siluanow określił międzynarodowe płatności cyfrowe jako „przyszłość”, sugerując dalszy rozwój w 2025 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA