REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Giełda wyparowała, a jej właściciele zniknęli z miliardami w bitcoinach. To może być największa kradzież w historii

Właściciele południowoafrykańskiej giełdy, Africrypt, zniknęli z 69 tys. bitcoinów. W kwietniu były one warte ponad 4 mld dol. Wobec tej sumy blednie upadek Mt Gox z 2014 roku, kiedy z giełdy zniknęło 10 razy mniej pieniędzy.

24.06.2021
11:12
Kradzież bitcoinów. Bracia z RPA ulotnili się z 69 tys. bitcoinów
REKLAMA

Africrypt powstała w 2019 z inicjatywy braci Cajee. Bardzo szybko udało jej się zbudować oddaną bazę użytkowników, co wynikało ze wzrostu popularności samego bitcoina w RPA. Choć kryptowaluty są tam wciąż nieuregulowane, to dzienny obrót w styczniu przekroczył 141 mld dol., czyli tylko nieco mniej, niż w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Bitcoinowe eldorado okazało się sygnałem do ataku

14 kwietnia bitcoin osiągnął swoje lokalne maksimum. Za jedną monetę płaciło się nawet blisko 65 tys. dol. Właśnie w okolicach tego dnia Ameer i Raees Cajee zaczęli informować swoich klientów o potencjalnym włamaniu na giełdę. Polecili im przy tym, aby nie kontaktowali się z organami ścigania, bo może to spowolnić proces odzyskiwania środków.

Jak można się było spodziewać krypto-inwestorzy nie posłuchali tej rady. Wynajęta przez nich kancelaria odkryła, że pracownicy giełdy stracili do niej dostęp już na tydzień przez rzekomym włamaniem. Środki miały zaś być wyprowadzanie w metodyczny sposób za pomocą mikserów uniemożliwiających dokładne wyśledzenie konta, na które trafiają wytransferowane kryptowaluty.

Bracia Cajee zapadli się pod ziemię.

Przestali odpowiadać na maile i telefony. Z internetu zniknęła też strona giełdy. Wraz z nią 69 tys. bitcoinów, które były wówczas warte ponad 4 mld dol. Tyle pieniędzy inwestorzy powierzyli braciom w wieku 21 i 19 lat!

 class="wp-image-1465918"
Siedziba firmy nie dawała również wielu powodów do zaufania.
REKLAMA

To największe giełdowe oszustwo w historii.

W 2014 roku młodą branżą wstrząsnął upadek Mt Gox, który doprowadził do straty 420 mln dol. Africrypt to jednak scam innego rzędu wielkości. Nie umywa się do niego nawet zeszłoroczny upadek południowoafrykańskiej giełdy Mirror Trading International oceniany na 1,2 mld dol. Był to niechlubny rekord 2020 roku. Wszystko wskazuje na to, że i teraz RPA będzie dzierżyło palmę pierwszeństwa w tym rankingu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA