Kojarzysz z kim Pfizer wymyślił szczepionkę na covida? Niemcy pokazali, co się stało z ich finansami
Szczepionki mają ogromny wpływ na gospodarkę i to nie tylko dlatego, że pozwalają ją odmrozić. Przykład niemieckiego BioNTech pokazuje, że ich produkcja może okazać się bodźcem dla rozwoju gospodarczego. Ekonomiści oceniają, że wpływ tej jednej firmy na niemieckie PKB może sięgać nawet 0,5 proc.!

Tymczasem tak właśnie stało się z BioNTechem – startupem, który wspólnie z Pfizerem jako pierwszy na świecie uzyskał zgodę na dystrybucję szczepionki na koronawirusa. W tym roku niemiecka firma oczekuje 15,9 mld euro przychodu. To ponad 3 mld euro więcej, niż wynosiły wcześniejsze oczekiwania i znacznie więcej, niż firma zarabiała wcześniej.
W 2020 roku przychody wyniosły tylko 482,3 mln euro
Sebastian Dullien, szef think-tanku Macroeconomic Policy Institute (IMK) wyliczył , że ta jedna firm przyczyniła się do wytworzenie połowy procenta niemieckiego PKB, które w 2020 roku wyniosło 3 300 mld euro. Ekonomista podkreśla, że BioNTech produkuje szczepionki lokalnie, czym różni się np. od niemieckich konglomeratów motoryzacyjnych, które przeniosły produkcję do krajów z tańszą siłą roboczą. BioNTech zarabia również na licencji od Pfizera.
To nie jedyny przykład tego, jak odkrycia naukowe przekładają się na sukcesy finansowe.
Moderna bardziej skuteczna w starciu z wariantem delta. Giełda reaguje
Badacze z sprawdzili efektywność szczepionek obu producentów w długim okresie. Okazała się, że preparat Moderny miał 76-procentową skuteczność przy ekspozycji na wariant delta. Spadek był więc zauważalny, ale wyniósł jedynie 10 proc. w stosunku do początku roku, kiedy nie mieliśmy jeszcze do czynienia z tym szczególnie zaraźliwym wariantem.
W przypadku szczepionki Pfizer/BioNTech badacze zanotowali obniżkę z 76 proc. na aż 42 proc., co natychmiast odbiło się na notowaniach Moderny.

Popyt na szczepionkę utrzyma się zapewne na stabilnym poziomie, zwłaszcza, że kolejne kraje wprowadzają obowiązek udowodnienia nabycia odporności. Wymaga tego choćby amerykański Pentagon, który zatrudnia 1,3 mln ludzi. W przyszłości wszyscy możemy również wymagać dodatkowej - trzeciej dawki:
Szczepionka na koronawirusa może być też początkiem nowej ery wykorzystaniu mRNA. Nature podkreśla, że zarówno Moderna, jak i Pfizer pracują już nad preparatami na raka czy grypę z wykorzystaniem nowej technologii.