REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Gospodarka

Pierwszy raz od kwietnia stopa bezrobocia nie wzrosła. Ale poczekajmy ze świętowaniem

Pierwszy raz od zamknięcia gospodarki w kwietniu stopa bezrobocia rejestrowanego nie wzrosła, ale utrzymała się na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej. Niestety, nie musi to wcale oznaczać, że najgorsze za nami.

25.08.2020
11:21
dane gus
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 6,1 proc., tj. utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca, a w skali roku wzrosła o 0,9 p.proc.

– podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
REKLAMA
undefined

Na koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 1029,5 tys. bezrobotnych, o 3,0 tys. więcej niż w lipcu ub. roku (o 161,1 tys., tj. o 18,6 proc.).

Większość osób bez pracy stanowiły kobiety (53,9 proc., tj. o 3,1 p.proc. mniej niż przed rokiem).

Źródło: GUS

W porównaniu z sytuacją sprzed roku obniżyły się odsetki osób bez prawa do zasiłku, dotychczas niepracujących oraz absolwentów. Wzrosły natomiast odsetki osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz – nieznacznie – osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych – podał GUS.

Stopa bezrobocia w Polsce. Najgorsze przed nami?

Stopa bezrobocia rośnie od zamknięcia gospodarki w związku epidemią. W kwietniu 2020 r. wzrosła z 5,4 do 5,8 proc. W maju do 6 proc., a w czerwcu osiągnęła 6,1 proc. To niedużo, biorąc pod uwagę to, co dzieje się w gospodarce. Duża zasługa w tym kolejnych wersji tarczy antykryzysowej, które powstrzymały firmy przed niekontrolowanymi zwolnieniami. Teraz wsparcie państwowe ustało, czy w związku z tym czeka nas tąpnięcie na rynku pracy? Przekonamy się w następnych miesiącach.

Stopa bezrobocia w lipcu bez zmian na poziomie 6,1 proc. Wahania sezonowe rejestracji netto bezrobotnych już bardzo blisko z 2019 roku. Skalę powrotu do wzorca zaburza prawdopodobnie zasiłek solidarnościowy. Tym niemniej następuje szybki powrót do normalności

wskazują ekonomiści mBanku.

Największe bezrobocie na Warmii i Mazurach

W rozbiciu na województwa stopa bezrobocia wahała się w granicach od 3,7 proc. w Wielkopolsce do 10,1 proc. w warmińsko-mazurskim.

Źródło: GUS
REKLAMA

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła po 0,1 p.proc. w trzech województwach (dolnośląskim, łódzkim oraz śląskim), obniżyła się w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,2 p.proc.), a w pozostałych nie uległa zmianie.

W skali roku stopa bezrobocia zwiększyła się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w zachodniopomorskim (o 1,4 p.proc.) oraz warmińsko-mazurskim (o 1,3 p.proc.), natomiast najmniej – w łódzkim oraz mazowieckim (po 0,6 p.proc.).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA