REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Bezrobocie w górę. Ale to dopiero początek posuchy na rynku pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymująca się od września na poziomie 5,1 proc. minimalnie wzrosła, ale ekonomiści zastrzegają, że to jedynie efekt sezonowy, który obserwowany jest co roku. Wzrosty zarejestrowanych w urzędach pracy, do których dojdzie w wyniku spowolnienia gospodarczego, są dopiero przed nami.

25.01.2023
11:01
Bezrobocie w górę. Ale to dopiero początek posuchy na rynku pracy
REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2022 r. wyniosła 5,2 proc. – wynika z opublikowanego przez GUS „Biuletynu statystycznego”. W stosunku do danych z listopada odsetek osób, które zgłosiły się do urzędy pracy wzrósł o 0,1 p.p. Rok wcześniej stopa bezrobocia wynosiła 5,8 proc.

REKLAMA

W urzędach pracy zarejestrowanych było w grudniu 2022 r. 812 tys. osób – o 12 tys. więcej niż w listopadzie. Spadła liczba osób długotrwale bezrobotnych, w grudniu obniżyła się z 331 tys. do 328,7 tys. osób.

 class="wp-image-2022667"

Takie zmiany są typowe dla tego wskaźnika w grudniu

komentuje dane Polski Instytut Ekonomiczny.

Bezrobocie w Polsce. Przed nami gorsze miesiące na rynku pracy

W najbliższych miesiącach oczekujemy niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia. Duże przedsiębiorstwa zaczęły zwalniać część pracowników, chociaż skala nie jest masowa. Jest to wynik nadchodzącego spowolnienia gospodarczego – wyjaśnia w komentarzu Polski Instytut Ekonomicznych.

W grudniu zwolnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy dotknęły 31,2 tys. pracowników. Dla porównania rok wcześniej było to 36,4 tys.

Spowolnienie gospodarcze skutkuje zmniejszeniem skali podwyżek wynagrodzeń oraz wstrzymywaniem rekrutacji – komentuje PIE.

I wskazuje, że liczba nowych ofert pracy spadła z 78,9 do 68,3 tys. ogłoszeń.

To o 30 proc. mniej niż rok temu. W najbliższych miesiącach pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse podwyżki wynagrodzenia – zaznacza Sergiej Druchyn z PIE.

Ministerstwo rodziny: bezrobocie

Już z opublikowanych na początku stycznia szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynikało, że w grudniu stopa bezrobocia wzrosła do 5,2 proc. z 5,1 proc. miesiąc wcześniej.

Komentując te dane, minister rodziny Marlena Maląg tłumaczyła, że grudniowy wzrost stopy bezrobocia to efekt kalendarzowy, a nie pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.

Miesiące zimowe to co roku czas, gdy kończą się prace sezonowe i spada liczba ofert. Jednak cały czas monitorujemy sytuację, a najnowsze szacunkowe dane o bezrobociu potwierdzają, że sytuacja na polskim rynku pracy jest stabilna – zapewnia minister rodziny.

REKLAMA

W jej opinii stopa bezrobocia rejestrowanego na poziomie 5,2 proc. w grudniu to dobry wynik.

Nigdy w historii stopa bezrobocia w grudniu nie była niższa niż 5,2 proc. Równie niska w tym okresie była tylko raz: w 2019 r. – zaznaczyła.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA