REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Bezpieczeństwo danych nabrało szczególnego znaczenia w czasie COVID-19. T-Mobile buduje kolejne nowoczesne data center

Epidemia COVID-19 bardzo zmieniła sposób, w jaki funkcjonuje nasza gospodarka – praca zdalna stała się codziennością tysięcy pracowników, firmy jeszcze szybciej przenoszą się do internetu i chętniej wykorzystują nowoczesne narzędzia informatyczne. W najbliższym czasie wzrost transferu danych nabierze rozpędu za sprawą wykorzystania sieci 5G. W tej sytuacji dbanie o bezpieczeństwo danych staje się koniecznością. T-Mobile rozbudowuje swoją sieć data center o kolejny obiekt przetwarzania danych, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby swoich klientów.

22.10.2020
11:08
Bezpieczeństwo danych. T-Mobile buduje kolejne nowoczesne data center
REKLAMA

T-Mobile zdaje sobie sprawę, że zapotrzebowanie na wysokiej klasy rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa technologicznego nie tylko znacznie zwiększyło się, ale także będzie rosło w kolejnych latach. Firma inwestuje w usługi data center, żeby dostarczać firmom narzędzia pozwalające na skuteczne zabezpieczenie ich danych.

REKLAMA

Operator niedawno ogłosił budowę nowego centrum przetwarzania danych przy ulicy Szlacheckiej w Warszawie. Będzie ono jednym z kluczowych ośrodków sieci data center T-Mobile w Polsce, a o jego najwyższym poziomie jakości może świadczyć uzyskanie w marcu tego roku certyfikatu ANSI/TIA 942 na poziomie Rated-3 dla projektu.

Nowe centrum przetwarzania danych będzie mieć łączną powierzchnię przekraczającą 4,3 tys. m kw., z czego serwerownie będą zajmować 1,7 tys. m kw. W budynku na trzech kondygnacjach znajdzie się osiem komór o powierzchni około 215 m kw. każda.

Najwyższe standardy bezpieczeństwa i niezawodności

Co oznacza certyfikat ANSI/TIA 942 na poziomie Rated-3? To formalne potwierdzenie zgodności z wymaganiami międzynarodowego standardu i gwarancja, że obiekt spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa i niezawodności w każdym aspekcie swojego działania – od obszaru architektonicznego, poprzez mechaniczny, klimatyzacyjny, wentylacyjny, energetyczny aż po stabilność połączenia. Kolejnym potwierdzeniem jakości nowego data center będzie kolejna certyfikacja, tym razem już jako działającego obiektu w 2021. Planowana jest również certyfikacja zgodnie z europejską normą EN 50600.

Obiekt został zaprojektowany tak, by zapewnić ciągłość działania data center nawet w przypadku poważnej i długotrwałej awarii sieci przesyłowej. Instalacje elektryczne są objęte pełną redundancją, co oznacza, że w przypadku awarii jednej instalacji jej funkcję przejmuje inny, w pełni funkcjonalny system zasilania.

 class="wp-image-1277602"

Do centrum przetwarzania danych dochodzą dwa w pełni redundantne łącza elektryczne z niezależnych stacji elektroenergetycznych.. Gdyby zewnętrzne zasilanie zawiodło w przypadku obydwu z nich, obiektowi energię zapewnią niezależne układy UPS i generatory prądotwórcze o mocy 5,8 MW.

Podobnie jak w przypadku instalacji zasilającej, systemy chłodzenia i łącza telekomunikacyjne są w najwyższym stopniu zabezpieczone przed awarią. Cały sprzęt działający w centrum danych będzie objęty pełnym monitoringiem i ochroną o każdej porze dnia i roku.

Nie tylko kolokacja

Powstające centrum danych T-Mobile zapewni firmom nie tylko usługi kolokacji, czyli dzierżawy powierzchni dla serwerów.. Umożliwi ono również zaoferowanie takich usług jak hosting fizycznych urządzeń czy rozwiązania chmury prywatnej oraz publicznej. T-Mobile zapewni też dostęp do pełnego portfolio usług transmisji danych: od dostępu do internetu po sieć IP VPN i szerokopasmowe łącza typu punkt-punkt.

REKLAMA

T-Mobile jest w stanie skutecznie zabezpieczyć te łącza poprzez usługi bezpieczeństwa IT, takie jak wirtualny i fizyczny Firewall, Cloud Security, ochrona przed atakami DDoS czy też całodobowy monitoring przez Security Operations Center.

Obiekt będzie uruchomiony komercyjnie na jesieni 2021 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA