REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Umowa na reaktory tuż. Amerykanie, którzy dostarczą nam atom, ujawnili się w Krakowie

Spółka Westinghouse Electric Company coraz bardziej jest obecna w Polsce. Po otwarciu swojego biura w Warszawie, teraz czas przyszedł na Kraków. A to może oznaczać tylko jedno: droga amerykańskiego atomu do Polski wydaje się mieć coraz mniej wybojów.

10.09.2021
9:58
atom-USA-w-Polsce
REKLAMA

Spółka Westinghouse Electric Company informuje, że otworzyła w Krakowie globalne centrum usług wspólnych, zlokalizowane w kompleksie Zabłocie Business Park B. Pracę ma tutaj znaleźć blisko 160 ludzi. Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse, podczas uroczystości otwarcia krakowskiej placówki podkreślił, że to potwierdzenie, jak bardzo poważnie amerykańska spółka traktuje realizację polskich celów w zakresie transformacji energetycznej. 

REKLAMA

Docelowo chcemy dostarczyć Polsce najlepszą technologię, która umożliwi sprawne osiągnięcie celów klimatycznych i zabezpieczy potrzeby energetyczne gospodarki

– powiedział Fragman.

Amerykański atom coraz bliżej Polski

Otwarcie globalnego centrum usług wspólnych w Krakowie jest elementem podpisanego prawie rok temu polsko-amerykańskiego porozumienia międzyrządowego wartego 18 mld dol. Dokument zakłada, że w ciągu 1,5 roku powstanie raport, który wskaże amerykańskie projekty technologiczne dotyczące energetyki jądrowej razem ze strukturą finansowania.

Polska widzi tą strategiczną współpracę w szerszym kontekście: geopolitycznego bezpieczeństwa, długoterminowego wzrostu gospodarczego, technologicznego postępu oraz rozwoju nowego sektora przemysłu - uważa Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Tak po prawdzie pod ten harmonogram napisano również Politykę Energetyczną Polski do 2040 r., która zakłada, że budowa pierwszego reaktora atomowego w Polsce ma wystartować w w 2026 r. Uruchomienie elektrowni atomowej zaplanowano na 2033 r. Potem w dwuletnich odstępach mają powstawać kolejne reaktory. Docelowo ma ich być sześć, po dwa w trzech elektrowniach.

Najpierw zapłacą, potem wezmą udziały

Spółka Westinghouse EC na przedstawienie oferty dostała rok i za chwilę ten czas upłynie. W ten sposób mamy poznać strukturę finansowania w sumie sześciu reaktorów atomowych w Polsce. Oferta ma kosztować nawet 10 mln dol., ale to pokryje Amerykańska Agencja Handlu i Rozwoju. Jest jednak raczej pewne, że Waszyngton wróci po swoje. Niewykluczone, że w zamian Amerykanie obejmą 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, która ma mieć pieczę nad energetyką jądrową w naszym kraju.

REKLAMA

Bardzo możliwe też, że przedstawione niebawem założenia techniczne będą zbieżne z rozwiązaniami wykorzystywanymi przez chińską elektrownię AP1000. Zdaniem Westinghouse EC to gwarancja najwyższego na rynku poziomu bezpieczeństwa i funkcjonalności. Cztery bloki AP1000 – dwa w Sanmen, w prowincji Zhejiang i dwa kolejne w Haiyang, w prowincji Shandong w Chinach – oddano do użytku w 2018 r. i są obecnie w stałej komercyjnej eksploatacji.

Chcemy wprowadzić tę wiodącą i bezemisyjną technologię do Polski, aby mogła przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju – przekonuje David Durham, szef Energy Systems and Environmental Services w Westinghouse EC.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA