REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy

Oficjalnie: Allegro szykuje IPO. Będzie się działo, to największe wydarzenie na rynku od 13 lat

Allegro organizuje w poniedziałek konferencję, na której ma podać szczegółu debiutu na giełdzie. Z niedawnych doniesień Reutersa wynika, że może to nastąpić już w październiku, choć wydaje mi się, że bardziej realne jest nastąpi to pod koniec roku.

14.09.2020
7:18
Allegro wchodzi na giełdę. Dzisiaj poznamy szczegóły debiutu
REKLAMA

Allegro (...) zaprasza na konferencję prasową dotyczącą zamiaru przeprowadzenia pierwszej publicznej oferty akcji skierowanej do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Allegro zamierza ubiegać się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

– czytamy w informacji przesłanej do Bizblog.pl,
REKLAMA

Mówi się, że IPO Allegro będzie największym debiutem na GPW od 2007 roku. Z wcześniejszych nieoficjalnych doniesień wynika, że spółka zamierza zebrać z rynku 2-3 mld dol. Wycena ma sięgnąć 11 mld dol. W ten sposób Allegro może stać się największą lub drugą co do wielkości pod CD Projekcie polską spółką notowaną na GPW. Wyższą kapitalizację mają tylko spółki zagraniczne (CEZ, Unicredit i Santader.

Zainteresowanie giełdowym debiutem Allegro może być ogromne. Dlaczego? Bo to duża i znana firma, która ma za sobą bardzo dobry okres, a na dodatek sytuacja obecnie jest taka, że wielu Polaków szuka alternatywy dla rekordowo niskiego oprocentowania lokat bankowych. Zła wiadomość jest taka, że większość akcji trafi prawdopodobnie do inwestorów instytucjonalnych, a do indywidualnych zaledwie kilka procent. To z kolei oznacza, że przed nami takie atrakcje, jak wysoka cena akcji czy redukcja zapisów.

Bardzo dobre wyniki Allegro w 2019 r. W 2020 r. będą jeszcze lepsze?

Z rocznego sprawozdania finansowego złożonego w KRS wynika, że w 2019 r. serwis zarobił na czysto 399 mln zł – o 73 proc. więcej niż rok wcześniej. EBITDA wzrosła o 18 proc. do 1,21 mld zł, a przychody o 31 proc. do 2,39 mld zł. 2020 rok, biorąc pod uwagę boom na e-commerce, wywołany epidemią, zapowiada się jeszcze lepiej.

 class="wp-image-1196007"

Podczas lockdownu liczba firm sprzedających na platformie wzrosła o 14 proc. do 117 tys. Ponad 20 mln użytkowników odwiedzających Allegro mogło wybierać z 164 mln ofert (wzrost o ponad 21 proc.).

Wśród kategorii, które najbardziej zyskały w ostatnich miesiącach, serwis wymienia Supermarket (+116 proc. ), Zdrowie i uroda (+90 proc.) oraz Dom i ogród (+70 proc.). Lockdown ostatecznie przekonał Polaków do zakupów online, a największym beneficjentem tej zmiany zostało właśnie Allegro. Ale nie tylko…

Wspieramy przedsiębiorców działających na naszej platformie i pomagamy im rozwijać sprzedaż. Kluczowymi obszarami są dla nas usługi finansowe oraz dostawy, które stają się coraz szybsze i przewidywalne

– powiedział pod koniec sierpnia Francois Nuyts, CEO Allegro.

W jaki sposób przedsiębiorcy korzystają na współpracy z Allegro?

Serwis chwali się, że wśród firm, które zaczęły handlować za jego pośrednictwem w pierwszym półroczu 2020 roku, 58 bardzo szybko sprzedało towary za ponad milion złotych. Rekordziście osiągnięcie tego progu zajęło 10 dni. Jak podał serwis, skorzystał on z Programu Powitalnego, umożliwiającego korzystanie z platformy przez pierwsze trzy miesiące bez ponoszenia żadnych opłat.

W sumie pod koniec czerwca 2020 r. na platformie handlowało 117 tys. firm – o 14 proc. więcej niż pod koniec 2019 r. Na Allegro sprzedają zarówno mali i średni przedsiębiorcy, jak i duże globalne marki (Carrefour, Dove, Leroy Merlin, Maspex, Geox).

W tym roku planowaliśmy przeznaczyć miliard złotych na rozwój naszej platformy i całego ekosystemu Allegro i mimo trudności związanych z pandemią koronawirusa te plany pozostają aktualne

– zapowiedział pod koniec sierpnia Francois Nuyts, CEO Allegro.

Allegro zostało założone w 1999 r. W latach 2008-2016 właścicielem serwisu był Naspers. Gdy południowoafrykański koncern ogłosił w 2015 r., że zamierza sprzedać platformę, mówiło się, że wśród chętnych są Chińczycy z Alibaba Group i Amerykanie z eBaya, ale tak naprawdę od początku o przejęcie serwisu biło się kilka konsorcjów funduszy. Najlepsi okazali się obecni właściciele, którzy kupili Allegro.pl i Ceneo.pl za 3,25 mld dol. Cinven i Permira przejęły po 45 proc. udziałów, a Mid Europa Partners 10 proc.

Naspers przejął Allegro.pl w 2008 r. za 950 mln funtów od spółki Tradus, wtedy również właściciela otomoto.pl i otodom.pl. W ciągu ośmiu lat południowoafrykański właściciel stworzył w naszym kraju konglomerat, w skład którego wchodziły też między innymi OLX, PayU, Ceneo.pl, Gady-Gadu, Bankier.pl czy Wykop.pl.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA