REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Zdrowie

Medyczne algorytmy sprawdzą, czy coś nam świszczy w płucach. To dzieło polskich firm

Ogólnopolska platforma do monitorowania osób w czasie pandemii Covid-19 lub w przyszłości jakiejkolwiek innej fali zachorowań. To efekt współpracy producenta systemu rozwiązań telemedycznych Mediguard i poznańskiego startupu SethoMe. Pierwsze skrzypce ma grać algorytm AI.

17.06.2020
13:55
Sztuczna inteligencja w medycynie. Polskie firmy stworzyły platformę do monitorowania osób w czasie pandemii
REKLAMA

Stefan de Keersmaecker, rzecznik Komisji Europejskiej do spraw zdrowia, od tygodni przestrzega przed jesienną falą zachorowań. Tymczasem jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat aż 72 proc. Polaków uznaje zdalną relację z lekarzem za najbezpieczniejszą formą kontaktu podczas epidemii. Ten fakt postanowił wykorzystać Mediguard, producent ogólnopolskiego systemu rozwiązań telemedycznych, który podjął w tym celu współpracę z startupem SethoMe z Poznania. 

REKLAMA

Mediguard odpowiada za pierwsze w Polsce kioski telemedyczne, mobilne centra diagnostyczne (tzw. walizki telemedyczne) czy aplikacje mobilne dedykowane m.in. do komunikacji lekarz-pacjent. Z kolei poznański startup stworzył urządzenie – odpowiednik tradycyjnego stetoskopu, który może posłużyć do codziennej kontroli kondycji układu oddechowego - wspierając się przy tym aplikacją mobilną.

Teraz obie firmy wspólnymi siłami uruchomiły specjalną ogólnopolską platformę do monitorowania osób w czasie pandemii lub w trakcie przyszłego zagrożenia epidemiologicznego. 

Algorytm automatycznie wykrywa kłopoty w systemie oddechowym

Od teraz pacjenci oraz personel medyczny, korzystający z rozwiązań platformy telemedycznej Mediguard, mają dostęp do stetoskopu StethoMe - połączonego z algorytmami AI. Te natychmiast wykrywają jakiekolwiek nieprawidłowości w systemie oddechowym. Tomasz Kościelny, prezes zarządu Mediguard, przekonuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu np. pracodawca może wdrożyć kompleksową profilaktykę prozdrowotną, utrzymywać kontakt medyków z pracownikami za pomocą kiosków telemedycznych lub bezpłatnej aplikacji mobilnej na smartfonie. 

To jak będzie wyglądać walka z wirusem podczas drugiej fali, zależy od tego, jak dobrze przygotujemy się już teraz. Wyciągnijmy zatem odpowiednie wnioski. Wierzymy, że nawiązanie współpracy pomiędzy StethoMe i Mediguard przyczyni się do zredukowania niepotrzebnych wizyt i bardziej efektywnego funkcjonowania służby zdrowia

– przekonuje z kolei Sławomir Kmak, dyrektor ds. rozwoju biznesu StethoMe.

NFZ dofinansowuje teleporady

REKLAMA

Pandemia koronawirusa zmieniła medyczne przyzwyczajenia nie tylko po stronie samych pacjentów. COVID-19 otworzył też szeroko oczy urzędnikom NFZ - przede wszystko na zdalne porady lekarskie. Dlatego specjalnym rozporządzeniem prezesa NFZ umożliwiono dofinansowanie na zakup oprogramowania do teleporad.

Kwota udzielonego wsparcia wynosi 80 proc. poniesionych nakładów, ale nie więcej niż 6504 zł netto. Tym samym świadczeniodawca może ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków do 5203,50 zł. Łączna pula udzielanej w tej formie pomocy przez NFZ to 58,7 mln zł do końca roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA