REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

5G sparaliżuje lotniska – panikują linie lotnicze i straszą podniebną apokalipsą

Największe amerykańskie linie lotnicze ostrzegają, że nadajniki 5G mogą stanowić zagrożenie dla samolotów, a dokładniej dla znajdujących się na ich pokładach wysokościomierzy. Według szacunków branży doprowadzi to do opóźnień i odwołań lotów.

17.12.2021
11:25
5G sparaliżuje lotniska – panikują linie lotnicze i straszą podniebną apokalipsą
REKLAMA

Protesty amerykańskich przewoźników nie mają nic wspólnego z panami zakładającymi foliowe czapeczki i maszerującymi po centrach miast z transparentami wymierzonymi w sieć 5G .

REKLAMA

Nie tak dawno Kanadyjski Departament Innowacji, Nauki i Rozwoju Gospodarczego przeprowadził badania, z których wynika, że nadajniki 5G zakłócają pracę wysokościomierzy, które działają w paśmie 4,2-4,4 GHz.

Pada deszcz? Samolot nie wyląduje

Co to oznacza? W przypadku dużego zachmurzenia, smogu albo innych warunków atmosferycznych ograniczających widoczność piloci byliby zmuszeni omijać lotniska szerokim łukiem. Kanada wprowadziła w związku z tym ograniczenia polegające na tworzeniu stref wolnych od 5G w okolicach portów lotniczych. Koło lotnisk nie będzie można stawiać nadajników.

5G dzieli Amerykę

Amerykanie takich restrykcji na razie nie wprowadzili, co bardzo nie podoba się miejscowym przewoźnikom. W USA zakończyła się aukcja częstotliwości pasma C (3,7-4,2 GHz), a AT&T i Verizon Communications chcą ruszać z usługą od 5 stycznia. Dyrektor generalny United Airlines Scott Kirby alarmuje jednak, że zakłócenia w pracy wysokościomierzy mogą mieć wpływ na 4 proc. lotów, co w skali kraju przekłada się na setki tysięcy pasażerów.

REKLAMA

W najbliższym czasie 5 stycznia – chyba że coś się zmieni – nie będziemy mogli korzystać z wysokościomierzy radiowych na około 40-ciu największych lotniskach w kraju

– dodał Kirby na przesłuchaniu w senackiej Komisji Handlu

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) wydała dyrektywę, która zakazuje wykonywania niektórych operacji wymagających danych z wysokościomierza jeżeli w pobliżu lotniska będzie znajdować się nadajnik 5G. FAA szacuje, że koszty związane z zakłóceniami lotów będą kosztować przewoźników 2,1 mld dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA