REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Prawo

Prezydent podpisał ustawę o 500+. A PiS podbija stawkę. Oto kolejna zmiana, która może zostać wprowadzona

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o 500+, która rozszerza program na pierwsze oraz jedyne dzieci w rodzinie. Tymczasem wiceminister pracy Stanisław Szwed poinformował, że to nie jedyna zmiana, nad którą zastanawiają się rządzący i jest szansa, że pieniądze z 500+ dostaną nie tylko niepełnoletni, ale również dzieci powyżej osiemnastego roku życia.

16.05.2019
12:30
wzrost płacy minimalnej premier Morawiecki
REKLAMA

Fot. Krysian Maj/KPRM/Flickr.com/ Public Domain Mark 1.0

REKLAMA

Wiceszef resortu pracy w rozmowie z portalem radiozet.pl odpowiedzialny za program 500+ zapowiedział, że jeśli tylko pozwoli na to sytuacja budżetowa, to rządzący zastanowią się nad przeprowadzeniem kolejnych zmian.

Wiceminister pracy Stanisław Szwed – Oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od osiemnastego roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania. Na dzisiaj mamy to podstawowe rozwiązanie i myślę, że to jest najważniejsze – zaznaczył

Nie będzie podwyżki programu 500+.

Wiceminister pracy Stanisław Szwed – Waloryzacji świadczenia nie będzie – wykluczył.. – Dajemy dla każdego dziecka 500 złotych od pierwszego lipca. To duży nasz wspólny wysiłek, ponieważ koszt tego w przyszłym roku wyniesie 41 mld zł. Do tego kontynuowany jest program wyprawki szkolnej w postaci 300 złotych, czyli wsparcie dla rodzin jest znaczne - podkreślił podczas rozmowy, do której doszło podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Po zmianach przyjętych niedawno przez Sejm, które podpisał w czwartek 16 maja prezydent Andrzej Duda, świadczenie zostanie rozszerzone również na pierwsze i jedyne dzieci w rodzinie.

Zniesiony zostanie próg dochodowy w wysokości 800 zł w przeliczeniu na jednego członka rodziny (lub 1200 zł, jeśli rodzina wychowuje dzieci z niepełnosprawnością), który ograniczał dotychczas rządową pomoc.

Jak złożyć wniosek o 500+ na pierwsze dziecko?

Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać w wersji elektronicznej od 1 lipca 2019 roku, a w wersji papierowej od 1 sierpnia w lokalnym ośrodku pomocy społecznej.

Nowelizacji ustawy o 500+ daje rodzicom nowo narodzonych dzieci trzy miesiące na złożenie wniosku.

Pierwsze pieniądze z nowego 500+ trafią do rodzin we wrześniu w raz z wyrównaniem za trzy poprzednie miesiące.

Uwaga! Jeśli ktoś spóźni się ze złożeniem wniosku, nie dostanie wyrównania.

REKLAMA

W ciągu trzech lat od wejścia w życie program 500+ objął 3,6 mln dzieci, ponad połowę wszystkich obywateli do 18. roku życia, którym wypłacono 70 mld zł.

Po rozszerzeniu programu prawo do świadczenia otrzyma ponad 6,8 mln dzieci. Koszt tego wsparcia na przyszły rok szacowany jest na 31 mld zł, a na 2020 rok już 41 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA