REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Górnicy czekają na ruch rządu do końca lipca. Potem znów może zrobić się gorąco

Jeżeli w Ministerstwie Aktywów Państwowych myślą, że wyrównanie inflacyjne dla górników PGG kończy protesty, to są w błędzie. Górnicy do końca lipca czekają jeszcze na konkrety w sprawie umowy społecznej.

18.07.2022
12:04
wegiel-transport-dystrybucja
REKLAMA

Co z umową społeczną? W komunikacie po zawarciu porozumienia między górnikami z PGG a zarządem nie ma o niej ani słowa. Tymczasem wyjaśnienie statusu dokumentu (obecnie jest notyfikowana w Komisji Europejskiej), a także wprowadzenie koniecznych korekt – było jednym z podstawowych żądań górników. I teraz przy okazji negocjacji płacowych nagle o tym zapomnieli? 

REKLAMA

Nic z tych rzeczy. Ale umowa społeczna to kompetencje rządu, a nie PGG. Dlatego czekamy na stosowną informację i chcemy jak najszybciej siadać do tych rozmów – wyjaśnia Bogusław Hutek, szefa Solidarności w PGG.

Umowa społeczna. Górnicy dają rządowi czas do końca lipca

Jak zapewnia, że wcale nie jest tak, że skoro górnicy z PGG dostali dodatkowe pieniądze, to w sprawie umowy społecznej będzie można ich zbywać w nieskończoność. Na podjęcie rozmów o dalszych losach umowy społecznej dają czas tylko do końca lipca. A potem powtórzą akcje protestacyjne. Na razie mowa jest o blokadzie biur poselskich i siedziby PGG.

Górnicy podkreślają, że umowa społeczna z rządem to fundament polskiej transformacji energetycznej i w nowych warunkach trzeba go pilnie zmienić.

Zdaniem górników dokument powstawał w zupełnie innych okolicznościach, kiedy zakładano stopniowe zmniejszenie wydobycia i wygaszanie kolejnych kopalni. Tymczasem po wywołaniu przez Rosję kryzysu energetycznego węgiel ma stanowić o naszym bezpieczeństwie.

Górnicy martwią się, że taka polityka o kilka lat dodatkowo skróci życie niektórych złóż. I chcą o tym pilnie rozmawiać z rządem.

Czekamy na sygnał do końca lipca – powtarza Bogusław Hutek.

Górnicy dostaną wyrównanie inflacyjne

Górnicy z PGG w trakcie negocjacji z zarządem spółki ustalili wypłacenie jednorazowego wyrównania: 6400 zł brutto dla zatrudnionych pod ziemią; 5200 zł brutto dla zatrudnionych w zakładach mechanicznej przeróbki węgla oraz w Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji, w Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym i w Zakładzie Elektrociepłownie, z wyjątkiem pracowników na stanowiskach administracyjnych oraz 4000 zł brutto dla pozostałych pracowników na powierzchni. Te wypłaty mają być zrealizowane do 29 lipca. Ale na tym nie koniec. Do tego dojdą rekompensaty za inflację.

REKLAMA

Rozmowy dotyczące wyrównania za traci kwartał mają być zorganizowane do 30 września, a za czwarty kwartał – d0 30 listopada. Z kolei w grudniu 2022 r. ma być ustalona wysokość deputatu węglowego na 2023 r. PGG zwiększa również wartość jednostkową posiłków profilaktycznych dla pracowników. Od 1 sierpnia urośnie od 1.08 do 1,2 proc., w zależności od zajmowanego stanowiska.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA