REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ukraińcy masowo otwierają w Polsce firmy. Ten trend się nasila

Polski Instytut Ekonomiczny podał, że w 2022 r. Ukraińcy założyli w Polsce blisko 16 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych – 6 proc. wszystkich firm powstałych w ubiegłym roku. W pierwszym półroczu 2023 r. przybyło ich już blisko 14 tys. Niemal co dziesiąta nowa działalność gospodarcza zakładana była przez obywateli Ukrainy.

18.07.2023
17:19
Ukraińcy masowo otwierają w Polsce firmy. Ten trend się nasila
REKLAMA

W CEIDG od 24 lutego 2022 r. do końca czerwca 2023 r. zarejestrowano w sumie 29,4 tys. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych, głównie w takich branżach jak budownictwo, informacja i komunikacja oraz usługi.

REKLAMA

W styczniu 2022 r. obywatele Ukrainy otworzyli w Polsce zaledwie 188 działalności gospodarczych, podobna liczba została odnotowana w lutym 2022 r. Sytuacja zmieniła się po rosyjskiej napaści na Ukrainę. W kwietniu 2022 r. w porównaniu do marca liczba firm zwiększyła się niemal trzykrotnie, a od maja ubiegłego roku co miesiąc rejestrowano nie mniej niż 1000 nowych firm.

Boom na działalność gospodarczą

61 proc. zagranicznych jednoosobowych działalności gospodarczych zarejestrowanych od stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. ma właściciela z obywatelstwem ukraińskim. W 2022 r. firmy zakładane przez obywateli Ukrainy stanowiły 57 proc. firm otwieranych przez cudzoziemców w Polsce, a w pierwszej połowie 2023 r. było ich prawie 67 proc.

Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważa, że co prawda od października do grudnia 2022 r. obserwowaliśmy spadek tempa powstawania nowych firm, to 2023 r. przyniósł rekordy.

W pierwszej połowie 2023 r. zarejestrowano 13,9 tys. nowych firm ukraińskich, co stanowiło aż 87 proc. liczby wszystkich firm z tym kapitałem wpisanych do bazy w całym 2022 r. Od początku 2023 r. co miesiąc obserwujemy powstawanie ponad 2 tys. ukraińskich JDG – wskazuje ekspertka.

I dodaje, że ukraińskie firmy stanowiły w pierwszym półroczu 2023 r. 67 proc. wszystkich nowych zagranicznych działalności gospodarczych i 10 proc. wszystkich zakładanych w tym czasie JDG.

Dominuje branża budowlana i Mazowsze

Aleksandra Wejt-Knyżewska, starszy analityk zespołu foresightu gospodarczego PIE, zauważa, że 23 proc. ukraińskich jednoosobowych działalności gospodarczych to firmy budowlane. Znaczna grupa ukraińskich firm (18 proc.) działa w sekcji informacja i komunikacja, a 14 proc. profilem swojej działalności wpisuje się w pozostałą działalność usługową.

Wśród 7,2 tys. funkcjonujących obecnie w Polsce firm budowlanych prym wiodą te, które zajmują się wykonywaniem robót wykończeniowych (29 proc.) oraz robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (18 proc.). Na 5,5 tys. firm z sekcji informatyka i komunikacja 77 proc. zajmuje się działalnością związaną z oprogramowaniem – wylicza Wejt-Knyżewska.

W przypadku pozostałej działalności usługowej (4,3 tys. podmiotów) aż 85 proc. to usługi fryzjerskie i kosmetyczne. PIE podaje, że większość ukraińskich firm dział na Mazowszu (24 proc.), Dolnym Śląsku (15 proc.), Małopolsce (13 proc.) i Pomorzu (11 proc.).

Ukraińcy zakładają firmy i prowadzą działalność

Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że tempo zakładania w Polsce ukraińskich działalności gospodarczych na razie nie spada.

Nie można tego zjawiska określić jako zryw po wybuchu wojny. Firmy nadal powstają, prowadzą działalność i nie obserwujemy ich masowego likwidowania – zauważa Katarzyna Dębkowska.

REKLAMA

W 2022 r. i w pierwszej połowie 2023 r. zamknięto 933 firmy – tylko 3 proc. wszystkich założonych w tym czasie ukraińskich działalności.

Dla uchodźców wojennych to często lepsze rozwiązanie niż praca na etacie, sposób na utrzymanie siebie i rodzinny, a także praca zgodna z posiadanymi kwalifikacjami – ekspertka Instytutu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA