Tylko do poniedziałku 21 lutego przedsiębiorcy mogą dokonać wyboru formy opodatkowania w tym roku, wybierając najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie – skala podatkowa, podatek liniowy czy ryczałt. W tym roku decyzja jest bardzo trudna, bo nie dość, że jest totalny bałagan z Polskim Ładem i na podatników czyhają różne pułapki, to przepisy te są cały czas zmieniane i nie wiadomo, jaki będzie ostateczny efekt tej reanimacji reformy podatkowej.
Reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu okazała się taką katastrofą, że z pracy już wyleciał minister finansów, a następnie jego zastępca i kolejne osoby na kierowniczych stanowiskach. Ustawy podatkowe cały czas są gorączkowo łatane, a ponieważ operacja prowadzona jest na „żywym organizmie”, nikt do końca nie wie, czy zyska, czy straci.
Pomimo tego gigantycznego bałaganu bez echa pozostały apele, by w tak nieprzewidywalnej sytuacji prawnej pozwolić przedsiębiorcom na wybór formy opodatkowania po zakończeniu roku podatkowego, gdy – miejmy nadzieję – sytuacja wyklaruje się i będzie wiadomo, jaki właściwie mamy system podatkowy w Polsce. Mało tego, bez zmian pozostawiono termin wyboru formy opodatkowania, jakbyśmy mieli do czynienia ze stabilnym, świetnie działającym systemem podatkowym.
Termin na wybór formy opodatkowania jak co roku 20 lutego, a ponieważ teraz wypadł w niedzielę, został przesunięty na 21 lutego. Dotyczy to przedsiębiorców kontynuujących działalność z poprzedniego roku oraz tych, którzy swój pierwszy przychód osiągnęli w styczniu 2022 roku.
Jak zmienić formę opodatkowania? Najlepiej zrobić to wchodząc na stronę biznes.gov.pl. Klikamy przycisk „Zmień dane w CEIDG”, a następnie „Rozpocznij”. Wtedy zostaniemy poproszeni o zalogowanie się profilem zaufanym czy za pomocą e-dowodu. Wtedy pozostanie nam przeklikanie się przez kreator zmian we wpisie, który umożliwia między innymi:
- złożenie oświadczenia o formie opłacania podatku dochodowego
albo rezygnacji z wybranej formy opodatkowania - złożenie wniosku o zmianach w karcie podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności opodatkowanej kartą podatkową
Od technicznej strony dokonania formy opodatkowania o wiele ważniejsza jest ocena, która z opcji jest dla nas najkorzystniejsza, ale to już zagadnienie na osobny tekst.
Czytaj też: Karta podatkowa - dla kogo, stawki, zasady