REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Nowe łaty w dziurawym Polskim Ładzie. Premier właściwie przyznał dziś, że ta reforma to porażka

Mniej uważni słuchacze mogli nawet nie zauważyć, że rząd postanowił mocno przemodelować zasady Polskiego Ładu. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił liczne korekty reformy podatkowej w trakcie konferencji, która zaczęła się od omówienia bieżącej sytuacji epidemicznej. Najciekawsze jest to, że premier spodziewa się jeszcze wielu min w Polskim Ładzie, bo obiecał, że jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r. Brzmi jak przyznanie się do porażki.

21.01.2022
14:23
Ważna nowość w Polskim Ładzie. Jak stracisz, to rozliczysz się jak w 2021 r.
REKLAMA

Szanowni państwo piąta fala stała się faktem. Notujemy rekordy zakażeń i musimy zmierzyć się z nową sytuacją

- rozpoczął konferencję premier Morawiecki
REKLAMA

Po wstępie dotyczącym zmian w walce z wariantem omikron, ogłoszeniu darmowych testów antygenowych w aptekach i apelu o przechodzenie na pracę zdalną, szef polskiego rządu niespodziewanie przeszedł do zapowiedzi lekkiej, acz bardzo istotnej reformy Polskiego Ładu.

Polski Ład - nowe zasady

Po pierwsze tzw. ulgą dla klasy średniej zostaną objęci emeryci i renciści, którzy w ramach świadczeń dostają od państwa dzisiaj do 12,8 tys. zł brutto. Podobnie ma być w przypadku zleceniobiorców.

Także na przykład nauczyciele akademiccy, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodu do pensji 12,8 tys. zł brutto. Nie będzie tutaj żadnej straty. Bedzie zysk albo neutralność

- zapewnił premier.

Korzystne zmiany mają objąć także osoby samotnie wychowujące dzieci. Otrzymają one zwrot pełnych 1500 zł, nawet gdy zapłacą niższy podatek. Przypomnijmy, że ulga podatkowe tej wysokości zastąpiła od stycznia możliwość wspólnego rozliczania się samotnego rodzica wraz z dzieckiem.

Premier odniósł się także do kontrowersji związanych z organizacjami pozarządowymi. W wyniku podniesienia kwoty wolnej wiele z nich straci 1 proc. podatku, który podatnicy mogą im przekazać w czasie rozliczenia PIT-u.

Zasad będzie prosta. W stosunku do roku 2021 wpłata na ich rzecz nie będzie niższa. Jeżeli wpłaty będą niższe, to różnice uzupełni Skarb Państwa

- obiecał Morawiecki

Oprócz tego dodatkowe wypłaty trafią także z budżetu PFRON-u do firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.

Każda z tych zmian sprawia, że na Polskim Ładzie skorzysta jeszcze większa liczba Polaków

- spuentował szef rządu

Morawiecki: klasa średnia nie straci

Premier zapewnił także, że jeżeli jakikolwiek podatnik zarabiający do 12,8 tys. zł brutto straci pieniądze przez wprowadzenie Polskiego Ładu, to rząd umożliwi mu rozliczenie się według zasad z ubiegłego roku.

Jeżeli okaże się, że 2022 r. o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, to będzie można otrzymać ten zwrot

- dodał Morawiecki
REKLAMA

Rozwiązania, o których mówił na konferencji polski premier, mają zostać wdrożone w ciągu kilku tygodni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA