REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Sztuczna inteligencja może być dopalaczem dla światowej gospodarki. Pracownicy muszą dostać wsparcie

Ostatnio bardzo dużo mówi się o sztucznej inteligencji (AI), która ma być rewolucją co najmniej na miarę tej internetowej, która rzeczywiście w ciągu parudziesięciu lat poukładała naszą rzeczywistość całkiem od nowa. A jaki jest potencjał gospodarczy AI i jak ta technologia może wpłynąć na rynek pracy? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy raport globalnej firmy doradztwa strategicznego i operacyjnego McKinsey & Company.

18.06.2023
6:08
sztuczna-inteligencja-rynek-pracy
REKLAMA

Sztuczna inteligencja już pisze bez problemu teksty dziennikarskie, obrabia zdjęcia, maluje obrazy i komponuje muzykę. I to tak, że coraz trudniej rozstrzygnąć, czy to dzieło AI, czy może jednak człowieka. A przecież to dopiero początek, ta technologia raptem się rozpędza i rzeczywiście może zmienić obecny świat nie do poznania. W jakim stopniu i jak bardzo może odcisnąć swoje piętno na światowej gospodarce — temu poświęcony jest najnowszy raport McKinsey pt. Potencjał ekonomiczny generatywnej sztucznej inteligencji: kolejna granica produktywności. Okazuje się, że wpływ AI na rynki gospodarcze i rynek przy okazji ma być znaczący. 

REKLAMA

Generatywna sztuczna inteligencja może dodać równowartość od 2,6 bln dol. do 4,4 bln dol. rocznie w 63 analizowanych przez nas przypadkach użycia - dla porównania, cały PKB Wielkiej Brytanii w 2021 r. wyniósł 3,1 bln dol. - czytamy w raporcie.

Sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy

W jakich dziedzinach życia zawodowego AI może zacząć najszybciej robić odczuwalną różnicę? Zdaniem McKinsey w pierwszej kolejności w obsłudze klienta, w marketingu i sprzedaży, w inżynierii oprogramowania i w badaniach i rozwoju. AI odciśnie też swoje piętno na wszystkich sektorach przemysłu.

Na przykład w branży bankowej technologia ta może przynieść wartość równą dodatkowym 200 do 340 mld dol. rocznie, jeśli przypadki użycia zostaną w pełni wdrożone — przekonują autorzy opracowania.

Z kolei w przypadku handlu detalicznego i pakowanych towarów konsumpcyjnych ten wpływ AI szacuje się na od 400 do 600 mld dol. rocznie. Sztuczna inteligencja ma też potencjał do tego, aby zmienić strukturę pracy, zwiększając możliwości poszczególnych pracowników poprzez automatyzację niektórych z ich indywidualnych działań, które obecnie pochłaniają od 60 do 70 proc. czasu pracowników. Wcześniej szacowano, że AI może zautomatyzować tylko połowę czasu spędzanego przez pracowników na pracy. 

Przyspieszenie potencjału automatyzacji technicznej wynika w dużej mierze ze zwiększonej zdolności generatywnej sztucznej inteligencji do rozumienia języka naturalnego, co jest wymagane do wykonywania czynności, które stanowią 25 procent całkowitego czasu pracy — zauważa raport McKinsey.

AI, czyli większe wsparcie dla pracowników

Autorzy opracowania akcentują, że generatywna sztuczna inteligencja ma większy wpływ na pracę opartą na wiedzy związaną z zawodami, które mają wyższe płace i wymagania edukacyjne niż na inne rodzaje pracy. Szacuje się, że AI może umożliwić wzrost wydajności pracy o 0,1 do 0,6 proc. rocznie do 2040 r., w zależności od tempa wdrażania technologii i przesunięcia czasu pracowników na inne działania. Tempo tej transformacji rynku pracy ma tylko przyspieszyć. Zaktualizowane scenariusze, w tym rozwój technologii i harmonogramy rozpowszechniania, wskazują, że połowa dzisiejszych czynności może zostać zautomatyzowana już w latach 2030–2060. 

REKLAMA

Generatywna sztuczna inteligencja może znacznie zwiększyć produktywność pracy w całej gospodarce, ale będzie to wymagało inwestycji w celu wsparcia pracowników, którzy zmieniają pracę lub wykonywane funkcję — komentuje raport McKinsey Michał Podlewski, autor bloga trajektoria.ai.

Do tego jeszcze jedna uwaga od McKinsey: lepiej opłacani pracownicy są bardziej podatni na zagrożenia, a posiadanie wysokich kwalifikacji może być mniej potrzebne do pracy w przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA