Fajnie, że pomogliście polskich przedsiębiorcom, ale mam do was kilka pytań - zdaje się sugerować szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Jego urząd chce w przyszłym roku przyjrzeć się, jak rząd wyprowadzał środki dla przedsiębiorców poza budżet państwa.

W rozmowie z Newserią prezes Marian Banaś tłumaczy, że minister finansów wyprowadził poza budżet ponad 164 mld zł w postaci obligacji dla Polskiego Funduszu Rozwoju i Banku Gospodarstwa Krajowego.
Niewykazywanie ich w budżecie państwa powoduje, że nie wpływają one na reguły sanacyjne
- dodaje
Rząd ukrywa zadłużenie?
NIK wskazuje, że taka sytuacja doprowadziła do rozbieżności między wysokością deficytu i długu publicznego. Izba zauważyła, że zadłużenie zaciągnięte przez Polski Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID prawdopodobnie obciąży Skarb Państwa. I co za tym idzie - będziemy musieli je spłacić.
Finansowanie pomocy dla polskich firm bezpośrednio przez Skarb Państwa mogłoby tymczasem wywindować dług publiczny w 2021 r. powyżej progu 55 proc. PKB.
Obrona Ministerstwa Finansów
Resort finansów opublikował już oświadczenie, w którym broni zastosowanej przez siebie formy pomocy. Ministerstwo pisze, że dzięki powierzeniu wsparcia PFR i BGK udało się uniknąć nadmiernej biurokracji, a pomoc mogła być udzielana niemal natychmiastowo.
Resort chwali się, że pozwoliło to na uratowanie tysięcy przedsiębiorców i miejsc pracy, „co jest widoczne w danych gospodarczych i podatkowych”.